Esam informēti, zinoši, atbildīgi, motivēti!

10.03.2023.

Valsts prezidents jauniešiem novēl izprast aizsardzības mācības jēgu (ziņa/aktualitāte)

Limbažu vidusskolas direktors Ziedonis Rubezis (no labās) pateicas Valsts prezidentam Egilam Levitam par tikšanos ar jauniešiem un novēlējumu viņiem izprast, kāpēc vajadzīga valsts aizsardzības mācība

Saulainajā otrdienā Limbažu novadu apmeklēja Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi Andru Leviti. Vizīte sākās ar ziedu nolikšanu pie Baumaņu Kārļa pieminekļa Limbažos. Kopā ar prezidentu Latvijas himnas autoru godināja novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs. Tālāk valsts pirmais pāris devās uz Ungurpili, lai iepazītu uzņēmumu Aloja-Starkelsen, kas nozīmīgs ne tikai novadā, bet visā valstī un arī starptautiski. Vēlāk Levita kungs atzina, ka tas ir nākotnes ražošanas veids. Uzņēmums ne tikai rada darbavietas un dod nodokļu pienesumu, bet ražo ilgtspējīgu produkciju ar pievienoto vērtību, eksportē to uz dažādām pasaules valstīm. 

Atgriežoties Limbažos, valsts pirmajam pārim bija katram sava vizītes programma. Levites kundze kultūras namā tikās ar Tautas lietišķās mākslas studijas Dzilna audējām, arī apmeklēja Limbažu Tīni, bet Valsts prezidentu pie Limbažu vidusskolas sagaidīja direktors Ziedonis Rubezis, Jaunsardzes centra 3. novada (Vidzemes) pārvaldes vadītājs Aigars Savickis un viņa vietniece Liene Rozenberga. 

Limbažu vidusskola ir viena no pilotskolām, kur apgūst valsts aizsardzības mācību, kas no 2024. gada būs obligāts mācību priekšmets visu izglītības iestāžu vecākajās klasēs. Limbažu vidusskolas vienpadsmitklasniekiem, kuri šo priekšmetu apgūst otro gadu, otrdien Priežkalniņa sniegos bija praktiskās nodarbības – orientēšanās, šaušana, arī lauku kaujas iemaņu apgūšana. Valsts prezidents varēja gan pavērot, kā jaunieši kopā ar Jaunsardzes instruktoriem darbojas, gan aprunāties ar viņiem. Vēlāk estrādē, visiem kopā sildoties ar tēju, kas vārīta uz ugunskura, sarunai pievienojās arī desmitklasnieki, kuri tikai rudenī sākuši apgūt valsts aizsardzības mācību, un divpadsmitklasnieki, kuri šo divu gadu kursu jau pabeiguši. 

Jaunsargu instruktors Jānis Bumburs ar Limbažu vidusskolas vienpadsmit­klasniekiem dabā izmēģina, kā veidot riņķveida aizsardzību

Otrdien mūsu novadu apmeklēja Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi. Apmēram pusotru stundu prezidents pavadīja, vērojot Limbažu vidusskolas vienpadsmitklasnieku praktisko darbošanos ārā kārtējā valsts aizsardzības mācības nodarbībā, aprunājoties ar skolēniem un jaunsargu instruktoriem. Sarunā pievienojās arī 10. un 12. klašu audzēkņi. Nedaudz provocējošs bija Levita kunga jautājums divpadsmitklasniekiem, kuri divu gadu kursu valsts aizsardzības mācībā jau pabeiguši. Vai tagad, zinot, kas tajā ietilpst, viņi brīvprātīgi gribētu šo mācību apgūt? Skolēni gluži diplomātiski atteica, ka sākumā jau zināma skepse ir pret visu jauno, tikai vēlāk apgūto novērtē. Prezidents aicināja jauniešus dziļāk izprast šīs mācības jēgu, ko tā dod katram no viņiem arī gluži cilvēciski, bet vienlaikus apzināties, cik tas ir nozīmīgi visai valstij. – Ja mēs esam gatavi aizstāvēt savu zemi, tad ienaidnieki pat neriskē uzbrukt, jo apzinās, ka tiks sakauti, - uzsvēra prezidents. – Lai saglabātu mieru savā valstī, visā Eiropā, jābūt aizsardzības spējām. Tas attiecas ne tikai uz Latviju, bet visu NATO. Levita kungam ar jaunajiem limbažniekiem raisījās arī diskusija par obligāto aizsardzības dienestu. Prezidents atgādināja, ka viņš rosinājis, lai tas Latvijā būtu obligāts arī sievietēm, taču šis ierosinājums noraidīts. Kāds no puišiem piekrita, ka vajadzētu gan – ja reiz uzsveram līdztiesību… Savukārt meitenes šo ideju nebija gatavas atbalstīt. Bija jaušams, ka skolēniem saruna ar Valsts prezidentu tādā itin brīvā gaisotnē patīk, turklāt raisa vērtīgas pārdomas.

Pēc tikšanās ar vidusskolēniem Levita kungs devās uz kultūras namu, kur risinājās diskusija ar iedzīvotājiem par sabiedrības iesaisti novada dzīvē, arī par iedzīvotāju padomēm, to lomu novada attīstībā. Par šo diskusiju plašāk stāstīsim laikraksta nākamajā numurā.

Spraigās dienas izskaņā rezumējot savu ciemošanos, Valsts prezidents atgādināja, ka viņš regulāri dodas reģionālās vizītes, bet Limbažu puse viņam jau ir labi zināma. – Novads ir interesants, jo viens no lielākajiem Latvijā, atrodas tuvu Rīgai, bet Vidzemes jūrmalu galvaspilsētas iedzīvotāji vēl nav īsti atklājuši. Runājot par novada centru, Levita kungs sacīja, ka Limbaži un vecpilsētas arhitektūra viņam ļoti patīk ar savu autentiskumu, īstumu, īpatno raksturu, kas nav pielāgots tikai tūristiem. – Limbažiem ir liels potenciāls attīstīt novadu, apvienojot zaļo vidi, autentiskumu ar tehnoloģiju progresu. Limbaži un novads tam ir lieliska bāze, – uzsvēra Valsts prezidents.

Lailas PAEGLES teksts un foto

P.S. Vairāk attēlu no Valsts prezidenta iepazīšanās, kā Limbažu vidusskolā apgūst valsts aizsardzības mācību, skatiet laikraksta mājaslapā sadaļā Galerijas.

Aptauja

Iestājies astronomiskais pavasaris. Vai to izjūtat?

Regulārais maksājums

Reklāma

Vidzemes veterinārais serviss
ArhīvsDarba laiks