Lida, Lidija
2021. gada 16.janvāris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

15.I

Brīvzemnieku pagastam dāvina vēsturiskus priekšmetus

Jelgavniece Ilze Apirube, sociālajos tīklos sekojot līdzi Brīvzemnieku pagasta aktivitātēm un pamanot informāciju par Puikules muižā rīkoto kāzu izstādi, no savas ģimenes krājumiem muižas apsaimniekotājiem uzdāvinājusi vairākus priekšmetus. Dāvinājumā ir fotogrāfijas, I. Apirubes vecmāmiņas kāzu kleita, arī rotaslieta, kas kalpojusi līgavām vairākās šīs dzimtas paaudzēs. Lai arī priekšmeti nav saistīti ar novadniekiem, tie kalpos kā informatīvs un ilustratīvs materiāls, iekārtojot Puikules muižas ekspozīciju.

15.I

Skultes amatierteātris trenējas «Zoom»

Skultes amatierteātra režisore Ligita Smildziņa ik svētdienu pulcē aktierus uz mēģinājumu tiešsaistes platformā «Zoom». Režisore stāsta, ka tas ir eksperiments, jo mēģinājumos nav skatuves kustību, bet notiek balss treniņi un iejušanās dažādās lomās. Tā teātris sāk gatavoties savai 10 gadu jubilejai oktobrī. Ko aktieri rādīs uz skatuves, režisore neatklāj, vien bilst, ka pagaidām tie ir radoši meklējumi. Viņasprāt, šie attālinātie mēģinājumi ne tikai pilnveido amatierteātra dalībnieku runas mākslu, bet ir psiholoģiskais atbalsts pandēmijas apstākļos.

15.I

«Saimniekā» saruna ar mūspuses aitu audzētājiem

Žurnāla «Saimnieks» gada pirmajā numurā lasāma arī saruna ar Brīvzemnieku pagasta zemnieku saimniecības «Silvas» īpašniekiem Dinu Avotiņu un Māri Bērziņu. Viņi no hobija izveidojuši veiksmīgu Latvijas tumšgalves šķirnes aitu saimniecību, kas audzē jērus gaļai, vaislai, tāpat sniedz cirpšanas, pārraudzības un aitu vērtēšanas pakalpojumus. M. Bērziņš teic, ka viņi lepojas ar daudz ko, bet galvenais ir pašu padarītais darbs. Viņa skatījumā būt saimniekam savā zemē nozīmē ar cieņu par to rūpēties, jo zeme ir mūsu galvenais resurss.

13.I

LGB Bērnu literatūras centrā apkopo lasītākās grāmatas

Limbažu Galvenās bibliotēkas (LGB) Bērnu literatūras centrā (BLC) 2020. gada lasītākā grāmata bija Sabīnes Košeļevas «Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās» (izsniegta 126 reizes). Otrs pieprasītākais bija katalāņu rakstnieces un ilustratores Annas Ļenasas darbs «Krāsu mošķis» (123), savukārt 3. vietā – lietuviešu rakstnieka Marjus Marcinkeviča pasaka «Svizis» (118). Šobrīd BLC mājaslapā «www.limbazuberni.lv», «Facebook» un «draugiem.lv» skatāmas virtuālās izstādes «Kosmoss un zvaigznāji», «Jaunais gads apsveikuma kartītēs», bet no 19. janvāra arī literatūras izstāde «Barikāžu laiks».

13.I

Aicina ieteikt dziesmas Dziesmu svētku noslēguma koncertam

Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Dziesmu svētku biedrību aicina koru dalībniekus visā Latvijā līdz 21. janvārim mājaslapā www.dziesmu­svetkubiedriba.lv piedalīties aptaujā un ieteikt 10 dziesmu, ko iekļaut 2023. gada Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā. Dziesmu sarakstā iespējams iekļaut kādu no svētkos jau skanējušām dziesmām (to skaits tuvojas septiņiem simtiem), kā arī ieteikt jaunas. Līdz šim svētkos visbiežāk dziedāta Jāzepa Vītola «Gaismas pils» ar Ausekļa vārdiem (kopš 1910. gada – 18 reižu).

13.I

Alojā pieejams bezmaksas slēpošanas inventārs

Alojas Ausekļa vidusskola un novada pašvaldība aicina iedzīvotājus baudīt aktivitātes svaigā gaisā un piedāvā bez maksas nomāt slēpošanas inventāru. Pieejami dažādu izmēru slēpošanas zābaki, kā arī 30 slēpju un nūju komplektu. Skolā stāsta, ka dažas rezervācijas jau veiktas tuvākajām darbdienām un nedēļas nogalei. Slēpošanas inventāru skola iegādājās, īstenojot Eiropas Sociālā fonda atbalstītu projektu «Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Alojas novadā». Arī iepriekš to varēja izmantot gan skolēni sporta stundās, gan ikviens interesents.

13.I

Uz «Kilograms kultūras» pretendē arī ar mūspusi saistītie

Līdz 22. janvāra pusnaktij vietnē «lsm.lv» var nobalsot par gada balvas «Kilograms kultūras» ieguvēju dažādās kategorijās. Nominācijā «Pārsteigums» uz uzvaru pretendē arī komponista Uģa Prauliņa, kurš dzimis un bērnību pavadījis Umurgā, radītās mūzikas cikls «Mesa un interlūdijas «L’homme armé»». Komponists tajā vēsta par saticību, piedošanu, līdzcilvēku mīlestību, toleranci un sadzīvošanu. Savukārt kategorijā «Mantojums» pretendentu vidū ir arī «Latvijas Mediju» izdotais apjomīgais darbs «Par Latviju. Lāč­plēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāč­plēša diena». Tajā ierakstīti arī mūspuses "lāčplēši".

13.I

Apbalvo konkursa «Ziemas rota» laureātus Salacgrīvas novadā

Salacgrīvas novada pašvaldība pasniegusi balvas konkursa «Ziemas rota 2020» uzvarētājiem. Nominācija «Privātmāja» 1. vietu ieguva «Mellupes» Salacgrīvas pagastā. Par visskaistāk izgreznoto daudzdzīvokļu namu atzīta māja Īsajā ielā 1, Liepupē. Nominācijā «Pakalpojumu, darījumu un sabiedrisks objekts» saņemts viens pieteikums, un tirdzniecības vietai «Velosipēdu kiosks» Salacgrīvā piešķīra 3. vietu. Speciālbalvu par izgaismoto balkonu ieguva dzīvokļa saimnieki Atlantijas ielā 1A, Salacgrīvā, par gaismas objektu – rotātāji Sporta ielā 10, Ainažos. Par nezūdošu radošumu Salacgrīvā apbalvoja nama Jūrmalas ielā 31 īpašniekus. Konkursa dalībnieki tika arī pie naudas balvām (no 50 līdz 140 eiro).

12.I

Ainažos top taka uz pludmali no Kuģu ielas

Lai uzlabotu gājēju un nodrošinātu operatīvā transporta piekļuvi piekrastei, Ainažos notiek takas izveide no Kuģu ielas līdz pludmalei. Būvdarbu laikā no stāvlaukuma Kuģu ielā līdz pludmalei firma «ALANDMA» būvē 266 m garu un 1,5 m platu taku ar t.s. Versaļas segumu. Pie takas ir informatīvais stends un būvnieki uzstādīs arī soliņu. Gar takas malu pavasarī iesēs zālāju. Salacgrīvas novada pašvaldība takas būvei piešķīra 23 885 eiro (ar PVN).

12.I

Sižetus par Limbažu novadu turpinās veidot «Re:TV»

Arī turpmāk sižetus par dzīvi Limbažu novadā turpinās veidot «Re:TV». Kā zināms, tos rāda ik nedēļu – blokā vidēji pa trim notikumiem. No pašvaldības budžeta tas izmaksās 28 314 eiro. Iepirkums rīkots netika. Limbažu novada pašvaldības jurists Juris Graudiņš skaidro, ka šādu izņēmuma statusu – slēgt līgumu par audio un audiovizuālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu pakalpojumu saņemšanu bez konkursa – ļauj Publisko iepirkumu likums.

12.I

Arī Liepupes mazpulcēnu raža – «Maxima» plauktos

Arī Liepupes mazpulcēni pagājušovasar iesaistījās Latvijas mazpulka projektā, audzējot pupiņas un slēdzot līgumu ar z.s. «Ezerkauliņi», kas dāvināja sēklu. Liepupes pamatskolas astotklasniece Linda Lavrenova izaudzēja 4 kg pupiņu, bet viņas klasesbiedrene Paula Hannete Sokolovska – gandrīz 3 kg. Ražu meitenes nodeva «Ezerkauliņiem», kas tālāk to piegādā lielveikalu tīklam «Maxima». Liep­upes mazpulka vadītāja Baiba Mantiņa atzina, ka būtiski, lai skolēni savu vasaras darbu arī izvērtē, apgūstot gan pākšaugu audzēšanas, gan biznesa iemaņas. Pavisam pupiņu audzēšanas projektā iesaistījās 45 mazpulcēni no visas Latvijas.

12.I

VUGD mūspusē pāris izsaukumu

Pagājušonedēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) saņemts izsaukums uz Limbažiem, kur dega elektrosadales skapis. Ugunsgrēks likvidēts pirms VUGD ierašanās. Piektdien no rīta Limbažu pagastā pēc ceļu negadījuma ugunsdzēsēji glābēji no kravas automašīnas, kas atradās grāvī, izglāba vienu cilvēku. Viņu nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu gādībā.

08.I

Vēl aizvakar Alojas novads bija brīvs no Covid-19

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem Alojas novads aizvakar bija brīvs no koronavīrusa. Uz 7. janvāri tajā reģistrēti 1–5 saslimušie. Tikmēr Limbažu novadā reģistrēts 67, Salacgrīvas novadā 40, bet Krimuldas novadā 19 saslimšanas gadījumu. No trešdienas līdz ceturtdienai valstī ar ­Covid-19 sasirguši 1374 iedzīvotāji, bet 36 miruši. Līdz šim Latvijā saslimuši kopumā 46 545, izveseļojušies 34 268, bet taisaulē devušies 790 iedzīvotāju.

08.I

Limbažu vidusskola – jaunā vides izglītības projektā

Limbažu vidusskola iesaistījusies jaunā vides izglītības projektā «Pulchra». Šajās Eiropas Savienības finansētajās aktivitātēs piedalīsies partneri no 10 Eiropas valstīm. Latvijā projektu, kas ilgs divus gadus, koordinē Bērnu vides skola. Šī gada tēma ir «Cilvēkiem pieejama veselīga vide pilsētā». Limbažu vidusskolā projektu atklāja ar tiešsaistes pasākumu, kurā piedalījās direktora vietniece Daiga Rudzīte, skolotājas Krista Štrausa un Ausma Miķelsone un aktīvākie 6., 7., 9. un 11. klases skolēni. Ieteikumus, kā veikt pētījumus un kādām jomām īpaši pievērsties, sniedza vides eksperte Inta Soma.

08.I

Interesantāko pamesto objektu topā arī mūspuse

Portāla «Delfi.lv» sadaļas «Tūrisma gids» veidotāji, sākot jaunu gadu, apkopojuši dažādus pamestos Latvijas objektus, kas joprojām vilina valsts apceļotājus. Starp padsmit šādām vietām nosauktas arī Rūstužu dzirnavas Viļķenes pagastā. No tām kādreizējās Rūstužu muižas kompleksā šobrīd palikuši vien akmens mūri. Dzirnavas darbojušās līdz 1940. gadam, bet muižas ēku 2003. gadā iznīcināja ugunsgrēks. «Tūrisma gids» atgādina, ka ceļojot jāatceras par Covid-19 un jāsargā gan sevi, gan citus.

08.I

Mūspuses putni palīdz iekļūt sacensību topā

Apkopoti tradicionālā Baltijas putnu vērošanas izaicinājuma rezultāti. Pērnā gada īsākajās dienās lidoņu vērošanas akcijā jūras piekrastē un iekšzemē iesaistījās 170 dalībnieku no trim Baltijas valstīm. Kopumā viņi ziņoja par 132 putnu sugām (16 839 īpatņiem). Visbiežāk konstatētā lielā zīlīte. Veiksmīgāko vērotāju topā iekļuva arī putnu pazinējs Aivars Meinards, kurš 20. decembrī dažu stundu laikā maršrutā mūspusē (Buivas apkaime–Puršēni–Ainaži–Mērnieki–Staicele) novēroja 36 putnu sugas. Šajā izaicinājumā uzvarēja Māris un Valts Jaunzemji, kuri saskaitīja 65 sugas.

06.I

Uzmanību autobusa Rīga–Liepupe–Ainaži pasažieriem

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidrojuši, ka pasažieris, kuram apstiprināta Covid-19 infekcija, 4. janvārī braucis ar autobusu Rīga–Liepupe–Ainaži (AS CATA reiss Nr. 7514) plkst. 13 no Rīgas autoostas līdz Liepupei. Visiem, kuri minētajā datumā brauca šajā maršrutā, ieteicams novērot savu veselību. Ja parādās elpceļu infekcijas slimības simptomi, ieteicams palikt mājās un sazināties ar savu ģimenes ārstu.

06.I

Vācu valodas olimpiādē – divas dalībnieces

Limbažu, Alojas un Salacgrīvas novada 10.–12. klašu vācu valodas olimpiādē piedalījās tikai divas skolnieces. Limbažu vidusskolas divpadsmitklasniece Karīna Runce ieguva 1. vietu, bet viņas dvīņumāsa Linda – 2. (skolotāja Māra Lapiņa). Rezultāti meitenēm bija labi, tomēr uz valsts olimpiādi viņas nav uzaicinātas.

Esi moderns!

Aptauja

Janvāra barikādēm aprit 30 gadu. Kā tās pieminēsiet?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7

Ieraudzīju – nobildēju