20.03.2024. (Laura IRMEJA)
Par raksturu daudz var uzzināt no rokraksta
Evitas sirdslieta ir rokrakstu analīzeLauras IRMEJAS foto

Par raksturu daudz var uzzināt no rokraksta

Grafoloģija jeb rokraksta analīze ir pseidozinātniska nozare, kas pēta cilvēka rokraksta saistību ar viņa raksturu. Grafologi atsakās pēc rokraksta noteikt diskriminējošas pazīmes – rasi, tautību, dzimumu, vecumu, reliģisko pārliecību, to, ar kuru roku rakstīts, paredzēt nākotni. Ar rakstītāja personības identificēšanu nodarbojas cita zinātne – rokraksta ekspertīze. 

Lai uzzinātu savas rakstura dažādās šķautnes un saņemtu ieteikumus, kā labāk rīkoties, ir iespēja vērsties pie grafologa. Par to, ko īsti dara un cik interesanta ir rokrakstu analīze, sarunā ar mūspuses grafoloģi Evitu IRMEJU.

Viņa dzimusi un augusi Mērniekos. mācījusies vietējā pamatskolā. Vēlāk Smiltenes tehnikumā apguva lauku tūrismu. Šobrīd joprojām dzīvo savās dzimtas mājās un audzina bērnus – Nikiju (18) un dvīņus Undīni un Gundi (13). Visa dzīve saistās ar šo pusi! Pašai te patīk. Māja atrodas netālu no Salacas un ļoti iedvesmo, jo apkārt ir skaista daba. Tomēr reizēm ienācis arī prātā, ka varētu dzīvot nelielā pilsētā – Ainažos vai Salacgrīvā, jo vislabākā vieta, kur var izvedināt galvu, ir jūra. – Bet noteikti negribu uz Rīgu, tā burzma nav man! Vecākajai meitai ir līdzīgi, viņa vēlas dabu un mieru, bet, kamēr mācās, jādzīvo Valmierā. Evita ļoti lepojas ar saviem bērniem, jo visi trīs labprāt iesaistās dažādās aktivitātēs un ārpusskolas pulciņos. Viņa saviem bērniem māca, ka dzīvē vajag darīt to, ko patiešām sirds kāro.

Bērnībā pati vēlējās kļūt par sportisti, bet diemžēl nesanāca. Kamēr bērni bija maziņi, būtisks bija elastīgs darba grafiks, ko var savienot ar viņu vajadzībām. Šobrīd Evita strādā Ainažu veikalā Superalko, jo nu bērni jau ir paaugušies un spēj parūpēties par sevi paši. – Bet visu mūžu veikalā strādāt, protams, negribu, tas ir smags darbs. Tālab sākusi meklēt, ko tiešām vēlētos darīt. Rokraksta analīzes apgūšanu uzsākusi kā hobiju, taču turpina sevi pilnveidot. Iedrošinājums ko tādu apgūt radās kovidlaikā, kad nācās pasēdēt mājās. Tad sākusi domāt, ko varētu darīt. – Kā uz burvju mājiena facebook.com sāka parādīties dažādi kursi. Sāku ar Taro kāršu apguvi, lai gan sev kārtis izlikt ir grūti, tomēr nav neiespējami. Pēc tam centos izzināt numeroloģiju. Nedaudz vēlāk pievērsos grafoloģijai. Šobrīd varu teikt, ka rokrakstu analizēšana man sirdij ir vistuvākā. Piecu mēnešu grafoloģijas kursus, pēc kuriem iegūts arī sertifikāts, viņa izgāja tiešsaistē pie pasniedzējas grafoloģes, neiropsiholoģes un kriminālpsiholoģes Anitas Milleres, kura šo amatu apguvusi ārzemēs. Patiesībā Evitai šāds sapnis jau bijis sen, bet viņa nav redzējusi iespēju izbraukāt uz Rīgu mācīties. Toties tiešsaistes mācības ietaupa gan laiku, gan naudu. – Ja ir maiņu darbs, tad skaidrs, ka katru reizi brīvdienas, kad tās ir vajadzīgas, dabūt nevar.

Pabeidzot kursus, nekas neapstājas, sarunbiedre joprojām turpina mācīties pie A. Milleres, kurai kopā ar audzēkņiem izveidota grupa Burtuklubs. Tajā reizi nedēļā tiek ievietota informācija, ar ko iespējams atsvaidzināt zināšanas vai jāizpilda kāds mājasdarbs (piemēram, ir iespēja paanalizēt cita rokrakstu vai pašiem savu). Veikums tiek nosūtīts pasniedzējai, ko viņa izlabo, tāpat iesaka, ko un kā labāk. – Šeit es pilnveidojos visu laiku, jo man tas tiešām ļoti patīk un interesē. Manuprāt, rokraksta analīzei ir ļoti plašas iespējas, pēc tā daudz var pateikt par cilvēku, varbūt arī viņam kaut ko ieteikt, dot padomu...

Grafoloģijā nav glītu vai neglītu rokrakstu. Tur visu izsaka tas, kā burti ir veidoti, – ar spicītēm, aplīšiem un kontūrām. – Nav tā, ka, paskatoties uz skaistu rokrakstu, uzreiz var teikt – tas gan ir labs cilvēks! Šajā glītajā rokrakstā var redzēt, kāds ir cilvēka stress, emociju līmenis, arī to, cik ļoti viņš no visa baidās. Katrs burts ataino savu īpašību. Ja gadās rokraksts, ko tiešām ir grūti saprast, var izanalizēt tos burtus, kuri ir saprotami. Arī bērniem var veikt rokraksta analīzi, bet tur šīs informācijas būs mazāk. Ļoti noderīga var būt pusaudžu rokrakstu analīze, jo tur parādās, kas patīk un labāk padodas, ar ko vajadzētu nodarboties, kas varētu palīdzēt profesijas izvēlē. Cilvēkam dzīvē daudz kas mainās, līdz ar to, aplūkojot pirms 10 gadiem un šodien rakstīto, būs pavisam atšķirīgs vērtējums. – Pasniedzēja Anita Millere šo ir izmantojusi arī noziedznieku atklāšanā un personāla atlasē. Pēc rokraksta tiešām var daudz ko pateikt, – pārliecinoši nosaka Evita.

Interesants novērojums ir arī par paaudžu rokrakstiem. Mūsdienu jaunās paaudzes rokraksts būtiski atšķiras no iepriekšējās, jo tagad arī cilvēki ir citādāki, viņu rokraksts ir diezgan nesakārtots, neskaidrs. Tas rāda, ka viņi paši savās emocijās ir nesakārtoti, nezina, ko vēlas, ātri uzvelkas. 

Rakstīšana ar roku palīdz sakārtot domas, daudziem cilvēkiem tas varētu palīdzēt tik galā ar kādām emocijām vai problēmām. Ir izstrādāta arī grafoterapija – cilvēks apzināti var veidot savu rokrakstu, burtus tā, lai iegūtu vēlamās īpašības, piemēram, celtu savu pašvērtējumu. – Tas, protams, nenotiek vienā dienā. Un tikai ar rakstīšanu visu nevar izmainīt, jāmainās arī domām, prātam. Treniņam var katru dienu 10 minūtes vilkt pareizi vienu burtu, vēlāk to ielikt vārdos un vārdus – teikumos. Arī es pati esmu dažus burtus apzināti pamainījusi. Tomēr jāsaprot, kādas īpašības cilvēks vēlas iegūt vai mainīt, jo, kaut ko iegūstot, iespējams, var pazaudēt šo to no esošā. Vispirms vajadzētu izprast, kam to īpašību vispār vajag un kas ar to būtu darāms tālāk, – atzīstas grafoloģe, kura prot uzmeistarot arī rokassprādzes, aktīvi nodarbojas ar mezglošanu, veido puķupodu iekarināmos, aizkarus un citas lietas.

Lauras IRMEJAS teksts un foto

Aptauja

Kur šogad pavadījāt savu atvaļinājumu?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks