Liesma, Elita, Alita
2020. gada 18.septembris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

22.V 0 komentāri

Pandēmijas laika atbalsts lauksaimniekiem

Zemkopības ministrija (ZM) un Lauku atbalsta dienests (LAD) saistībā ar Covid-19 izplatības negatīvo ietekmi dažādus ārkārtas atbalsta pasākumus paredzējuši arī lauksaimniecībā. Veiktas izmaiņas vairākos normatīvajos dokumentos. Nākts klajā ar iniciatīvām, ko valdība apstiprinājusi, lai pandēmijas laikā atbalstītu zemniekus un palīdzētu viņiem atgūties no krīzes sekām. Par dažām jau ir dzirdēts, par citām vēl ne, tāpēc, lai uzzinātu, uz ko zemnieki var pretendēt un kā viņiem jārīkojas, lai savas iespējas nepalaistu garām, izjautāju Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Limbažu biroja vadītāju Aigaru LEGZDIŅU. 

Viņš skaidro, ka krīzē cietušajiem lauksaimniekiem, zivsaimniekiem, pārtikas ražotajiem un arī skolēnu ēdinātājiem valsts kopumā atvēlējusi 35,5 miljonus eiro. Tas būs vienreizējs, ienākumu stabilizēšanai paredzēts atbalsts tiem lauksaimniekiem, kuri nodarbojas ar piena ražošanu, gaļas liellopu un nobarojamo cūku audzēšanu. Maksimālais atbalsts par vienu govi – 86 eiro, par gaļas šķirnes liellopu – 137 eiro, bet par nobarojamu cūku – 22,15 eiro. Tomēr būtiski, ka atbalstu saņems vien tad, ja laikā no aprīļa līdz jūnijam visas nozares kopējie ienākumi būs samazinājušies vismaz par 20%, salīdzinājumā ar iepriekšējo trīs gadu vidējo rādītāju. 

Vienreizējs pabalsts plānots arī skolēnu ēdinātājiem un dārzeņu ražotājiem par ārkārtējās situācijas laikā neizlietotiem pārtikas produktiem, kas bija sagādāti bērnu ēdināšanai, bet šim mērķim netika izlietoti. A. Legzdiņš norāda, ka atbalstu varēs saņemt pārtikas preču ražotāji gaļas un piena produktu nozarē, ja par 25% būs palielinājusies gatavās pārtikas produkcijas krājumu uzglabāšana, būs pieaugušas izmaksas par to, vai tad, ja primāro ražotāju (piena, gaļas) saimniecību kopējie ienākumi samazinājušies par vairāk nekā 25%, salīdzinot ar pērno gadu. Tomēr tas attiecināts tikai uz saimniecībām vai SIA, kas iesniegušas gada pārskatu. Tas nozīmē, ka mazajām saimniecībām šī iespēja tomēr ies secen. Atbalsts lauksaimniekam pienāksies tad, ja tas nebūs jau piešķirts par iepriekš minētajiem veidiem.

Papildus pieci miljoni eiro iedalīti daļējai apdrošināšanas polišu izmaksu segšanai. Šī kārta LAD jau ir atvērta un noslēgsies 1. decembrī. Atbalsts būs iegūstams par pilnībā uz 1. decembri apmaksātām polisēm ar likmi 70% no polises cenas, taču nepārsniedzot 50 eiro par vienu hektāru vai vienu liellopa vienību. – Kā zināms, apdrošināšanai ir lielas izmaksas, tāpēc labi, ka valsts ir sekmējusi šo procesu, piešķirot saimniekiem papildu finansējumu. Ja ir apdrošināts ganāmpulks vai sējumi, vajag vērsties ar iesniegumu Lauku atbalsta dienestā, – uzsver biroja vadītājs.

Vēl pieci miljoni paredzēti, lai lauksaimniekiem daļēji dzēstu bankās piešķirto kredītu procentus. – Ja pirkta lauksaimniecības tehnika, zeme, notikusi būvniecība, no bankas ņemts aizņēmums apgrozāmajiem līdzekļiem, laikā no 1. līdz 20. septembrim jāpiesakās procentu atmaksai. Iespējams, zemāku procentu gadījumā varētu pat būt, ka atgūst visu sava aizņēmuma gadā maksājamo procentu summu, – spriež A. Legzdiņš.

Jau no 1. maija sākusies pieteikšanās marķētās dīzeļdegvielas iegādei ar samazināto akcīzes nodokļa likmi. A. Leg­zdiņš pievērš uzmanību, ka iesniegumu pieņemšana beigsies 1. jūnijā, un norāda, ka termiņš nav pagarināts. Kā jau vēstīts, šajā pavasarī rasta iespēja, ka saimnieki, kuriem zemes un citiem darbiem dīzeļdegvielas pietrūkst, var avansā izņemt 50% no pērn piešķirtā degvielas apjoma. Svarīgi, ka jauno limitu varēs saņemt tikai tad, ja iepriekšējais līdz pēdējam litram iztērēts. Ja palicis neizņemts kaut ­litrs, avanss nepienākas. Kā allaž, iepriekš jābūt noformētiem platībmaksājumu saņemšanas dokumentiem un iesniegumam dīzeļdegvielas saņemšanai. Jārēķinās, ka līdz nākamajam pavasarim būs jāiztiek ar to, kas atliks, jo degvielas apjomu nav paredzēts palielināt, bet avansa izdevīgums jāapsver katram pašam.

Radīta iespēja arī iegūt vienotā platīb­maksājuma (VPM) īstermiņa aizdevumu. Ja pietrūkst apgrozāmo līdzekļu vai kaut kas svarīgs jāpērk, no 20. maija līdz 15. augustam tādam nolūkam var pieteikties LAD. Tad zemnieks kādu daļu – 40 eiro par VPM pieteikto hektāru – saņems ātrāk. Šo īstermiņa aizdevumu aprēķinās par 2020. gadā VPM pieteiktajām platībām. Jāņem vērā, ka aizdevuma minimālā summa ir 700, bet maksimālā – 100 000 eiro. Tas diemžēl nosaka, ka aizdevumu nevarēs iegūt saimniecības, kurām VPM piesakāmā platība ir mazāka par 17,5 ha. 

Oktobrī LAD atkal sāks izmaksāt tiešmaksājumu avansu 70% apjomā, kā arī avansu 85% no VPM. Biroja vadītājs tomēr iesaka lauksaimniekiem īpaši nekavēties ar pieteikšanos platībmaksājumiem, kaut termiņš sakarā ar ārkārtējo situāciju valstī ir pagarināts līdz 15. jūnijam. Viņš apliecina, ka ZM sagatavojusi vēl virkni citu priekšlikumu, prasot līdzekļus mazajām saimniecībām, pašvaldību grants ceļu atjaunošanai u.c., bet tie vēl nav Ministru kabinetā atbalstīti.

Apjautājos, kā LLKC Limbažu birojs turpmāk plāno savu darbu, jo kursi un mācības bija jāpārtrauc, tāpat atcelti iecerētie pieredzes apmaiņas braucieni. Sarunbiedrs norāda, ka netika pabeigti kursi bioloģiskajiem ražotājiem, nācās atcelt plānotās nodarbības par bioloģisko daudzveidību, kur arī klientiem bija svarīgi iegūt sertifikātu par apgūto mācību vielu. – Mēs jau bijām sagatavojušies mācības atsākt. Pārveidojām mēbeles savā mācību telpā, lai ievērotu divu metru distanci, nospriedām, ka varam pielāgoties prasībām, taču pēkšņi nāca aizliegums, ko Izglītības un zinātnes ministrija attiecināja uz visām izglītības iestādēm. Tagad ceram, ka varēsim mācības turpināt jūnijā. Vismaz līgumus, kas mums jau bija noslēgti, esam pagarinājuši. Arī Lauku atbalsta dienests ir pretimnākošs un pagarinājis apliecību ieguves termiņus, – atklāj A. Legzdiņš. Viņš izsaka cerību, ka pandēmijas briesmas drīz būs pārvarētas un lauksaimnieki savās saimniecībās bez šķēršļiem varēs turpināt iesāktos jaunās sezonas darbus. 

Gunita OZOLIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai dzerat kafiju?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3

Ieraudzīju – nobildēju