Esam informēti, zinoši, atbildīgi, motivēti!

31.01.2023.

Tikšanās Liepupē – pirmā pieturvieta ceļā uz kino ciemu (ziņa/aktualitāte)

Tikšanās reizē interesanta izvērtās Latvijas Lauku foruma projektu vadītājas Zanes Siliņas un dokumentālista Ivara Zviedra saruna

Pagājušotrešdien Liepupes ļaudis, pašvaldības pārstāvjus, uzņēmējus un citus interesentus uz kopīgām sarunām aicināja kinorežisors, operators un producents ­Ivars Zviedris. Liepupiešu un viesu satikšanās tika organizēta Grill House & Hotel Pernigele un tās galvenais mērķis bija pārrunāt Liepupes kā kino ciema izveidi. Tieši tāpēc Latvijā zināmais dokumentālists to nosauca pavisam vienkārši – par kino sapulci, kurā viņš uzņēmās vadītāja jeb moderatora lomu. Vienlaikus tā bija iespēja satikties neformālā vidē, pārrunāt dažādus praktiskus jautājumus un saprast, kādas ir vietējo iedzīvotāju vajadzības un vēlmes. 

Izteikt savu redzējumu par Liepupes attīstības iespējām bija aicināta Latvijas Lauku foruma (LLF) projektu vadītāja Zane Siliņa, kura klātesošos tuvāk iepazīstināja ar viedā ciema konceptu. Viņas skatījumā I. Zviedra plānotie pasākumi atbilst lielākajai daļai kritēriju, lai nākotnē Liepupe pretendētu uz viedā ciema statusu. Savukārt biedrības Jūrkante valdes priekšsēdētāja Dzintra Eizenberga pastāstīja par projektu īstenošanas iespējām un finansējumu. Interesanti bija ielūkoties ciema ikdienas dzīvē, ar ko prezentācijā dāsni dalījās Liepupes veikala vadītāja Anda Alsberga. Bet Liepupes pamatskolas direktore Arta Rubeze savā stāstījumā iepazīstināja ar skolā notiekošajām aktivitātēm un nedaudz ieskicēja plānus kinonometnes sarīkošanai. Tāpat kā citās apdzīvotās vietās, arī šeit pagasta dzīve nav iedomājama bez kultūras pasākumiem. Liepupes tautas nama vadītāja Guna Grote-Majore informēja, ka arī šogad vietējos un pagasta viesus priecēs iecienītie festivāli Sudraba kaija, Mēnespuķe, kā arī Tūjas un Liep­upes pagasta svētki. Ņemot vērā vietējo ieteikumus, plānot varētu arī svētku gājienu, pasākumos iesaistīt mazos pašdarbniekus – dejotājus un dziedātājus, kā arī padomāt par konkrētām aktivitātēm Liepupes ciemā. Limbažu novada Kultūras pārvaldes vadītāja Evija Keisele vietējiem atgādināja par Limbažu astoņsimtgades svinībām, kur novadnieki aicināti ne tikai piedalīties, bet arī iesaistīties un nākt ar savu pienesumu. 

Sapulces laikā tika aktualizēti un risināti arī praktiski jautājumi. Liepupes pagasta pakalpojumu sniegšanas centra vadītāja Ilze Ozoliņa informēja gan par paveikto, gan to, kas vēl ir plānos. Pārrunāja ātrumu ierobežojošo ceļa zīmju uzstādīšanas iespējas, gājēju ceļa izveidošanu no Jelgavkrastiem līdz Liepupei un citas aktuālas tēmas. Tāpat, iesaistoties Limbažu novada domes priekšsēdētājam Dagnim Straubergam, iedzīvotājiem tika izskaidrota pašvaldības līdzekļu piešķiršanas kārtība un iespējas atbalstīt Liepupi tās attīstībā. 

Prezentācijas un pēcāk arī diskusijas ilga vairāk nekā divas stundas. Šķiet, ka doma par kino un arīdzan viedā ciema izveidi Liepupē ienesušas jaunas vēsmas. Vērtības, kas līdz šim vietējiem likušās pašsaprotamas, pateicoties I. Zviedra skatījumam, pamazām iegūst citas nokrāsas un atdzīvina ierasto ikdienu. Dokumentālistam šī vieta iepatikusies un visvairāk uzrunājusi ar savu vienkāršību. – Man radās doma taisīt filmu nevis uz ekrāna, bet dzīvajā, un visus Liepupes iedzīvotājus apvienot zem tāda kā kino saukļa. Te ir muiža, veikals, autoserviss, sava kultūras dzīve, Pernigele un kolorītas personības. Visu to varētu skaisti ietērpt, apsiet ar šleipīti un veidot dzīvo kino. Ja katrs vietējais iedos kaut nelielu daļiņu no sevis, kopā varam izveidot ko ļoti īpašu, – par savu ieceri stāsta I. Zviedris. Viņam svarīgi, lai šajā procesā interesanti būtu pašiem liep­upiešiem un arī cilvēkiem, kuri te viesojas. 

Kino sapulce Grill House & Hotel Pernigele pulcēja liepupiešus, pašvaldības pārstāvjus un citus interesentus

Tā nu tapusi vīzija, kultūras projekts Kinokupols, kura mērķis ir Liepupes ciemā veidot sabiedriski aktīvu vietu. Kopējās aktivitātēs plānots iesaistīt ne tikai Liep­upes iedzīvotājus, valstiskas un neval­stis­kas organizācijas, bet arī vietējos uzņēmumus. Jau pašā iesākumā lielu atsaucību izrādījusi Liepupes muiža. Tā, piemēram, muižas dārzā, sastādot programmu kopā ar I. Zviedri, varētu organizēt filmu vakarus. Sava loma ciemā ir arī Liepupes veikaliņam, kur labi iederētos pēc īpašas receptes pagatavotie kino salāti. Vietā, kur satiekas vietējie un reizi pa reizei iegriežas arī tūristi, pamazām ienāktu kaut kas no kino pasaules. Nozīmīga loma būtu Baltijas jūras dokumentālo filmu forumam, kas vismaz pāris dienu, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālo kino centru (LNKC) un piesaistot Grill House & Hotel Pernigele, varētu norisināties Liepupē. Plānota arī kino rezidence, kas būtu paredzēta Latvijas un ārvalstu kino profesionāļiem – scenāristiem, režisoriem, operatoriem un producentiem. Radošo profesiju pārstāvjiem tur būtu iespēja nodarboties ar kino radīšanu, bet liep­upieši un citi apmeklētāji varētu procesu vērot un tajā piedalīties. Projektu plānots realizēt, iesaistot Limbažu novada domi, Kultūras ministriju, LNKC, Valsts kultūrkapitāla fondu, biedrību Jūrkante, Liep­upes uzņēmumus un organizācijas, kā arī pašus liepupiešus. Tā soli pa solim Liep­upē ienāktu lielāka rosība un dzīvīgums. 

Kā jau tika minēts pašā tikšanās sākumā, ideja par Liepupes attīstību sasaucas ar viedā ciema izveides konceptu, kas Eiropas Savienībā kļūst aizvien populārāks. Tā pamatā ir dažādu interešu grupu spēja vienoties par kopīgi izvirzītiem mērķiem un jēgpilnām darbībām ciema izaugsmes veicināšanā, izmantojot unikālus un inovatīvus risinājumus. LLF pārstāve Z. Siliņa, kura Latvijas Kultūras akadēmijā par šo tēmu gatavo maģistra darbu, atzina, ka Liepupē ir gan cilvēku, gan vietas resursi, tāpat ēkas un plašums, kur izvērsties. Atliek vien radoši darboties un, izmantojot inovatīvu pieeju, kopīgiem spēkiem virzīties uz priekšu. Z. Siliņa tāpat kā I. Zviedris atzinīgi novērtēja Liepupes veikala un arīdzan skolas nozīmi ciema attīstībā. Veikaliņš, kur regulāri iegriežas ciema ļaudis, laika gaitā izveidojies ne tikai par satikšanās vietu, bet arī atbalsta centru. Savukārt skola lepojas ar profesionālo pedagogu komandu un zinātkārajiem audzēkņiem. 

Vairāk par esošajām un plānotajām aktivitātēm Liepupē – kādā no turpmākajiem Ausekļa numuriem.

Ivitas RENCES teksts un foto

Līgo piedāvājums

Aptauja

No jūlija neatdalāmie plastmasas pudeļu un tetrapaku korķi ES valstīs obligāti. Ko par to domājat?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks