Esam informēti, zinoši, atbildīgi, motivēti!

15.03.2023.

Cer uzlabot Rota nama stāvokli Limbažu vēsturiskajā centrā (ziņa/aktualitāte)

Ēka Cēsu ielā 1 kopš 2020. gada atkal ir pašvaldības īpašums. Problemātisks. Tās restaurācijas izmaksas noteikti būs ļoti lielas

Limbažu muzeja darbinieki gatavo projektu, lai pretendētu uz atbalstu vēsturiskā nama Cēsu ielā 1 konservācijai un restaurācijai. Šāds lēmums pieņemts, kad birģermeistara Rota nams vecpilsētas sirdī aizvadītajā nedēļā apsekots. Ekskursijā piedalījās novada domes vadība, būvvaldes, muzeja un aģentūras LAUTA pārstāvji, kā arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas inspektore Sandra Ziediņa. 

Muzeja galvenais speciālists Gundars Plešs pastāstīja, ka tieši S. Ziediņa iedrošināja limbažniekus pieteikt ēku pro­grammā, kas paredzēta apdraudētā stāvoklī esošu kultūras pieminekļu glābšanai. Būtiski, ka Rota namam mainījies kultūras pieminekļa statuss – no vietējā tas kļuvis par reģionālas nozīmes, un tas ir vēl viens arguments par labu ieguldījumiem stāvokļa uzlabošanā. Projekta pieteikums jāiesniedz līdz 31. martam.

G. Plešs vērtē, ka māja Cēsu ielā 1 noteikti nav uz sabrukšanas robežas, tomēr labāk rīkoties laikus, lai līdz tam nenonāktu. Sarunbiedrs atgādina, ka ēkai jumts tika uzlikts īstajā brīdī. Tiesa, tas ir pagaidu risinājums, kam apakšā ir bojājumi… Jāatgādina, ka ēku pašvaldība atguva 2020. gadā, atpērkot to no SIA Ekla – nosolīja par 5800 eiro. Iepriekš pašvaldība ēku bija par 5800 latiem pārdevusi 2011. gadā. Uzņēmējs tā arī neīstenoja īpašuma attīstīšanas plānus, par ko savulaik stāstīja. 

Šobrīd iecerēts Rota namu iekonservēt, nostiprināt vājās vietas, kā arī sakārtot fasādes tā, lai būve estētiski iekļautos vecpilsētas vidē. Vajadzīgs finansējums, lai apturētu ēkas turpmāku pasliktināšanos. G. Plešs zina teikt, ka, piemēram, kebabnīcas Hanzas kebabs saimnieki nepriecājas, ka vasarā, kad klienti sēž ārā pie galdiņiem, uz vienu no neizskatīgajām sienām paveras ne tas labākais skats. Arī pašam kā gidam, vadot ekskursijas, gluži vai jātaisnojas par ēkas tehnisko stāvokli, jo tūristi bieži interesējas.

Protams, vizuāla uzprišināšana nav ideālais risinājums, bet par iekštelpu rekonstrukciju droši vien pagaidām var tikai sapņot. Tam būs nepieciešami ļoti lieli ieguldījumi, ņemot vērā, ka ar remontu vien neiztikt. Vēsturiskās vērtības nāksies restaurēt.

Iedzīvotāju attieksme pret ieceri uzlabot Rota nama stāvokli jūtama zem publikācijas par šo tēmu pašvaldības kontā sociālajā medijā Facebook. Tai 200 reižu ielikta atzīme patīk. Aktīvākie pauduši atbalstu arī komentāros. Piemēram, limbažniece Dace Robule raksta: – Šo gaidījām jau sen. Limbaži to ir pelnījuši. Saberzējam plaukstiņas un turam īkšķus, lai izdodas! Protams, dažs aktīvists uzskaita, ko citu pašvaldībai vajadzētu izdarīt, bet kāds pat rosina namam pielaist uguni. Tomēr netrūkst oponentu, kuri uzstāj, ka vēsture jāglabā. 

Lindas TAURIŅAS teksts un foto

                                                                                                       

Dzīvojamā ēka Cēsu ielā 1 celta laikā no 1783. līdz 1798. gadam, kad gruntsgabals piederējis birģermeistaram un rātskungam Rotam (Roth). Telpās saglabājusies oriģinālā 18. gs. beigu interjera apdare – dekoratīvā krāsojuma fragmenti, iekšdurvis, kāpņu margas. Ēka pieder Limbažu pilsētas senākās apbūves daļai un ir nozīmīga arī plašākā Latvijas pilsētu vēsturiskās koka apbūves kontekstā.

                                                                                                       

Aptauja

Vai esat mierā ar jaunizveidoto Latvijas valdību?

Regulārais maksājums

Reklāma

Godly Play nodarbības
ArhīvsDarba laiks