Leonīda, Leonīds
2020. gada 20.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

16.X 0 komentāri
Uz veikalu – tikai ar masku

Uz veikalu – tikai ar masku

Otrdien valdība, cenšoties ierobežot straujo Covid-19 izplatības pieaugumu Latvijā, pieņēma lēmumu par stingrākiem epidemioloģiskās drošības noteikumiem valstī. Un viena no prasībām skars mūs itin visus, proti, kopš 14. oktobra sejas maskas (šalles un lakatiņi nederēs) obligāti jālieto veikalos, muzejos, aptiekās, pastā, degvielas uzpildes stacijās, bibliotēkās… Faktiski tas jādara visās pakalpojumu sniegšanas vietās, kur cilvēki uzturas ilgāk par 15 minūtēm un nav iespējams ievērot 2 m distanci, kā arī nav izveidotas citas fiziskas barjeras. Izņēmums ir vien reizes, ja kādā no šīm iestādēm (teiksim, bibliotēkā) notiek pasākums ar personalizētām sēdvietām. 

Vakarrīt, iegriežoties Limbažu top! veikalā, pircēju apzinīgums pat pārsteidza – tobrīd visi bija maskās. Pārdevējas Everita Ceijere un Anžela Cvetkova gan atzina, ka mēdz būt arī neapzinīgie un tādi, kuri principiāli paziņo – neliks, un viss. Trešdien viņiem vēl aizrādīts, taču turpmāk attieksme būs striktāka – šādus pircējus varētu arī neapkalpot. Pie plauktiem sastaptais pusmūža pircēju pāris Tatjana un Dzintars no Bīriņiem valdības noteikto prasību komentēja īsi: – Ko vajag, to vajag. Cerēsim, ka tas līdzēs un būs labāk. Viņi maskas sagādājuši jau pavasarī. Tolaik gan centušies iespējami mazāk doties ārpus mājām. 

Arī skolnieces Marta Beatrise Gintere un Viktorija Dzene prasību ievēro, jo nepavisam negribas saslimt. Meitenes cenšas izvēlēties aizsegu, kas piestāv apģērbam un ir sava veida stila elements. Tomēr viņas šobrīd vairāk raizējas par iespējamām attālinātām mācībām – ļoti to negribētos, jo tas ir sarežģīti, tāpat bažījas, ka nenotiks volejbola treniņi. top! mājā esošās Zaļās veterinārās aptiekas darbiniece Ilze Zvaigzne sprieda, ka prasību par maskām sabiedriskās vietās valdībai vajadzēja pieņemt daudz agrāk – tikko parādījās straujāks inficēto skaita pieaugums. Vēlāk arī Stacijas ielas Maxima veikalā pircēji lielākoties jau pie ieejas uzreiz lika masku. Limbažniece Inta Grantskalne atzina, ka nav cita varianta – jāpierod. Ar masku elpot esot grūtāk, tomēr jāpiecieš tas brīdis, kamēr esi veikalā. – Būs retāk jānāk, vairāk jāpārdomā, ko pirkt un bez kā var iztikt, – viņa sacīja, pajokojot, ka varbūt sanāks kāds ieguvums – ietaupīsies nauda. 

Otrdien valdība pieņēma stingrākus noteikumus, kas jāievēro ikvienam. Sabiedriskajā transportā deguna un mutes aizsegs bija obligāts kopš 7. oktobra (tāda prasība noteikta uz mēnesi). Tagad maskai jābūt ne tikai transportā, bet jau autoostā un dzelzceļa stacijā. Limbažu autoostas vadītāja Anita Krūmiņa, jautāta, kā ļaudis prasību ievēro, atbildēja ar pretjautājumu: – Vai jūs domājat, ka tieši pie mums nāk visapzinīgākie? Ir tāpat kā citur – kāds ievēro, kāds ne, vēl kāds meklē kašķi. Taču ne mēs noteikumus pieņēmām, turklāt tie ir mūsu visu interesēs, lai vīrusu apturētu. Autobusu šoferi gan atzinuši, ka transportā pasažieri ir apzinīgāki nekā pavasarī. Pagaidām vēl nav pierasts, ka maskai jābūt, jau ienākot autoostā. Domājot par pasažieru ērtībām, šobrīd maskas var nopirkt arī autobusā. Tamāra Podļinska no Liepupes pagasta neslēpa, ka elpot ar masku ir grūtāk, tomēr nešauboties piebilda: – Tā obligāti vajadzīga, lai pasargātu sevi un citus. Viņai ir astma, tādēļ jāpiedomā jo īpaši. Ainažniece Simona sprieda, ka pagaidām vēl grūti pierast pie maskas, bet tās nepieciešamību viņa neapstrīd. Iebraucot Limbažos, izskatījies, ka šeit iedzīvotāji tomēr ir neapzinīgāki nekā Ainažos. Tobrīd autoostā divi kungi sēdēja bez maskām, gaidot autobusu. Abiem tās kabatās, uzlikšot, kāpjot busā

Tāpat maskas nepieciešamas, apmeklējot izstādes un dievkalpojumus. Šī prasība attiecas arī uz visiem sabiedrisko iestāžu darbiniekiem, ja viņi no apmeklētājiem nav nodalīti ar fizisku barjeru. Piemēram, Salacgrīvas novada domes ēkā, kur šādas barjeras nav, apmeklētājiem obligāti jālieto maskas. Ja cilvēkam, kurš ieradies pašvaldībā, maskas nav, viņš var to dabūt pie domes ieejas ēkā. Jāpiebilst, ka sejas aizsegu var nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam, arī cilvēki medicīnisku iemeslu dēļ, piemēram, ar kustību traucējumiem. 

Otrdienas vakarā Limbažu veikalā Dārzam, mājai un atpūtai pērkot vienreizlietojamās zilās maskas (liekas, tur atrodamas vienas no lētākajām – par 40 centiem), ar pārdevēju spriedām, ka tieši prasība par veikaliem cilvēkiem radīs lielāko šoku. Ja daudzās valstīs šāda norma ir ierasta jau mēnešiem, tad pie mums pat ārkārtas situācijā pavasarī tas netika prasīts. Nu nākas pielāgoties un mēģināt pat pajokot. Otrdienas vakarā aktuāls bija teiciens – fiksi uz bodi pēc maskas, jo rīt bez maskas vairs masku nevarēsi nopirkt! Tagad dāmas spriež, ka varēs ietaupīt lūpukrāsu, jo zem maskas košumu tāpat neviens neredzēs, tikai audums nosmurgāsies. Diemžēl ietaupīsim arī smaidus, jo neviens jau mūsu sirsnīgo grimasi neieraudzīs, vien paši zināsim, ka arī šajā situācijā cenšamies saglabāt dzīvesprieku. 

No 17. oktobra līdz 6. novembrim stingrākas drošības normas noteiktas arī amatiermākslas kolektīviem (koriem, orķestriem, tautas mūzikas ansambļiem, dejotājiem u.c.) – gan pieaugušajiem, gan bērniem. Mēģinājumu procesu viņi īstenos attālināti, bet klātienē drīkst notikt tikai individuālas nodarbības. Tāpat aizliegts amatiermākslas kolektīviem rīkot aktivitātes un publiskus un privātus pasākumus. Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule Auseklim skaidroja, ka amatiermākslas kolektīvos tiekas cilvēki no dažādām darbavietām vai kā tagad mēdz teikt – no atšķirīgiem sociālajiem burbuļiem, tādējādi ir iespējama vīrusa pārnese. – Nogaidīsim ar tikšanos līdz 6. novembrim! – viņa mudināja. 

Līdz 31. decembrim noteikts, ka pasākumos iekštelpās vienlaikus drīkst pulcēties 500 cilvēku. Turklāt drīkst notikt tikai tādi pasākumi, kuros ir fiksētas, personalizētas sēdvietas, tātad skaidrs, ka tajā krēslā izrādes laikā sēdēja skatītājs X, bet tajā – pilsonis Y. Pasākumos ārtelpās nedrīkst būt vairāk par 1000 cilvēkiem. Tas, ka, apmeklējot pasākumus, tiekam pieskaitīti, daudziem pagaidām ir neierasti. Alojas novada dome aicināja iepriekš pieteikties tos, kuri gribēja piedalīties tradicionālajā iedzīvotāju sapulcē Braslavas pagastā (tā notika vakar) un nākamnedēļ – Brīvzemnieku pagastā. Alojā un Staicelē sanāksmes notika pirms jaunās kārtības pieņemšanas. 

Limbažu kultūras nama direktors Armands Leimanis, jautāts, kas šobrīd notiek pie viņiem, atjokoja, ka notiek viss, izņemot to, kas nenotiek. Šonedēļ visi amatierkolektīvi mēģinājuši, cik jaudas, lai vēl kaut ko paspētu, jo no rītdienas tas būs liegts. Vienīgais kolektīvs, kam notiek individuālas nodarbības un kas drīkstēs tās turpināt, ir studija Mūzikas spārnos. Pārējiem atkal vajadzēs likt lietā izdomu, kā strādāt attālināti. – Tehniskās iespējas jau šobrīd ir ļoti labas, ir iespējams sevi gan ierakstīt, gan nofilmēt, to visu pēc tam var analizēt. Protams, tas nav tāpat kā strādāt kopā visam kolektīvam, tomēr vajadzīgs arī šāds darbs, katram izkopjot savu balsi, stāju. 

Limbažu kultūras namā rītvakar bija iecerēts amatiermākslas kolektīvu koncerts Otrais vilnis, nu tas atcelts. Diemžēl vīrusa vilnis nosita koncerta vilni. Savukārt svētdien paredzētais Balto lāču koncerts notiks, jo šis ir profesionāls kolektīvs. – Lai ievērotu drošības noteikumus, daļa skatītāju gan nevarēs sēdēt biļetēs norādītajās vietās, bet visus varēsim sasēdināt atbilstoši normām, – solīja direktors. Tāpat 24. oktobrī būs Zanes Daudziņas komēdija Sieviete kā konfekte. A. Leimanis piebilda, ka par pasākumiem, ko rīko kultūras nams, paši arī lemj, kā rīkoties, lai ievērotu visas prasības, savukārt par producentu piedāvātajām izrādēm un koncertiem lemj viņi. Tā jau otro reizi pārcelta Baibas Sipenieces stāvizrāde Vienreiz jau var. No pavasara tā tika atlikta uz novembri, bet tagad – uz nākamā gada februāri. – Šobrīd galvenais, lai mums visiem ir veselība un izturība. Un lai Limbažu novads joprojām kartē ir balts plankums, – varam tikai pievienoties kultūras nama direktora vēlējumam. Un lai balta ir arī Aloja un Salacgrīva.

Tāpat no 17. oktobra līdz 6. novembrim aizliegts organizēt sporta pasākumus. Vienīgais izņēmums ir starptautiski pasākumi, kā arī komandu sporta spēļu augstāko līgu sacensības pieaugušajiem. Sporta treniņi grupās drīkst notikt tikai ārpus telpām vai attālināti, taču neizmantojot kopīgas ģērbtuves. Telpās atļautas tikai individuālas nodarbības. Šīs prasības attiecas arī uz sporta klubiem, taču neattiecas uz valsts pieaugušo izlases, Latvijas Olimpiskās un Paralimpiskās vienības sportistiem, arī komandu sporta spēļu augstāko līgu vienību treniņiem pieaugušajiem. 

Olimpiskā centra (OC) Limbaži valdes priekšsēdētāja Baiba Martinsone pastāstīja, ka neviena no centra sporta komandām (volejbolisti, basketbolisti, futbolisti) šobrīd sacensības neturpina, jo nespēlē augstākajās līgās. Nācās atcelt pirmoreiz paredzēto turnīru – OC Limbaži kausa izcīņu basketbolā. Tajā plānoja piedalīties 14 komandu no Alojas, Krimuldas, Limbažu, Salacgrīvas novada, arī tālākiem kaimiņiem. Šajā nedēļas nogalē Lēdurgā vajadzēja noritēt pirmajām spēlēm, bet tās nenotiks. Par gaidāmo basketbola čempionātu komandu pārstāvju sanāksme notiks online režīmā 7. novembrī, kad, domājams, būs skaidrība par turpmāko. – Pašlaik situācija mainās visu laiku. Tas, kas šodien ir atļauts, rīt var būt aizliegts, – atzina B. Martinsone, aicinot sekot līdzi informācijai. Limbažu peldbaseinu un tā trenažieru zāli cilvēki var apmeklēt, jo tās ir individuālas nodarbības. Protams, jāievēro noteikumi. Par Veselības nedēļā, kas bija iecerēta no 26. oktobra, plānotajām aktivitātēm centrā vēl spriež. Droši vien būs Izaicinājums, mudinot cilvēkus krāt noietos vai noskrietos kilometrus, jo tā tiešām ir īstā kovidlaika aktivitāte. 

Jāatceras, ka ierobežojumi attiecas arī uz privātiem pasākumiem, tātad kāzām, jubilejām, kristībām, arī tik skumjiem notikumiem kā bēres. Telpās drīkst būt kopā 30 cilvēku, ārpus tām – 300. Ja pasākums notiek publiskā vietā, teiksim, restorānā vai īrētā pirtī, viesiem jānodrošina fiksētas sēdvietas, 2 m distance (izņemot personas no vienas mājsaimniecības), turklāt pulksten 24 viss jābeidz. 

Laila PAEGLE

P.S. Par noteikumiem, kas skar skolēnus un bērnus, vairāk stāstīsim Auseklī trešdien. 

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2

Ieraudzīju – nobildēju