Elvita vēlas palīdzēt sievietēm piedzīvot iespējami mierīgas dzemdības
Katra sieviete, kura laidusi pasaulē mazuli, dzemdības atceras visu mūžu. Bieži vien tieši pirmo radību pieredze nosaka, vai sieviete būs gatava kļūt par mammu vēl kādu reizi. Latvijā arvien populārākas kļūst dūlas – sertificētas sievietes, kuras ir kopā ar topošo māmiņu gaidību laikā, mazuļa pasaulē nākšanas brīdī un pēcdzemdību periodā, atbalstot emocionāli, fiziski un informatīvi. Protams, ja pati sieviete to vēlas. Viļķeniete Elvita ELTERMANE mācās par dūlu un sarunā viņa izskaidro gan šīs profesijas būtību un nozīmi, gan atspēko ar to saistītos aizspriedumus vai mītus.
Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kas akreditējusi dūlu apmācību, turklāt kopš decembra sākuma dūla iekļauta arī profesiju klasifikatorā. Cik zināms, mūspusē Elvita pagaidām būs vienīgā šīs profesijas pārstāve. Viņa šobrīd mācās 2. kursā ģimenes veselības centrā Stārķa ligzda. Otra iestāde, kurā mūsu valstī var apgūt profesionālo dūlu kursu, ir ģimenes psiholoģijas centrā Līna, kurā Elvita mācījās pirmajā gadā. Lai kļūtu par dūlu, intensīvi jāmācās trīs gadi (katram kursam seko apjomīgs eksāmens). Pēc tam regulāri jāapmeklē kvalifikācijas paaugstināšanas kursi, ik pēc dažiem gadiem jāiziet resertifikācija.
Mācīšanos par dūlu Elvita apdomājusi jau senāk, taču, kad abi ar vīru zaudējuši meitiņu, saskārusies ar to, ka apkārtējie šādās situācijās nezina, ko sacīt, vai, mēģinādami paust mierinājumu, tikai vairāk sāpina. Jaunā sieviete saprata, ka vēlas būt atbalstošais cilvēks un sniegt emocionālu atbalstu citām. Ir daudz jautājumu, par kuriem grūtniecēm vai jaunajām mammām nav, ar ko parunāt. Ne visi būs gatavi viņās vienkārši klausīties bez sava viedokļa paušanas, aizspriedumiem vai nosodījuma. – Sieviete drīkst justies tā, kā viņa jūtas. Ja viņai ir bail no dzemdībām, teikt, ka visas dzemdējušas, bērns iekšā nepaliks, noteikti nepalīdzēs, – skaidro topošā dūla. Šo profesiju var apgūt jebkura sieviete, arī tāda, kura pati nav dzemdējusi. Ļoti svarīgi, lai dūlai un sievietei rodas abpusējs pozitīvs kontakts. Pretējā gadījumā vai nu topošā mamma nespēs speciālistei atvērties un viņas klātbūtnē nejutīsies ērti, vai arī pati dūla nespēs sievietei pilnībā atdot sevi. – Arī man jājūt, ka vēlos viņai kalpot. Jā, kalpot, jo daru tikai to un tik daudz, cik vēlas sieviete. Elvita uzsver, ka dūla nav medicīniska persona, kā nereti mēdz uzskatīt, bet gan emocionāla, fiziska un arī informatīva atbalsta sniedzēja. Liels mīts ir arī tas, ka viņas atbalsta tikai dabīgas dzemdības. Tā nebūt nav. Ja grūtniece vēlas veikt ķeizargriezienu, speciāliste palīdz tam sagatavoties.
Dūlas atbalsts pieejams gan grūtniecības periodā un dzemdībās, gan pēc tam (līdz mazuļa gada vecumam) – tad un tik lielā mērā, cik pati sieviete to vēlēsies. Pirms dzemdībām kopā ar dūlu var gatavoties gan emocionāli (izrunājot visas bažas un neskaidrības), gan praktiski (izvērtēt, ko likt dzemdību somā utt.). Radību laikā dūla visu laiku būs blakus, darot visu, kas nepieciešams, lai dzemdētāja justos labi un ērti, piemēram, kopā elpot, dziedāt, parunāties, paturēt roku vai vienkārši paklusēt. Jau pēc mazuļa nākšanas pasaulē sertificētā speciāliste jauno māmiņu var atbalstīt zīdīšanā, palīdzēt ikdienas darbos, pieskatīt vecākos bērnus, palaist sievieti pie manikīra vai vienkārši pagulēt. Dūlas palīdzība pieejama arī tad, kad bērniņš zaudēts. Jāpiemin, ka speciāliste atbalsta ne tikai sievieti, bet visu viņas ģimeni. – Bieži mēdz uzskatīt – ja dzemdībās piedalās partneris, vairāk nekas nav vajadzīgs. Taču vīrietis kļūst par tēvu, arī viņam dzemdības ir emocionāli satraucošs mirklis. Iespējams, tieši viņam vairāk būs nepieciešams emocionālais atbalsts, lai pietiktu resursu gan sev, gan varētu palīdzēt sievai, – skaidro viļķeniete. Viņa iesaka, gatavojoties radībām, rakstīt dzemdību plānu, kā sieviete iztēlojas šo procesu, ko tajā gribētu un ko ne, kā rīkosies, ja kaut kas nevedīsies. Arī topošajam tētim ieteicams izveidot šādu plānu, apdomājot, ko viņš darīs, ja paša spēki izsīks, kā atgūs resursus vai ko iesāks, ja sieviete sāks kliegt, lai viņu ved mājās, ka viņa nedzemdēs. – Ja esam gatavi dažādiem scenārijiem, ir vieglāk tad, kad tie tiešām īstenojas, – norāda sarunbiedre. Ja sieviete plānā ieraksta, ka viņa ātri dzemdēs, var rasties vilšanās, ja tā nenotiek, jo, piemēram, jāveic neplānots ķeizargrieziens. Iespējams, sieviete pat sāk domāt, kas gan viņa par māti, ja nespēj pati dzemdēt. Un tā jau ir destruktīva sajūta. Tādēļ ir vērtīgi, ja blakus speciāliste, kura uzklausa, mierina, iedrošina.
Pret dūlām aizspriedumi ir ne tikai sabiedrībā. Elvita zina stāstīt, ka nereti dūlu klātbūtne dzemdībās ne visai patīk medicīnas personālam. Grūti pateikt, kādēļ tā. Iespējams, traucē atbalsta personas mudinājumi sievietei ticēt, ka viņa pati savas dzemdības var kontrolēt, turklāt izvēlēties, piemēram, sev ērtāko pozu mazuļa laišanai pasaulē (protams, ja vien nerodas sarežģījumi). – Domāju, arī ārstam, ienākot zālē pie mierīgas sievietes, kura kopā ar dūlu šo emocionālo stāvokli sasniegusi, ir vieglāk pieņemt dzemdības, nekā strādāt ar panikā esošu sievieti, kura nesaprot, kas ar viņu notiek. Ārstiem ne vienmēr pietiek laika un resursu mierināšanai, – norāda sarunbiedre. Patiesībā dzemdētājas emocionālās labsajūtas nodrošināšanā dūla ir gluži kā ārsta labā roka. Viņa atsaucas uz citās valstīs veiktiem pētījumiem, kuros pierādīts, ka sievietēm, kuras saņēmušas citu sieviešu atbalstu dzemdībās, tās norit veiksmīgāk. – Patiesībā dūla nav nekas jauns. Senāk tā bija ciema sieva, kura pati dzemdējusi un devās atbalstīt citas, – stāsta sarunbiedre.
Dūlošana sievietēm lielākoties ir sirdsdarbs, ko viņas veic papildus ikdienas pienākumiem (Elvita jau vairākus gadus strādā par auklīti Limbažu bērnudārzā Spārīte). Nereti šīs profesijas pārstāves piedāvā arī citus pakalpojumus, piemēram, pirtīžas, rebozo lakatu masāžu vai Baha ziedu terapiju. Elvita ļoti vēlas apgūt un veikt pirtīžas. – Tās ir kaut kas tik ļoti skaists! Pirtīžas nav tik ļoti bērniņam, cik mammai. Viņa pēc dzemdībām tajās tiek izauklēta, apmīļota un palutināta, atpūšas. Starp citu, Eltermaņu ģimene šobrīd tieši lūko pēc privātmājas Limbažu novadā. Sarunbiedre jau izsapņojusi savu pirti, kurā veikt šo skaisto rituālu. Viļķenietei arī ļoti patīk fotografēt, tādēļ viņa labprāt piedāvātu mammām, ja vien viņas to vēlēsies, kaut ko atmiņai paliekošu iemūžināt gan gaidību laikā, gan radībās un pēc tām.
– Novēlu katrai sievietei mierpilnu gaidīšanas laiku un skaistas radības! – vēl E. Eltermane. Patlaban viņa kā 2. kursa studente aicina atsaukties divas gaidībās esošas sievietes (vēlams no Limbažu novada vai tuvākās apkaimes), kuras viņa varētu atbalstīt mazuļa gaidīšanas laikā, dzemdībās un arī pēc tām.
Kamēr Elvita mācās, viņas pakalpojumi pieejami bez maksas. Ar viņu var sazināties, rakstot uz elvita.strazdina@gmail.com. Arī sertificētās speciālistes reizumis strādā bez maksas, tāpat šim nolūkam bijuši dažādi projekti. Sarunbiedre zina sacīt, ka šogad Saeimā iesniegta iniciatīva, lai valsts līdzfinansētu dūlas atbalstu dzemdībās jebkurai sievietei.
Līga LIEPIŅA
Foto no Elvitas ELTERMANES albuma