Jolantas betona darbi radīti mūsdienīgam interjeram
Vietējo ražojumu veikala Radīts Piejūrā plauktos netrūkst amatnieku un mākslinieku izstrādājumu, kas izceļas ne vien ar kvalitāti, bet arī oriģinalitāti. Starp tādiem noteikti ir Jolantas LIEPIŅAS veidotie mūsdienīgie dizaina priekšmeti. Viņa savu zīmolu ir nosaukusi Concreet[s] betons. Abu vārdu nozīme ir identiska, tikai viens ir angļu, otrs – latviešu valodā. Tie stāsta par materiālu, ar ko viņa strādā. Nu jau gadu kādreizējā limbažniece ir piederīga Kuivižiem, ko izvēlējusies par savu dzīvesvietu.
Pēc profesijas Jolanta ir arhitekte. Šī virziena studijas augstskolā RISEBA izvēlējās, jo gribēja apgūt radošu, ar mākslu saistītu jomu, kam būtu tehnisks piesitiens. Studijas attīstīja dizaina domāšanu, radošumu, spēju ģenerēt idejas un piedāvāt savu vīziju. Jolantai mācību process ļoti patika un arī padevās. Tomēr viņa secināja, ka par arhitektūru tuvāks ir grafiskais dizains. Sarunbiedres pirmā darbavieta bija SIA Annels Atrakciju fabrika, kas veido bērnu rotaļu laukumus, istabas un piedāvā dažādas atrakcijas. – Tā bija lieliska pirmā darbavieta. Taču bija grūti uztaisīt tik košu dizainu, kā viņiem gribējās. Tas nebija mans lauciņš, – viņa atzīst. Sirdij tuvāku darbu ar askētiskāku dizainu atrada Lotte’s Papery darbnīcā. Uzņēmums gatavo dažādas papīra lietas – kartītes, ielūgumus, aploksnes, personalizētas kancelejas preces, ādas un koka izstrādājumus, zīmogus un reprezentatīvās dāvanas. Viņa gan veidoja grafisko dizainu, gan tās izgatavoja, papildus apgūstot šo to no pārdošanas un lietvedības. Priekšniece ļoti palīdzēja, daloties pieredzē, kas noderēja, sākot savu radošo biznesu.
Ar betonu Jolanta sāka strādāt paralēli algotajiem darbiem. Pēc studijām bija brīdis, kad pasēdēja mājās. Tuvojās Ziemassvētki ar dāvanu gādāšanas laiku. Jolanta, meklējot interesantas idejas interneta plašumos, bija pamanījusi pamācības, kā izveidot betona glāžu paliktnīšus, kas, viņasprāt, varētu patikt māsai. Pat izveidoja formiņas no kartona, kurās lēja masu. – Māsa teica, ka ir glīti, kā arī mudināja taisīt vēl, – atceras Jolanta. Tagad māksliniece no betona gatavo arī dažādu izmēru svečturus (pat ļoti masīvus), bļodas, šķīvjus, puķu podus, vāzes, dažādus trauciņus, magnētiņus un statīvus fotogrāfijām. Lai to darītu kvalitatīvi, bija jāiegūst pieredze, aizvien pilnveidojot tehniku. Reizēm kāds saka: – Kas tad tur, to jau var mājās izdarīt! Var mēģināt, uzmeklējot pamācības internetā. Bet tas tomēr nav tik vienkārši, kā izskatās.
Viņas pirmie ģeometrisko formu darbi nebija gluži taisni, jo ar kartona formām šādu kvalitāti grūti panākt. Tagad meistare izdomāto formu pasūta galdniecībā, kur to izgatavo no koka, pēc tam pati atlej silikonā. Šis materiāls gan ir ļoti dārgs. Lielos priekšmetus, teiksim, bļodas, veido no divām plastmasas formām. Vienā ielej betonu, tajā sēdina otru, līmeņo, tad ceļ ārā un slīpē. Pirmās bļodas bija šķības un greizas, nācās ieguldīt daudz darba un laika, lai tiktu pie vēlamā rezultāta. Tieši ar to, ka formas darina pati, nevis pērk gatavas, sarunbiedre atšķiras no citiem betona lietu amatniekiem. Galvenā izejviela gan ir pieejama jebkurā būvmateriālu veikalā. Jolanta pati gatavo betonu no cementa un smiltīm, kam mēdz pievienot pigmentu. Varētu iegūt jebkuru toni – ir bijuši zaļi, zili un sarkani eksperimenti. Taču tie pašai nepatīk. Jolantas krāsas ir melns, balts, pelēks un pasteļrozā. Viņai gan gadījies dzirdēt, ka izvēlētā nodarbe nav sievietei atbilstoša, reizēm arī būvlietu veikalos rodas sajūta, ka pārdevēji netic viņas spējai kaut ko saprast no tā, ko pērk. Dīvaini aizspriedumi.
Sarunbiedre jau ilgstoši sadarbojas ar Latvijā ražotu preču un suvenīru veikalu KUULD Kuldīgā un veikalu ķēdi Mūsmājas. Tas, ka Jolantas gatavotās lietas izvietotas to telpās, ir arī reklāma. Kāds kaut ko nopērk, cits meklē meistari, lai veiktu pasūtījumu. Sarunbiedre lēš, ka šobrīd aptuveni 60% viņas darbu cilvēki joprojām nopērk klātienē, bet 40% ir pasūtījumi, ko ienes Concreet[s] betons profili Facebook un Instagram. Agrāk gan proporcija bijusi aptuveni 80% pret 20%. Jāsecina, ka cilvēku paradumi mainās, un aizvien vairāk nu jau ir tādu, kuri pirkumus veic internetā. Meistarei gada beigas bija ļoti intensīva darba laiks, īpaši tādēļ, ka bija daudz uzņēmumu, kuri betona lietas izvēlējās korporatīvajām dāvanām. Sarunbiedre spriež, ka arī tā ir tendence – dāvināt darbiniekiem un sadarbības partneriem vietējo roku darbu, kurā daudzi saskata pievienoto vērtību. Jolanta piebilst, ka pati ļoti bieži dodas pēc dāvanām uz veikaliņu Radīts Piejūrā. Māksliniece par saviem darbiem saka: – Tie nav katrai gaumei un interjeram. Tomēr par pieprasījumu nesūdzas. Šobrīd gan labi, ka tas nedaudz mazinājies (pēc Ziemassvētku dāvanu buma), – varot ievilkt elpu un padomāt, ko gatavos un piedāvās pavasara un vasaras sezonā. Katrā cilvēki pieprasa kaut ko citu – Ziemassvētkos svečturus, siltajos gada mēnešos mazās dāvaniņas kāzām, interjera priekšmetus āra terasēm… Viņa priecājas, ka tos izvēlējies arī Salacgrīvas picu restorāns ab initio.
Jolanta teic, ka Kuiviži viņai ir ideāla dzīvesvieta, kur jūtas labi. Tiesa, reizēm aizbrauc uz Rīgu, lai izbaudītu straujāku dzīves ritmu un kņadu, bet allaž atviegloti uzelpo, atgriezusies mājās. Katru dienu divatā ar sunīti Lilo dodas pastaigās pie jūras. Pārsvarā tur viņas ir vienīgās, tāpēc suns var izskrieties un pati noķert to brīvības sajūtu, ko var gūt, tikai veroties ūdens plašumā.
Linda TAURIŅA