Esam informēti, zinoši, atbildīgi, motivēti!

13.01.2023.

Mūspusē ūdeņi pagaidām lielākoties mierīgi (ziņa/aktualitāte)

Brīdis, kad atkušņa, lietavu dēļ upēs sāk pieaugt ūdens līmenis, kustēties un blīvēties ledus un vižņi, vienmēr ir potenciāli satraucošs vai pat bīstams. Šajās dienās upju applūšanu piedzīvo Latvijas dienvidaustrumu daļa. Proti, ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils un pie Pļaviņu ūdenskrātuves Aizkraukles pusē paaugstinājies, kamdēļ applūdušas ielas, ceļi, ēkas, citas teritorijas. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) tur izsludinājis attiecīgi sarkanās un oranžās pakāpes brīdinājumu par ļoti augstu ūdens līmeni. Savukārt pārējā valsts teritorijā spēkā dzeltenais brīdinājums. Tiek progno­zēts, ka plūdu draudu situācija Latvijas upēs saglabāsies līdz pat pavasarim.

LVĢMC norāda, ka pēc lietus atsācies ūdens līmeņa kāpums lielākajā daļā valsts rietumu daļas upju, kā arī Daugavas baseina lejteces upēs – Lielajā Juglā un Ogrē. Paaugstināts ūdens līmenis saglabājas arī Lielupē. Uzrunājot mūspuses ļaudis par novēroto situāciju Limbažu novada upēs, izskan secinājums, ka situācija kopumā mierīga, ūdensteces nepārplūst. Sarunbiedri cer, ka tā būs arī turpmāk. 

Jautāts par situāciju Salacā, Salacgrīvas ostas pārvaldnieks Ivo Īstenais teic, ka upes mute un tādējādi arī osta ir brīva, ledus jau izgājis. – Satraukumam pamata nav. Viņš skaidro, ka Salacā ledus sastrēgumi veidojas ļoti reti, arī šobrīd lielākoties upe ir vaļā. Staiceles tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Timermane apliecina, ka arī Salacas augšpusē Staicelē viss mierīgi. Ledus upē gājis gada pirmajās dienās. Tad arī grāvjos paaugstinājies ūdens līmenis. Piemēram, netālu no sarunbiedres mājas ir kanāls, kas ietek Salacā. Janvāra sākumā tajā ūdens līmenis pieauga tā, ka appludināja piebraucamo ceļu. – Domāju, ka pie mums trakākais ir aiz muguras, – vērtē Inese, cerot, ka mūspusei lielie plūdi tiešām ies secen. 

Arī Pāles pagasta pakalpojumu sniegšanas centra vadītāja Gita Kārnupe teic, ka pašvaldībā saistībā ar ūdeņiem pagaidām viss ir normas robežās. Nav arī dzirdēts, ka citviet Limbažu novadā būtu pretēja situācija. – Turu īkšķus, lai arī turpmāk viss mierīgi. Pirms vairākiem gadiem gan Pālē divus gadus problemātiska vieta bija Greiļu dīķis, kurā pa dažādiem meliorācijas grāvjiem no Ārciema puses nākušie ūdeņi satecēja Pērļupē, kas savukārt tek cauri minētajam dīķim, un tas pārplūda. Domājams, toreiz tas notika straujā pavasara atkušņa dēļ. Šobrīd veiksmīgi, ka temperatūras izmaiņas nav tik straujas, bet gan brīžiem piesalst un atkūst, kas atkušņa ūdens apjoma kustību mazliet bremzē. 

Ķirbižniece, Aļaskas malamutu audzētavas SVII Daragars saimniece Sanita Vīksne pirms dažām dienām sociālajā vietnē Facebook.com bija ievietojusi video, kurā redzams, ka zemes ceļš caur Zeltiņiem, pa kuru viņa pārvietojas suņu pajūgā, ir applūdis. Sanita skaidro, ka tā ir Vitrupes vecās gultnes vieta. Tur jau vēsturiski (to no savas bērnības atceras arī sarunbiedres mamma) 100–200 m attālumā no pašas upes blakus esošā teritorija (pāris kilometru garumā) un arī minētais ceļa posms mēdz applūst. Citkārt pat vasarā gadoties brist. Iepriekš tam uzbērta dolomīta kārta, un tas jau mazliet uzlabojis situāciju. Sarunbiedre teic, ka šo ceļu vajadzētu pacelt vismaz par 30 cm. 

Meteorologi sola, ka atkusnis turpināsies arī šajās brīvdienās un jaunās nedēļas sākumā. Arī laika vērotāji pēc dabas norisēm paredz, ka turpmāk janvārī atkušņa dienas mīsies ar sala brīžiem, taču mēneša beigās temperatūras stabiņš dažviet varētu nolaisties pat līdz –20 grādu atzīmei. Dziļa sniega gan nebūšot. 

Sagatavoja Līga LIEPIŅA

Līgo piedāvājums

Aptauja

No jūlija neatdalāmie plastmasas pudeļu un tetrapaku korķi ES valstīs obligāti. Ko par to domājat?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks