Rauls, Rodrigo
2022. gada 25.septembris
29.VII
Smēķēšana automašīnā un veselības riski līdzbraucējiem

Smēķēšana automašīnā un veselības riski līdzbraucējiem

Lai ierobežotu smēķēšanu un mazinātu cigarešu dūmu radītās sekas cilvēku veselībai, Latvijas parlaments pirms dažiem gadiem jau gandrīz pieņēma aizliegumu smēķēt automašīnās. Tomēr tiesību normu izmaiņas spēkā nestājās un daudzi iedzīvotāji joprojām vāji apzinās pasīvās smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz līdzbraucējiem piesmēķētā automašīnā. 

Mobilās smēķētavas posts

Ja automašīnā ir kaut viens smēķētājs, to jau var uzskatīt par smēķētavu uz riteņiem. Tā ir ierobežota un šaura telpa, kur visi līdzbraucēji ir pakļauti koncentrētai cigarešu dūmu ietekmei. Ikviens šādā automašīnā esošs cilvēks neizbēgami kļūst par pasīvo smēķētāju, un pētījumi parāda, ka no kaitīgās ietekmes neglābs arī automobiļa logu atvēršana. 

Ierobežotā gaisa apjoma dēļ smēķēšana transportlīdzeklī ātri izraisa augstu dūmu koncentrāciju. Pētījumos ir konstatēts, ka jau ar vienas cigaretes izsmēķēšanu pieļaujamo ķīmisko vielu koncentrācijas līmenis transportlīdzeklī ar aizvērtiem logiem var pārsniegt pat 100 reizes. Cilvēks būs spiests ieelpot darvu, benzopirēnu, tvana gāzi, svinu, kā arī citus ķīmiskos savienojumus un indīgās gāzes, kas maziem bērniem var būt kritiski pat mazās devās. Lai arī logu atvēršana un ventilācija samazina pasīvo dūmu daudzumu automašīnā, tomēr arī šādā gadījumā kaitīgo vielu koncentrācijas līmenis ievērojami pārsniegs jebkādus pieļaujamos apmērus. 

Lielbritānijā veiktā pētījumā, kurā apkopota informācija par smēķēšanas lieguma ietekmi automašīnās, secināts, ka pēc šāda aizlieguma smagas astmas hospitalizācijas gadījumu skaits pirmsskolas vecuma bērniem katru mēnesi samazinās par aptuveni 1,5 %.

Augsts slimību risks visiem

Cigarešu dūmi kairina elpošanas ceļus un plaušas, radot krēpas un klepu. Smēķētāju automašīnās krēsli un virsmas satur tabakas dūmu ķīmiskās vielas, kas pie katras kustības tiek saceltas gaisā un ieelpotas. Līdz ar cigarešu dūmiem cilvēka organismā nonāk aptuveni 7000 dažādu ķīmisko vielu, no kurām vairāk nekā 70 ir kancerogēnas un var izraisīt vēzi. 

Uzturoties automašīnā, kur smēķē, nav iespējams nekļūt par pasīvo smēķētāju. Būtībā neglābj ne atvērti logi, ne ventilācija, jo tie nespēj pilnībā novērst piesmēķētu gaisu. Pat tad, ja dūmi nav redzami, tie saglabājas gaisā stundām ilgi un ir tikpat kaitīgi kā redzamie. 

Pasīvā smēķēšana paaugstina risku saslimt ar plaušu vēzi par līdz pat 40%, līdz 45% paaugstina sirds infarkta risku, līdz 27% – risku saslimt ar krūts vēzi, līdz 27% spontāna aborta risku un par 40–60% pastiprina astmas simptomus.

Īpaši smagi cieš bērni

Bērniem, kas dzīvo kopā ar smēķētāju un regulāri pārvietojas piesmēķētās automašīnās, ir lielāks bronhīta, pneimonijas, astmas un citu elpceļu infekciju risks. Viņi biežāk slimo ar saaukstēšanās slimībām, klepu un vidusauss iekaisumu. Plaušu funkcijas viņiem ir pazeminātas un plaušas attīstās lēnāk. Smēķētāju bērniem palielināts meningokoku izraisītu infekciju risks (piemēram, meningīts, sirds slimības), kas dažkārt var izraisīt nāvi vai invaliditāti. Turklāt pasīvajai smēķēšanai pakļautajiem bērniem ir paaugstināts risks nomirt pirms piektās dzimšanas dienas. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka pasīvā smēķēšana katru gadu nogalina aptuveni 1,2 miljonus cilvēku, tostarp 65 000 ir bērni un pusaudži, kas jaunāki par 15 gadiem.

Smēķēšana samazina auto vērtību

Auto tirgotāji atzīst, ka smēķēšana ir ne vien kaitīga veselībai, bet tā atstāj arī būtisku ietekmi uz automašīnas vērtību otrreizējā tirgū. Piesmēķētai automašīnai pirms pārdošanas nepieciešama pilna ķīmiskā tīrīšana, bet arī tā negarantē, ka automašīnu pilnībā izdodas atbrīvot no cigarešu dūmu smakas. Šādā gadījumā automašīnai būs krietni vien mazāks potenciālo pircēju loks, jo nesmēķējoši cilvēki to iegādāties nevēlēsies. Pie tam smēķētāja automašīnai bieži vien ir iekšējā apšuvumā izdedzināti caurumi un stipri tumšāks griestu apšuvums, kas vēl papildus var būtiski ietekmēt auto cenu. 

Cigarešu smēķēšanas atmešana uzlabo pašsajūtu un veselību. Tomēr ne visiem to izdodas izdarīt uzreiz pie pirmā mēģinājuma, jo parasti smēķēšana kļuvusi par spēcīgu atkarību. Lai palīdzētu atbrīvoties no šīs kaitīgās atkarības, pasaulē katru gadu tiek radītas arvien jaunas bezdūmu alternatīvas.

Papildu palīdzību Latvijā ikviens smēķētājs anonīmi var saņemt, zvanot uz Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvo tālruni 67037333.

Aptauja

Vai gatavojat krājumus ziemai?

Arhīvs

Reklāma

Šeit ir vieta jūsu reklāmai!

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 1

Ieraudzīju – nobildēju