24.02.2021.

Šonedēļ iedzīvotāju vakcinēšanu sākuši ģimenes ārsti

Šonedēļ iedzīvotāju vakcinēšanu pret Covid-19 sākusi daļa ģimenes ārstu. Vakcinēšanas plānā prioritārā grupa ir cilvēki vecumā virs 70 gadiem. Lai aptvertu šajā grupā visus, kuri vēlas potēties, Veselības ministrija (VM) aicina tos, kuri vēl nav pieteikušies interneta vietnē www.manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, sazināties ar savu ģimenes ārstu. Ja ārsts ir vakcinācijas pakalpojuma sniedzējs, viņš reģistrēs pieteikumu un potēšana notiks turpat viņa praksē. Ja ārsts to neveic, viņš paskaidros, kā rīkoties. Pašlaik, kamēr vakcinē šo grupu, VM pārējiem lūdz izmantot citus pieteikšanās veidus, lai pa bezmaksas tālruni var pieteikties tie cilvēki vecumā virs 70, kam ģimenes ārsti vakcinēšanu neveic. 

Patlaban reģistrēšanu un pēc tam arī vakcināciju apņēmušās nodrošināt 504 ģimenes ārstu prakses no esošajām 1266. Internetā pieejama arī vakcinācijas kabinetu karte. Tajā redzams, ka mūspuses novados kopumā to ir 20. Alojas novadā potēšana notiek ģimenes ārstes Guntas Kundrātes un Zigurda Ozoliņa praksē. Lēdurdziešiem iespēja vakcinēties ir ārsta Aivara Freiberga praksē. Limbažu novadā šo pakalpojumu sniedz 14 vietās: Skultes un Vidrižu doktorātā, Limbažu slimnīcā, Pālē un Pociemā ģimenes ārstes Airas Lelles praksē un vēl deviņās ārstu praksēs Limbažos (pie Ilgarta Āboltiņa, Anitas Bērziņas, Viktorijas Drāznieces, Guntas Ozolas, Ineses Jakubaites, Egitas Krauzes, Daces Noriņas, Ineses Strautiņas un Andreja Strautiņa). Ainažniekiem būs iespēja vakcinēties vietējā doktorātā, bet salacgrīviešiem – pie ģimenes ārstēm Nadeždas Oščenkovas un Ilonas Balodes.

Skultes doktorāts vakcināciju sāk šodien. Ģimenes ārsts Reinis Siliņš atzīst, ka tā sākusies operatīvi – jau pirmdien doktorāts saņēmis pirmās 20 devas AstraZeneca. 30 vakcinējamo saraksts jau bijis sastādīts, bet bez konkrēta laika. Ģimenes ārsts stāsta, ka ar pirmajiem 20 cilvēkiem vakcinācijas laika saskaņošana ārsta palīgiem prasījusi gana daudz pūļu. Ne visiem lauku iedzīvotājiem ir savs transportlīdzeklis. Cilvēkiem jāsaprot, kā nokļūt līdz doktorātam. – Taču turpmāk ik dienu varēsim vakcinēt 10 cilvēku, tātad nedēļā 50, – viņš lēš. Ārsts priecājas, ka iedzīvotāji zvana un interesējas par potēšanos. – Mums ir rosīgi, izglītoti pensionāri, gatavi potēties, jo vēlas atgriezties aktīvajā dzīvē. Taujāts, kas nepieciešams, lai ģimenes ārsti varētu nodrošināt vakcinēšanu pret Covid-19, R. Siliņš stāsta, ka ir divi nosacījumi. – Ārsta praksē jābūt procedūru kabinetam un, kā to prasa ikviena vakcinācija, reanimācijas komplektam pēkšņiem alerģijas gadījumiem. Pie šādiem nosacījumiem vakcinēšanu var veikt arī ārstu palīgi feldšerpunktos. 

Sarunā viņš teic, ka vakcīnu piegāde valstī uzlabojas, bet R. Siliņš pieļauj, ka kapacitāte var izrādīties nepietiekama, lai iedzīvotāju potēšanu varētu veikt ātri. Kopumā Latvijā ir apmēram 187 000 senioru vecumā virs 70 gadiem. Skultes doktorātā vien ģimenes ārstam ir apmēram 400 šādu pacientu. Redakcijas rīcībā nav skaitļu, cik šo cilvēku ir mūspuses novados kopumā, bet pēc statistikas vecumā virs 65 gadiem Alojas, Limbažu un Salacgrīvas novadā kopā deklarēti aptuveni pieci tūkstoši iedzīvotāju. R. Siliņš liek cerības uz izbraukuma vakcināciju organizēšanu valstī gadījumā, ja potēšanas kabinetu jauda izrādīsies par mazu. Ārsts arī raizējas par tiem cilvēkiem, kuru veselība liedz viņiem nokļūt līdz doktorātam, jo vakcinēšana mājās nav atļauta. Viņš skaidro, ka kopā ar pārējiem Limbažu novada deputātiem domes apvienoto komiteju sēdē vakcinēšanu ir pārrunājis. – Pašvaldība ir gatava palīdzēt gan ar telpām kabinetu ierīkošanai, gan ar cilvēku pārvadāšanu. Bet pandēmijas ierobežojumu dēļ ir jautājumi, uz kuriem nav atbilžu, kā to paveikt. 

Ģimenes ārsts cīņu pret pandēmiju salīdzina ar kara situāciju, kurā uzbrukumā pret ienaidnieku jādodas visiem kopā, jo tikai tad ir iespēja uzvarēt. Demagoģiskai prāta jaukšanai nav nekāda sakara ar demokrātiju. Cilvēki, kuri izplata viltus informāciju ar saukli, ka dzīvojam brīvā valstī, kur katram ir tiesības uz savu viedokli, ir apdraudējums apkārtējiem. Demokrātija nav jāsaprot tikai kā sava brīvība, bet arī kā pienākums pret sabiedrību. 

Aija SEDLIŅA

Aptauja

Vai esat mierā ar jaunizveidoto Latvijas valdību?

Regulārais maksājums

Reklāma

Godly Play nodarbības
ArhīvsDarba laiks