Laikmeta zīmes

06.02.2024.

Alojā durvis vēris mājdārziņš «Dabas bērns» (ziņa/aktualitāte)

Mājdārziņa Dabas bērns Alojā saimniece Zanda Meļņičenko (vidū), sveicēju labos vēlējumus saņemot

Janvāra pēdējā sestdienā Alojas Rīgas ielā 22 pulcējās lieli un mazi. Skanīgā un sirsnīgā atmosfērā interesentiem tika vērts mājdārziņš Dabas bērns – vieta, kur vecākiem nepieciešamības gadījumā uz laiku drošās rokās un izzinošā atmosfērā atstāt savus bērnus.

Mājdārziņš ir viens no alojietes Zandas Meļņičenko sapņiem, ko nu izdevies realizēt. – Katram pumpuram vajadzīgs laiks, saule un mitrums, lai uzziedētu un nestu sēklas. Arī mēs savas vēlmes ar varu nevaram īstenot. Neatlaidība un sīksta pacietība vainago darbu un palīdz arī mazā dārzā izaudzēt krāšņas rozes. Šodien varu teikt, ka esmu piepildījusi nākamo sapni un turpinu audzēt krāšņās rozes savā dārzā. Bet, lai īstenotu sapni par mājdārziņu, bija nepieciešami palīgi un atbalsta komanda, – Dabas bērna atklāšanā sacīja pati Zanda, veltot siltus paldies vārdus ģimenei un citiem viņas atbalstītājiem un iedvesmotājiem. 

Atklāšanas sarīkojumā sanākušos, īpaši mazākos dalībniekus, iepriecināja meža zvēru četrotne – kurmis, brālēns un māsīca zaķis un lācis. Viņu lomās iejutās jaunie aktieri no Valmieras drāmas teātra, tostarp Z. Meļņičenko vecākais dēls Rūdis Bīviņš. Atraktīvā četrotne ar dziesmām un spēlēm iekustināja ikvienu. Apsveikuma vārdus Zandai sacīja gan ģimene, gan draugi un atbalstītāji. – Lai daudz bērnu, kuri apmeklē mājdārziņu! Lai pietiek spēka turpināt! Lai veicas un izdodas! – šādi un vēl daudz citu vēlējumu todien tika skandēti. 

Meža zvēri, kuru lomās iejutušies Valmieras drāmas teātra aktieri, ar dziesmām iepriecināja un aktivitātēs iesaistīja mājdārziņa Dabas bērns atklāšanas svētkos sanākušos

Alojā, Rīgas ielā 22 darboties sācis alojietes Zandas Meļņičenko izlolotais mājdārziņš Dabas bērns. Tas ir bērnu uzraudzības pakalpojums. Proti, vecāki par maksu uz laiku var atstāt savas atvases, kamēr pašiem ir kādas darīšanas, uz kurām bērnu ņemt līdzi nav ērti. Dabas bērnā ir vieta vienlaikus sešiem bērniem, kuri dārziņā varēs atrasties līdz četrām stundām. Tad vecāki savu atvasi var aizvest uz mājām paēst, pagulēt un, ja vēlas, atkal atvest atpakaļ. – «Dabas bērnā» kopā ar mazajiem kopīgi izzināsim, radoši darbosimies, dosimies dabā pētīt to, kas mums apkārt, tāpat dziedāsim, dejosim un, protams, arī rotaļāsimies, – stāsta Z. Meļņičenko. Darbdienās tajā uzņems mazuļus no pusotra līdz četru gadu vecumam, jo lielākajiem – piecgadīgajiem un sešgadīgajiem – obligāti jāapmeklē pirmsskolas izglītības iestāde, taču vakaros un brīvdienās Zanda mājdārziņā gaidīs arī bērnus līdz septiņu gadu vecumam. Vienas stundas apmeklējums maksā četrus eiro. Pakalpojumu aicināti izmantot gan vietējie, gan tuvākas un tālākas apkaimes iedzīvotāji. 

Privātas izglītības iestādes Dabas bērns izveide ir sens sarunbiedres sapnis. Teju 20 gadu viņa nostrādājusi bērnudārzā (sākumā kā audzinātāja, bet pēdējos gadus bija metodiķe un uz brīdi aizvietoja arī iestādes vadītāju). Bērni un darbs ar viņiem Zandai vienmēr ļoti paticis, taču bērnudārzā mācāma noteikta programma, savukārt pašai un draudzenei, reizē kolēģei, ar kuru kopā minētais sapnis zīmēts, kārojies darīt kaut ko arī citādāk. Kad veselības dēļ alojietei no darba nācās aiziet, vienubrīd bijis grūti, taču uzplaukusi, pilnībā ļaujoties vienam no saviem vaļaspriekiem – mazāka un lielāka formāta papīra ziedu gatavošanai. Alojas uzņēmējdarbības atbalsta centra Sala, kur rudens pusē varēja aplūkot skaisto Zandas darinājumu izstādi, toreizējā vadītāja Inese Mētriņa viņu iedrošinājusi īstenot sapni par mājdārziņu. – Viņa bija tik pozitīva un ticēja, ka izdosies. 

Vispirms Z. Meļņičenko biznesa plānu (tādu viņa rakstījusi pirmoreiz) par savu ieceri iesniedza Limbažu novada pašvaldības projektu konkursā Atbalsts komercdarbības uzsākšanai Limbažu novadā, bet tur ideja nav atbalstīta. Būdama bezdarbniece, alojiete bija pieteikusies arī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) atbalstam komercdarbības vai pašnodarbinātības sākšanai. Šis NVA pasākums ierasti ir ļoti pieprasīts. Arī šoreiz uz atbalstu pretendēja aptuveni 100 interesentu. Pēc pārrunām ar komisiju Zanda tika nākamajā konkursa kārtā. Komisiju uzrunāja Dabas bērna ideja par ciešo saistību ar dabu, vidi. – Man ļoti patika, tas, ka aģentūra, ja iesniegtā biznesa ideja tiek apstiprināta, piedāvā konsultanta pakalpojumu 15 stundu apjomā. Liels paldies manai konsultantei Agnesei Krūmiņai. Biznesa plāna rakstīšana man bija liels izaicinājums, gāja grūti. Agnese mani virzīja uz to, ka ideja vairāk jāpamato, – atklāj sarunbiedre. Saņēmusi ziņu, ka viņas ideja apstiprināta atbalsta saņemšanai, skaļi gavilējusi. 

Atrast telpas mājdārziņa iekārtošanai Alojā nav bijis vienkārši. Ja arī bijušas brīvas, to remontēšanā un iekārtošanā būtu ļoti daudz jāiegulda. Telpas Rīgas ielā 22 Dabas bērna saimniece nomā no pašvaldības. Lieli palīgi remontā un ierīkošanā bija vīrs Dmitrijs, kuram zelta rokas, un abi dēli. Jaunākais – Andreass – palīdz ar vizuālā un video materiāla sagatavošanu mājdārziņa reklāmai. Tam izveidota arī lapa vietnē Facebook.com. Videoreklāmas galvenajos tēlos iejutās sarunbiedres brālis Jānis ar savu dēlēnu Zemgu un māsas Maijas dēlēns Toms. Zandu atbalsta arī mamma Anita un māsas Līga un Arnita. Starp citu, Dabas bērna atklāšanā Anita un Līga ar sveicienam iestudētu etīdi sagādāja namamātei varenu pārsteigumu. 

Pagaidām ēdināšana un gulēšana mājdārziņā netiek nodrošināta, taču ar laiku Z. Meļņičenko apdomā iespēju piedāvāt arī šādu pakalpojumu. Tādējādi bērni Dabas bērnā varēs uzturēties ilgāk. Ja interese par pakalpojumu būs ļoti liela, Zanda gatava algot arī kādu darbinieku, bet pagaidām strādā viena. Nomai pieejamās brīvās telpas ļautu izveidot pat vēl divas grupiņas. Mājdārziņa veidotāja iecerējusi ar laiku sestdienās organizēt radošās darbnīcas piecgadīgajiem un sešgadīgajiem. Kopā ar Zandu viņi gatavos, piemēram, svētku dekorus vai citādi radoši darbosies. 

Atvēršanas svētkos sanākušie varēja arī ielūkoties Dabas bērna telpās. Mazie ar prieku cits cita kompānijā metās pie rotaļlietām, bet pieaugušie viņos smaidot nolūkojās. Alojiete Aija Pētersone bija ieradusies kopā ar meitiņu Paulu Kristu. Sarunbiedre sacījās noteikti kādudien izmantot Zandas sniegto pakalpojumu. Mājdārziņš mūspusē ir jaunums, un Aija novērtē, ka nu tie, kuriem nav iespējams atstāt mazuļus pie viņu vecvecākiem, varēs izmantot mājdārziņu. Alojiete Ginta Ģērmane bija atnākusi ar mazbērniem Dārtu un Pēteri, kuri pasākumā jutās omulīgi. – Šis ir ļoti pozitīvi. Priecājos, ka Alojā kaut kas notiek, – teic sarunbiedre, solot, ka mazbērnus, kad viņi atbrauks ciemos no Valmieras, uz Dabas bērnu noteikti atvedīs vēl kādu reizi. 

Vairāk attēlu no atklāšanas pasākuma – Ausekļa mājaslapā, sadaļā Galerijas

Līgas LIEPIŅAS teksts un foto

Aptauja

Vai jums ir veicies loterijās?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks