Krišs, Eglons, Ksenija
2021. gada 24.janvāris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

17.IV 0 komentāri
Mūspusē ģimeņu atbalstam pamatā izvēlas pārtikas pakas

Mūspusē ģimeņu atbalstam pamatā izvēlas pārtikas pakas

Gandrīz visas maznodrošināto, trūcīgo un daudzbērnu ģimenes mūspusē jau saņēmušas atbalstu, ko paredzējis Ministru kabinets. Tā rīkojumā par ārkārtas situācijas izsludināšanu noteikts, ka pirmo četru klašu brīvpusdienām paredzēto valsts finansējumu jāizmanto tieši šo kategoriju ģimeņu bērnu ēdināšanai. Katra pašvaldība no piedāvātajiem variantiem varēja izvēlēties, kādu atbalstu sniegt. Visos bijušajā Limbažu rajonā ietilpstošajos novados ģimenēm nolemts piegādāt pārtikas pakas. Iemesli dažādi – būtu problemātiski ievērot higiēnas, drošības prasības šajā ārkārtējās situācijas laikā, neiespējami nogādāt siltu ēdienu lauku teritorijā dzīvojošajiem. Lielu vides piesārņojumu radītu vienreizlietojamie trauki. Bez tam no tādām pārtikas pakām var pagatavot ēdienu visai ģimenei. 

Teju katra no pašvaldībām paplašinājusi atbalstāmo loku. Limbažu novada dome izvēlējās arī atšķirīgu atbalsta veidu bērndārzniekiem, izsniedzot pārtikas talonus tiem, kuri šobrīd neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādi. Pamatojums – mazajiem tomēr ir cita ēdienkarte. Talonu izvēle gandrīz vai izklausās pēc nepaklausības valdības rīkojumam, bet limbažnieki savu lēmumu pamato – tā ir pašvaldības budžeta, nevis valsts dotā nauda. Jācer, ka šie taloni arī likti lietā bērna ēdienkartei. Mana kolēģe svētku brīvdienās (tiesa, ne mūspusē) novērojusi, ka līdzīgs talons kādai sievietei lieti noderēja šašlika un medniekdesiņu iegādei (acīmredzot Lieldienu svinēšanai). Ar atbalstu nokļūšanai līdz adresātam līdzēja gan pagastu, gan pašvaldības sociālie darbinieki, dažviet tika iesaistītas arī izglītības iestādes. Daļā no mūspuses pašvaldībām pārtikas pakas lemts vest divreiz mēnesī, citā – pa vienai, atšķiras arī summa, par kādu gatavota paka. 

Jau rakstījām, ka Limbažu novadā to piegādā reizi mēnesī, tās vērtība ir 25 eiro. To saņem novadā deklarētie jau pieminēto ģimeņu kategoriju skolēni līdz pat 18 gadu vecumam. Tāda pati vērtība ir pārtikas kuponam, ko šajā ārkārtas situācijas laikā arī izsniegs reizi mēnesī. Pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sigita Upmale stāsta, ka šī mēneša atbalstu – 468 pakas un 231 talonu – izdevies izdalīt 9. aprīlī. Labo darba organizāciju nodrošināja tas, ka pirms tam daudzi pašvaldības darbinieki bija iesaistīti atbalsta saņēmēju apziņošanā. – Apmeklēju visas trīs Limbažu skolas, kur pakas un talonus saņēma pilsētnieki, nebija nekādas drūzmas un arī negāciju. Pēcāk saņēmu labas atsauksmes par paku saturu, – stāsta S. Upmale un piebilst, ka saņemti arī zvani no daudzbērnu ģimenēm, kas pieteicās uz paku saņemšanu maijā. Šīm ģimenēm iepriekš bija aicinājums pieteikties, jo nav tāda pilnīga daudzbērnu ģimeņu saraksta, zināmi vien tie, kuri iepriekš vērsušies pēc palīdzības Sociālajā dienestā. Runājot par nākamā mēnesī piegādājamām pakām, nodaļas vadītāja bilst, ka acīmredzot tiks veikta cenu aptauja. Aprīlī, lai šo darbu veiktu operatīvi, pakas formēšanai izvēlējās vietējo firmu Madara 93, kam ir vairumbāze Limbažos.

Arī Salacgrīvas novadā pārtikas pakas sarūpētas gan bērndārzniekiem, gan skolēniem, 12. klasi ieskaitot. Jāuzsver – tikai novadā deklarētajiem un no trūcīgām, maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm, kā to nosaka valdības rīkojums. Sociālā dienesta vadītāja Ilze Ēltamma bilda, ka jūtama šajā sabiedrības grupā neietilpstošo vecāku neizpratne, kāpēc tā. – Jāsaprot, ka vienmēr būs grupas, kurām tiks līdzēts vairāk, – viņa bilst un aicina cilvēkus, kuru finansiālā situācija pasliktinājusies, vērsties dienestā. Tiks lūkota izeja no tā. 

Viņa pastāstīja, ka pārtikas paku vērtība aprēķināta, ņemot vērā dienas maksu par ēdināšanu – 1,42 eiro. Tātad dienu skaitu reizina ar to. Saņēmēju pavisam ir 214. Pirmās pakas par laiku no 1. līdz 14. aprīlim ar pašvaldības transportu un sociālo darbinieku iesaistīšanos pamatā nogādātas 14. datumā, vēl kādas astītes – nākamajā dienā. Šobrīd skaidrs, ka būs vēl divas pārtikas pakas – aprīļa otrajā un maija pirmajā pusē. Pagaidām ārkārtējā situācija noteikta līdz 12. maijam. Izskanējis arī jautājums, kur palikusi valsts piešķirtā ēdināšanas dotācija laikam no 13.  līdz 31. martam. Izrādās, tā ieturēta, un Izglītības un zinātnes ministrija to novirzījusi telefonu un planšetdatoru iegādei audzēkņiem, kuriem nebija iespējas attālināti mācīties. 

I. Ēltamma spriež, ka nebija pareizi izvirzīt nosacījumus, kādā veidā atbalstīt ģimenes. Salacgrīvas gadījumā, kad novada ģeogrāfiskais novietojums ir gana izvērsts, labākais variants būtu dalīt pārtikas kuponus. – Tikai vecāks var tā pa īstam zināt, kādas ir bērna vajadzības. Tikpat labi kādam ģimenē var būt alerģija no pārtikas produkta, kas ielikts pakā, – spriež Sociālā dienesta vadītāja. Viņa varot likt roku uz sirds, ka pret pārtikas taloniem, ko izsniedz pašvaldība citām viņu klientu kategorijām, netiek izsniegtas citas preces – piemēram, kafija, tabaka, alkohols, gāzētie dzērieni. Tāda ir vienošanās ar veikaliem, kas pēc tam arī sniedz pašvaldībai atskaiti, kā kuponi atprečoti. 

Alojas novada dome lēmusi nedaudz atšķirīgāk kā pārējās mūspusē. Ar pārtikas pakām paredzēts nodrošināt novadā deklarējušos piecgadniekus un sešgadniekus, protams, ja viņi nesaņem ēdināšanas pakalpojumus izglītības iestādē. Tāpat tās iegūs visi novadā deklarētie 1.–4. klašu audzēkņi. Skolēni no 5. līdz 12. klasei saņems atbalstu, ja nāk no trūcīgām, maznodrošinātām vai daudzbērnu ģimenēm. Alojieši pieļauj, ka atbalstāmas arī citas krīzes situācijā nonākušas ģimenes, kas nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības. Par tām lems pēc vecāku iesnieguma saņemšanas un ap­stākļu izvērtēšanas. Pakas piegādās divas reizes mēnesī, to vērtība būs atbilstoša ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai attiecīgajā izglītības iestādē. Kā zināms, Alojas Ausekļa vidusskolā un Staiceles pamatskolā katrai ir savs ēdinātājs. Pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Jana Beķere stāsta, ka pakas (kop­skaitā 378) izdalītas jau 9. aprīlī. Interesi par atbalsta saņemšanu izrādījuši arī cilvēki, kuri neietilpst iepriekš nosauktajās kategorijās. Sociālā dienesta vadītāja skaidro – ja ģimenē ir izglītojamais, tiks izskatīta iespēja piešķirt t.s. skolēnu paku, ja nav – pakas no Eiropas atbalsta fonda trūcīgām personām. 

Krimuldas novadā pārtikas pakas sāks izsniegt nākamnedēļ. Tā kā mēnesī paredzēts izsniegt divas (katru 20 eiro vērtībā), domes priekšsēdētājs Linards Kumskis spriež – acīmredzot abas būs uzreiz. Krimuldieši ar tām apgādās maznodrošinātās, trūcīgās un 3+ ģimenes, kurās ir pirmsskolas izglītības iestādes bērni un skolēni līdz pat 12. klasei. Viņš lēš, ka atbalstāmie varētu būt apmēram 350. Tāpat kā Limbažu novadā arī Krimuldas daudzbērnu ģimenes līdz šodienai bija aicinātas pieteikties pašvaldībā, mazturīgās un maznodrošinātās ir Sociālā dienesta ziņā. Pakas tiek formētas bērnudārzos, par saturu bijušas konsultācijas gan ar pašiem to saņēmējiem, gan medmāsu, tāpat pētīta kaimiņnovadu pieredze. Šajā un nākamajā mēnesī saņemamās veidošot nedaudz atšķirīgas. – Nāksies balansēt uz likuma un saprāta robežas, – atbild priekšsēdētājs, kad jautāju, vai paku satura izveidei tiks rīkots iepirkums. – Tā jau varētu būt ambrāža uz mēnesi, – viņš nosaka. Ideja ir dažus produktus ņemt tieši no ražotāja, kas iznāk lētāk, citus iegādāties, ņemot talkā elektronisko iepirkumu sistēmu. Pakas vecāki varēs saņemt Krimuldas bērnudārzā un Lēdurgas pamatskolā. Ja viņiem pašiem nebūs iespēju pēc tām atbraukt, Sociālais dienests izvērtēs situāciju un risinās šo problēmu. 

Sagatavoja Regīna TAMANE

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai jūs satrauc saziņas lietotnes "WhatsApp" privātuma politikas izmaiņas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Filmēt aizliegts!

Ieraudzīju – nobildēju