Mirta, Ziedīte
2021. gada 20.aprīlis

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

24.II 1 komentārs

Limbažniece NVO vārdā brīdina – Covid-19 var radīt sociālo katastrofu

Pagājušajā nedēļā limbažniece Inese Vaivare pārstāvēja nevalstisko sektoru valdības un sociālo partneru sēdē, kurā runāja par stratēģiju Covid-19 krīzes mazināšanai 2021. gadā. Viņa analizēja, kam šobrīd pandēmijas dēļ visvairāk nepieciešama palīdzība un kā to var sniegt valsts un sabiedrība. – Mūs sadzirdēja. Saņēmu uzslavas no premjera, ministriem, partneriem un medijiem. Pirmais solis ir sperts, – pēcāk pauda I. Vaivare. Viņa pārstāv vairākas organizācijas, tostarp biedrību Latvijas Platforma attīstības sadarbībai un brīvprātīgo kustību Paliec mājās, kas pērnā gada pirmajā pusē tika izveidota ar mērķi mudināt brīvprātīgi sniegt palīdzību līdzcilvēkiem. Tāpat I. Vaivare piedalījās ekspertu darba grupā, kas izstrādāja stratēģiju Latvijas sadzīvošanai ar Covid-19 ilgtermiņā.

Savā prezentācijā sanāksmes dalībniekiem I. Vaivare uzsvēra, ka valstij nopietni jādomā, kā palīdzēt tiem, kuriem šobrīd klājas visgrūtāk, citādi Covid-19 krīze radīs sociālo katastrofu. Viņa norāda, ka ir grupas, kas netiek pamanītas, kam atbalsts dažādu iemeslu dēļ iet secen. Starp tiem ir gan tie, kuriem jau pirms krīzes klājās grūti, piemēram, cilvēki ar invaliditāti un vientuļie seniori. Taču var prognozēt, ka palīdzība būs nepieciešama arī sabiedrības daļai, kam līdz šim to nevajadzēja, tiem, kuriem, nonākot grūtībās, ir kauns lūgt palīdzību. Viņa uzskata, ka līdzšinējie atbalsta mehānismi un piešķiršanas kārtība nav sabalansēti ar ierobežojumiem, teiksim, strādāt un pelnīt. Atbalsts daudziem gājis secen, jo viņi kļuvuši par birokrātiskā absurda upuriem. Attieksme nav bijusi vienlīdzīga pret visām grupām un nozarēm. Nevarot atbalstīt tikai tos, kuri ir tīkamāki vai pamanāmāki, kam skaļāks lobijs, tāpat ārkārtas situācijā atbalsta kritērijs nevar būt veiktās sociālās iemaksas. Valstij jāierauga cilvēks, jo ekonomiskie rādītāji neatspoguļo tukšumu daudzu maciņos. 

I. Vaivare norādīja, ka šobrīd jārunā ne vairs par krīzes risinājumiem, bet sistēmisku Covid-19 seku novēršanu. – Var paciesties mēnesi vai divus, bet ne gadu. Cilvēki vairs nevar paciesties, – viņa uzsvēra. Ir jābūt vienotai stratēģijai, saskaņā ar kuru tiktu pieņemti visi lēmumi. Nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāve brīdināja, ka cilvēkiem ir apnikusi politiskā ķīvēšanās un izrādīšanās, savstarpējā konkurence, nogurdina pretrunas un neprognozējamība. Jādomā par tādu komunikāciju, kas atjaunotu sabiedrības uzticību. Viņasprāt, tik ievērojamas krīzes situācijā nevar gaidīt tikai palīdzību no valsts. Problēmu risināšanā jāiesaistās arī sabiedrībai. NVO tam ir gatavas gan ar ieteikumiem, gan informāciju, ar kādām grūtībām saskaras to redzeslokā esošās iedzīvotāju grupas, tāpat ar praktisku palīdzību. Tomēr brīvprātīgais darbs nevar ilglaicīgi aizstāt valsts vai pašvaldības slikti īstenotas funkcijas. 

Kad premjerministrs Krišjānis Kariņš bija noklausījies I. Vaivares stāstījumu, viņš pateicās par ļoti interesanto prezentāciju un sacīja: – Labi sadzirdu, ka, jūsuprāt, daudz kas izdarīts nepareizi. Viņš piekrita, ka jācenšas kopīgiem spēkiem to mainīt, tāpat bija vienisprātis, ka atbalsts bijis orientēts uz ekonomiskajām, mazāk – sociālajām problēmām. Līdz šim noteiktie atbalsta piešķiršanas kritēriji nav bijuši ideāli. – Ir jādomā, kā palīdzēt grupām, kam tas gājis secen, – teica K. Kariņš. NVO priekšlikumus valdībā turpinās apspriest šonedēļ. – Aicinājums kolēģiem mest pie malas politiku ir saprotams, bet tas būtu tāpat kā prasīt sunim neēst desu, kas nolikta zemē pie bļodas, – sprieda premjers. 

Turpmāk Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas sēdes notiks katru piektdienu. I. Vaivare tajās pārstāvēs NVO sektoru.

Sagatavoja Linda TAURIŅA

Komentārs

1
 • Skolnieciņš no svētupītes 28. februāris 2021 16:36

  Saltā ziema jau iet uz beigām. Šogad ziema bija īpaši auksta. Varēja gan slēpot, gan slidot. Tik diemžēl šos ziemas priekus aizēnoja kovid-19 (covid-19) pandēmija. SARS-CoV-2 vīruss ir nelūgts ciemiņš mūsu zemē. Ministru kabinets Latvijas Republikā ir izsludinājis ārkārtas stāvokli līdz 6. aprīlim. Pašreiz visā Latvijā ir ieviesti stingri ierobežojumi, lai mazinātu saslimstību ar šo ļauno vīrusu. Ārkārtas stāvokļa laiks šķiet nepatīkams un sagādā daudz sadzīvisku grūtību. Par spīti ārkārtējam stāvoklim valstī, saglabāsim savās sirdīs un prātos mieru. Nenokārsim degunu grūtību priekšā! Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Atvērsim savā namā logu un ielaidīsim Latvju Dievu dievišķo enerģiju savā mājoklī. Kvēpināsim kadiķa zariņus un vērmeļu buntes, lai attīrītu savu mājokli no negatīvas enerģijas. Iedegsim zaļu svecīti uz galda par godu Dabas Mātei – mūsu mīļajai un labajai Dievietei. Iedegsim dzeltenu svecīti uz galda par godu Laimai – Likteņa Dievietei. Iedegsim pelēku svecīti uz galda par godu Veļu Mātei – Nāves Dievietei. Iedegsim tumši zilu svecīti uz galda par godu Pērkonam – Debesu Tēvam. Iedegsim baltu svecīti uz galda par godu mūsu drosmīgajiem un brīvajiem sentēviem. Lūgsim Latvju Dievu svētību no visas sirds. Ar ticību Latvju Dieviem pārvarēsim šo kovid-19 sērgu kopā. Nepadosimies, mani mīļie tautieši! Tikai vienota tauta ir spēks. Būsim brīvi savā sentēvu pagāniskajā ticībā! Būsim vienoti kā tauta ticībā Latvju Dieviem! Latvju Dievi ar prieku uzklausīs mūsu lūgšanas. Kopš senseniem laikiem Latvju Dievi ir palīdzējuši mūsu tautai pārvarēt krīzes, grūtības un nelaimes. Arī šoreiz Latvju Dievi mums palīdzēs un neatstās mūs nelaimē vienus! Latvju Dievi vienmēr ir mums līdzās. Lai Latvju Dievi svētī katru no mums, kas viņiem tic! Lai Latvju Dievi stāv mums klāt! Lai Latvju Dievi pasargā mūs no ļauna! Ar labestību un mīļumu, Skolnieciņš no svētupītes Latvju Dievu dēls] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš Latvju Dievi mūžam viedi. #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #pagāni #kadiķis #vērmele #rituāli #buršanās #ticība #lūgšanas #PozitīvāEnerģija #saticība #iecietība #sapratne #svētupīte

Komentēt

Aptauja

Vai gatavojaties dārzu sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 2
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4

Ieraudzīju – nobildēju