01.02.2022. (Aiga EVERTOVSKA)
No zīmēšanas līdz produktu un mēbeļu dizainam
Anete Kirmuša ar ziediem un citiem gleznojumiem izrotājusi vairākas telpas gan pašas, gan draugu mājās

No zīmēšanas līdz produktu un mēbeļu dizainam

Limbažniece Anete KIRMUŠA ir topošā produktu dizainere, kura kopš bērnības zīmējusi un veidojusi citus radošus darbus, pabeigusi arī Limbažu Mākslas skolu. Pati smejas, ka brīžiem no mākslas vēlējusies pat aiziet prom, bet tā vienmēr atvelk atpakaļ. – Man nekad nav bijis mērķis kļūt par mākslinieci, bet tā neviļus ir noticis, – par sevi saka sarunbiedre.

Anete pēc vidusskolas iestājusies Latvijas Kultūras akadēmijā, bet tur mācītais šķita pārāk teorētisks, pietrūka praktisko zinību. Tālab radošā jauniete pāris gadu nolēma pastrādāt, lai saprastu, ko patiešām vēlas mācīties. Pašreiz Anete ir Rīgas Tehniskās universitātes Materiālu tehnoloģiju un dizaina virziena programmas studente, un viņai atlicis vēl gads, lai iegūtu produktu dizaineres profesiju. Ar izvēlēto studiju jomu viņa ir apmierināta un stāsta, ka daudz jāmācās par mēbeļu ražošanas procesu, sākot no idejas līdz pat realizācijai, ietverot arī praktiskās iemaņas. Tāpat viņa apgūst arī grafisko dizainu, kas pašai tīk visvairāk.

Līdztekus studijām limbažniece pirms dažiem mēnešiem sāka strādāt mēbeļu darbnīcā Rīgā, kur veido fotoreālistiskas 3D vizualizācijas. Proti, atbilstoši klienta vēlmēm rada interjera attēlus. – Klients izstāsta, teiksim, kādu mēbeļu iekārtu viņš vēlētos savā mājoklī, es to visu attēloju ar speciālas datorprogrammas palīdzību. Kad rezultāts gatavs, var pārliecināties, vai klientam tiešām patīk, veikt labojumus vai pārdomāt. Pēc tam ieceri turpat darbnīcā var īstenot, – par saviem pienākumiem stāsta Anete un piebilst, ka darbs viņai ļoti patīk. Viņa apliecina, ka tas ir gan māksliniecisks un radošs, bet vienlaikus tehnisks – jāapgūst rasēšana un jāpārzina mēbeļu furnitūra. Pašai interjerā patīk koka detaļas, arī skandināvu vienkāršība. Viņa atzīstas, ka tagad, ieejot kādā telpā, vienmēr pievērš uzmanību, kā tā iekārtota. Piemēram, kafejnīcās viņai visvairāk patīk urbānais jeb pilsētniecisks stils.

Anete zīmē vēl dažādus citus dizaina darbus, tostarp karikatūras. Tās viņa sāka zīmēt skolas laikā, vispirms klasesbiedriem, vēlāk lūdza arī citi. Asprātīgos portretus jaunietei bieži pasūta kā dāvanu. – Svarīgākais ir saprast, kāds ir saņēmējs. Ja pati viņu nepazīstu, izjautāju par interesēm un raksturu. Jāzina arī, cik nopietni zīmējums tiks uztverts. Vēl gan nav gadījies, ka kāds būtu apvainojies… Drīzāk ir otrādi, piemēram, nesen kāda klase pasūtīja karikatūru kā dāvanu skolotājai Ziemassvētkos un Anete saņēma sajūsminātas atsauksmes.

Vēl jaunietei tuva ir dažādu produktu iepakojuma dizaina veidošana. Viņa labprāt zīmē etiķetes, piemēram, māsas uzņēmumam, kas ražo dažādus riekstu našķus. Bieži top arī ielūgumi, pastkartītes. Pēdējā laikā radījusi sirsnīgus zīmējumus uzlīmēm, kas sevišķi patīk bērniem.

Daudzi limbažnieki būs pamanījuši gaumīgos uzņēmuma I & L Reklāmdruka gatavotos suvenīrus – krūzītes, T kreklus, ūdens pudeles – ar Limbažu pilsdrupām un lauvām. Arī šie zīmējumi ir Anetes radīti. Drukas uzņēmums sadarbojas ar topošo produktu dizaineri, gatavojot arī krūzītes un citus apdrukātus priekšmetus, ko nereti izmanto kā dāvanas. – Jūtos gandarīta, ka cilvēkiem patīk un viņi novērtē manu darbu, – atklāj limbažniece.

Anete zīmē gan ar roku, gan digitāli. Uz papīra zīmēto pēc tam ieskenē. Savukārt datorprogrammās paveikto ir vieglāk pielāgot dažādām vajadzībām. Mūsdienu tehnoloģijas ir ērtas arī tamdēļ, ka darbu vienmēr viegli var paņemt līdzi, nav jāvadā zīmēšanas piederumi.

Mākslinieces zīmējumi rotā arī vairākas sienas pašas un draugu mājokļos – Gleznošana uz sienām man ir veids, kā izlādēt emocijas, – pārsteidz sarunbiedre, jo tie nav haotiski krāsu triepieni, kā varētu domāt, bet gan smalki ziedi, vijīgas līnijas un niansēti krāsu toņi. Turklāt tie lielākoties top bez iepriekšējām skicēm. Klausoties, kā vairāki draugi tikuši pie uzgleznotām orhidejām, rodas iespaids, ka tās uz sienām nokļuvušas teju rotaļīgi, atpūšoties… Anete apliecina, ka uztraukumu un stresu viņai bieži palīdz mazināt zīmēšana.

Iedvesmu māksliniece rod no ikdienā redzētā. – Nevaru nosaukt kādu konkrētu mākslinieku, bet man ļoti patīk renesanses arhitektūra un gotiskais stils, tā smalkie elementi parādās arī šur tur manos darbos. 

Anete apguvusi vēl vienu, nebūt ne vienkāršu mākslas veidu – tetovēšanu. – Man vienmēr bijis bail no adatām, tāpēc no tetovēšanas ilgi izvairījos, lai arī šķita skaisti, – neslēpj sarunbiedre. Tomēr laikā, kamēr dzīvoja Anglijā, viņai bija iespēja šo prasmi iegūt tetovēšanas salonā Londonā pie pieredzējušiem meistariem, kur jutusies drošāk. – Kad to iemācījos, biju sajūsmā! – stāsta limbažniece. Tiesa, tetovēšana tagad palikusi kā rets hobijs, jo, lai to veiktu, jāievēro ne mazums standartu un prasību, visam jābūt droši.

Stāstot par zīmēšanu, Anete atklāj vēl vienu nodarbi, kas mūsdienās šķiet teju eksotiska. Proti, viņa joprojām ar pāris ārzemju draugiem sazinās, rakstot vēstules ar roku. Sūta arī pašas zīmētas pastkartītes. Daudzi vienaudži par to ir izbrīnīti – sak, vai tu zini, kas ir dators un telefons? – Patiesībā atrast laiku uzrakstīt elektronisko ziņu ir daudz grūtāk, jo šķiet – to var ātri izdarīt jebkurā laikā. Savukārt uz papīra rakstītai vēstulei laiks speciāli jāieplāno. Tas ir īpaši tam atvēlēts un ļoti vērtīgs brīdis, kas rada lielu prieku.

Vaicāta par nākotnes sapņiem, sarunbiedre atklāj, ka vēlētos iemācīties veidot animācijas, tāpat gribētu pamēģināt ilustrēt kādu grāmatu. – Konkrēta mērķa man nav, bet dizains noteikti būs mana sirdslieta arī turpmāk.

Aiga EVERTOVSKA
Anetes KIRMUŠAS albuma foto

Aptauja

Kā raugāties uz jaunievēlēto Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks