Kurts, Knuts, Gundars
2020. gada 26.septembris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

21.IV 0 komentāri

Mūspusē akūtos zobārstniecības pakalpojumus sniedz divi mediķi

Ārkārtas situācija saistībā ar Covid-19 pandēmiju radījusi daudz pārmaiņu mūsu dzīvē. Mainījusies dažādu pakalpojumu sniegšanas un saņemšanas kārtība, tostarp veselības aprūpē un arī stomatoloģijā, kas ir ļoti augsta riska zona infekcijas izplatīšanās apstākļos. Lielai daļai zobārstniecības prakšu patlaban durvis ir slēgtas. Redakcija uzklausījusi iedzīvotājus, kuri žēlojas, ka pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas zobs sākts labot, tajā ieliktas zāles un ar to ārstēšana beigusies. Kādam arī gadījies, ka zobam izkritusi plomba. Iedzīvotāji vaicā, ko darīt. Vai tiešām jāgaida līdz pandēmijas beigām, lai tiktu pie zobārsta?

Noskaidrojām, ka tā gluži nav. Plānveida zobārstniecība valstī ir apturēta, bet Latvijas Zobārstu asociācija mājaslapā ir publicējusi sarakstu ar praksēm, kas ir gatavas sniegt neatliekamo un akūto palīdzību. Šajā sarakstā ir arī mūspuses mediķi – Mārtiņš Ločmelis Limbažu poliklīnikā un Inguna Šmite Salacgrīvā.

Sazinoties ar Limbažu poliklīnikas zobārstniecības kabinetu, medmāsa Natālija Kuzņecova stāsta, ka pacientus ārsts pieņem tikai ar iepriekšēju pierakstīšanos. Tas ir viens no drošības pasākumiem, lai kabineta apmeklētāji izvairītos no savstarpējas kontaktēšanās. Medmāsa pie ārsta pieraksta pacientus ar sāpošiem zobiem. Tas nozīmē raušanu vai zoba kanāla tīrīšanu, zāļu un pagaidu plombas ielikšanu. Viņa skaidro, ka gadījumā, ja zobs kļūst jutīgs, ārsts zāles nomaina. Taču parasti tās labi turas vismaz mēnesi, divus, dažreiz pat ilgāk. Natālija norāda, ka pašlaik pieteikšanās pie zobārsta notiek, zvanot uz numuru 29100818. Tā pacienti, ja nepieciešams, var arī saņemt konsultāciju, kā pareizāk rīkoties, ja zobs pēkšņi sāk sāpēt vai kļūst jutīgs. Plānveida pakalpojumus kabinetā patlaban nenodrošina, darba ir mazāk, tādēļ pacientu rinda neveidojas un pie ārsta var tikt bez problēmām.

Zobārste I. Šmite Salacgrīvā pacientus pieņem pirmdienās un ceturtdienās pēc iepriekšēja pieraksta pa tālruni 64071800. Arī viņa piekritusi sniegt akūto palīdzību. – Tas, protams, ir darbs paaugstināta riska apstākļos, bet zobārstniecībā nav iespējams strādāt attālināti, – bilst I. Šmite un skaidro, ka citādi lielā teritorijā – Salac­grīvā un tās apkaimē – cilvēki paliktu bez stomatoloģiskās palīdzības. – Kas ir akūts, tas katra ārsta skatījumā niansēs var atšķirties, bet plānveida ārstēšana un zobu protezēšana tiešām nenotiek. Pacientiem jāsaprot, ka šie pakalpojumu ierobežojumi ir gan viņu, gan mūsu labā, – uzsver ārste. Viņa skaidro, ka noliegti ir visi tie darbi, kuros jālieto zobārstniecības instrumenti, kas rada aerosola efektu, tā veicinot lipīgā vīrusa ātru izplatīšanos telpā. – Šobrīd drošībai praksē izmantoju masku, respiratoru, cimdus, vizieri, aizsargbrilles, kas nu kurā gadījumā ir nepieciešams, – stāsta stomatoloģe. Apmeklētājiem tiek lūgts ar parakstu apstiprināt arī atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar risku inficēties ar Covid-19. Ārste piebilst, ka savus pacientus pazīst un viņiem uzticas. 

Aija SEDLIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai izlietotās dzērienu taras (PET un stikla pudeles, arī skārdenes) depozīta sistēma mazinās piesārņojumu vidē?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 3

Ieraudzīju – nobildēju