Liesma, Elita, Alita
2020. gada 18.septembris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

05.VI 0 komentāri

Tu arī vari apturēt vīrusu!

Kopš 29. maija sabiedrībai ir iespēja iesaistīties Covid-19 izplatības ierobežošanā. Pateicoties ārkārtas situācijas noteikumu ievērošanai, Latvijā noturēts salīdzinoši zems saslimstības līmenis. Taču epidemiologi brīdina, ka pandēmija nav uzvarēta. Tagad atlaižot ierobežojumu grožus, inficēšanās riski var atkal pieaugt, tādēļ profilakses pasākumi joprojām paliek spēkā. Epidemiologi arī uzsver, ka viena no vīrusa apkarošanas problēmām ir t.s. neizsekojamie saslimšanas gadījumi, kuros nav nosakāms inficēšanās avots. Nu talkā nākusi mobilā lietotne Apturi Covid, ko brīvprātīgi un bez maksas radījusi 90 cilvēku komanda – pašmāju tehnoloģiju speciālisti. 

Šī aplikācija veidota kā palīgs vīrusa izplatīšanās ierobežošanai. Izmantojot mobilo lietotni, mums ir iespēja ātrāk uzzināt, ka esam nokļuvuši kontaktā ar saslimušo. Tad varēsim laikus izolēties, lai neapdraudētu savu ģimeni, darbabiedrus un apkārtējos cilvēkus, pievērst uzmanību inficēšanās simptomiem un saslimšanas gadījumā vērsties pie mediķiem pēc palīdzības. 

Aplikācijas izstrādātāji skaidro, ka lietotne pamatojas uz kompāniju Google un Apple izveidoto Bluetooth tehnoloģijas signālu apmaiņu. Šī tehnoloģija darbojas ar radioviļņiem. Lietotne anonīmi fiksē tuvāk par 2 m un ilgāk par 15 minūtēm esošos viedtālruņus – tos, kuros arī ir instalēta šī aplikācija. Tātad aplikācijas lietotāju telefonus. Lai lietotne darbotos, jāieslēdz Bluetooth funkcija. Baterijas patēriņa dēļ telefonu lietotājiem tas varētu nepatikt. Taču lietotne to maz ietekmē, jo nav nemitīgas datu plūsmas, vien signāls reizi piecās minūtēs.

Ja kādam konstatē inficēšanos ar ­Covid-19, viņš no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) saņem šifrētu kodu, ko pats ievada lietotnē. Līdz ar to uz visiem viedtālruņiem, kurus lietotne pēdējo 14 dienu laikā ir fiksējusi kā tuvāk par 2 m un ilgāk par 15 minūtēm esošus, nonāk ziņa par kontaktu ar Covid-19 slimnieku. Saskarsme var būt bijusi darbavietā, sabiedriskajā transportā, publiskā pasākumā, veikalā, parkā vai jebkur citur. Lietotnei ģeogrāfija ir sveša, tā nezina inficēšanās vietu, kods nenorāda saslimušā vārdu, un viņš savukārt nevar identificēt savas kontaktpersonas, tādēļ tas ir anonīmi. Par to var pārliecināties, jau instalējot aplikāciju, jo tā nekādus personas datus ievadīt neprasa. Turklāt to var izmantot gan norādot tālruņa numuru, gan bez tā.

Tiesa, ja apstiprinās aplikācijas lietotāja inficēšanās ar Covid-19, ar viņam izsniegtā koda palīdzību kontaktpersonu anonīmos datus atšifrē. Tos saņem SPKC, kas ir atbildīgā institūcija par vīrusa izplatības ierobežošanu, arī lietotnes Apturi Covid īpašnieks un vienīgais datu pārvaldītājs. Tālruņi, kuros ir lietotne, ik dienu savstarpēji sazinās ar anonīmajiem kodiem. Pēc 14 dienām šī informācija automātiski dzēšas, ja vien lietotājam nav apstiprināta saslimšana.

Epidemiologi skaidro, ka aplikācijas lietotājam, kurš saņem signālu par kontaktu ar inficēto, jādodas pašizolācijā, nevis veikt analīzes. Vīrusa Covid-19 inkubācijas periods ir no divām līdz 14 dienām, tādēļ testēšanai nav jēgas, jo sākotnēji var saņemt negatīvu rezultātu, bet vēl pēc dažām dienām – pozitīvu. 

Aplikācijas Apturi Covid izmantošana ir brīvprātīga. Saistībā ar lietotni SPKC epidemiologu darba metodes nemainās. Viņi turpina sazināties ar iedzīvotājiem, kam apstiprinās saslimšana ar Covid-19, noskaidro viņu uzturēšanās vietas un kontaktpersonas, kurām jānoteic karantīna. Tas notiek neatkarīgi no tā, vai šie iedzīvotāji izmanto jauno aplikāciju. Informāciju par inficēšanos ar Covid-19 SPKC saņem nevis no lietotnes, bet no ārstniecības iestādēm. Taču, ja saslimušais izmanto aplikāciju, vīrusa izplatīšanās ierobežošana ir daudz efektīvāka, jo lietotne dod viņam iespēju brīdināt nepazīstamus cilvēkus, ar kuriem bijusi nejauša saskarsme. Ir jārēķinās ar to, ka, pamazām atvieglojot pulcēšanās ierobežojumus un atgriežoties pirmskovida dzīvē, mums aizvien palielināsies kontaktpersonu loks.

Tiesa, lietotne planšetēs nedarbojas, tikai viedtālruņos, turklāt ne visos. Tas tāpēc, ka aplikācijas izstrādē izmantotas kompāniju Google un Apple oficiālās lietotņu programmēšanas funkcijas. Aplikāciju var izmantot iOS operētājsistēmas 13.5 versijas lietotāji. Tātad tā nav pieejama iPhone modeļiem, kuri ir senāki par 6s. Tāpat ir ar Android operētājsistēmu, kas ir senāka par 6. versiju. Android operētājsistēmas lietotājiem nepieciešams Bluetooth čips ar Multi Advertisment funkciju. Ja tā nav, arī tad lietotne nedarbosies. Google un Apple noteikušas ierobežojumus, ka kontaktu fiksēšanas lietotnes var izmantot tikai attiecīgajā valstī. Tātad, šķērsojot valsts robežu, lietotne nestrādās. Tas attiecas arī uz Latvijā lietotiem ārvalstīs reģistrētiem viedtālruņu profiliem. Aplikācijas izstrādātāji skaidro, ka patlaban notiek darbs pie tā, lai Apturi Covid varētu lietot arī Lietuvā un Igaunijā.

Sākotnēji vīrusa izplatības ierobežošanai bija plānots izmantot divas lietotnes. Viena ir jaunizveidotā Apturi Covid slimnieku kontaktpersonu noteikšanai. Otra – NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra izstrādātā lietotne. Tā bija paredzēta Valsts policijai karantīnā esošo personu kontrolei. Taču Iekšlietu ministrija no šīs lietotnes atteicās, pamatojoties uz to, ka par Covid-19 slimnieku un kontaktpersonu uzraudzību atbildība ir Veselības inspekcijai. Policija iesaistās karantīnas pārkāpšanas gadījumos. Secināts, ka to nav tik daudz, lai uzraudzībai būtu nepieciešami papildu tehniskie līdzekļi.

Lietotne Apturi Covid jau pirmajā dienā kļuva par Latvijā populārāko App Store un arī Google Play. Jau pirmajās stundās lietotāju skaits bija vairāki tūkstoši. Otrdienas rītā tas bija sasniedzis 40 000. Epidemiologi un lietotnes izstrādātāji lēš, ka aplikācija spētu efektīvi darboties jau tad, ja to lejupielādētu 15–20% iedzīvotāju. Lielāks efekts būs, ja to izmantos vairāk cilvēku, tādēļ mērķi ir ambiciozāki. Aplikācijas veidotāji cer uz 40–50% un pat vairāk.

Izmantojot aplikāciju, vīrusa apturēšanā varam iesaistīties ikviens. Interesējoties, kā to vērtē mediķi, uzrunāju ģimenes ārstu Reini Siliņu Skultes doktorātā. – Sarunās ar kolēģiem esmu dzirdējis dažādus viedokļus, bet savā telefonā ielādēju uzreiz. Diendienā sastopu daudz cilvēku. Tas ir risks saslimt pašam un inficēt citus. Manuprāt, lietotne krietni atvieglos Slimību profilakses un kontroles centra darbu, jo ātri atklāsies inficēšanās ķēdes, tā ierobežojot saslimstību. Es noteikti atbalstu šo lietotni. Tā varam būt tikai ieguvēji, – ārsts uzsvēra. Viņš pieļāva, ka cilvēki baidās kļūt izsekojami, un bilda, ka nejūtas tik nozīmīgs, lai kādu interesētu, kur viņš atrodas un ar ko tiekas. – Tas arī nav šīs lietotnes mērķis, – sacīja sarunbiedrs, norādot, ka internetā ir neskaitāmas vietnes, kurām cilvēki nez kādēļ bez bažām uztic daudz vairāk personīgo datu.

Aija SEDLIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai dzerat kafiju?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Kas jāzina ceļotājiem

Ieraudzīju – nobildēju