Leonīda, Leonīds
2020. gada 20.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

20.III 0 komentāri

Ko nozīmē pašizolēšanās vai mājas karantīna?

Redakcija turpina uzklausīt iedzīvotājus, kuri satraukušies stāsta par cilvēkiem, kuri atgriezušies no Covid-19 skartajām valstīm, bet ignorē vai nepietiekami ievēro karantīnas nosacījumus. Vismaz tā šķiet stāstītājiem. Ko īsti nozīmē būt pašizolētam vai atrasties mājas karantīnā? Kā šiem cilvēkiem ir jārīkojas un ko viņi nedrīkst darīt? Skaidrojumu lūdzu Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrisko attiecību speciālistam Gintam Georgam Muraševam.

Cilvēkiem, kuri atgriežas no Covid-19 skartas valsts vai teritorijas, jānovēro savs veselības stāvoklis un divreiz dienā – no rīta un vakarā - jāmēra ķermeņa temperatūra. Ja tā ir paaugstināta vai parādās slimības pazīmes, kas liecina par elpošanas ceļu infekciju – klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana –, nekavējoties jāzvana 113. Mājas karantīnas laikā jāno­drošina iespēja sazināties ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām, ja tas ir nepieciešams. 

Svarīgi ir karantīnā esošajiem nepakļaut līdzcilvēkus inficēšanās riskam. Tas nozīmē, cik vien iespējams samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem – uzturēties dzīvesvietā, mājās neuzņemt ciemiņus un, protams, pašam nedoties ciemos. Karantīnā esošie nedrīkst doties uz darbu, apmeklēt sabiedriskas vietas, tostarp oficiālās iestādes un publiskas vietas, kur daudz cilvēku. 

Pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei vislabāk izmantot piegādi mājās, izvairoties no kontakta ar piegādātāju. Pārtiku un preces var piegādāt tuvinieki, atstājot tās pie durvīm. Karantīnā esošais var lūgt arī palīdzību pašvaldības sociālajam dienestam, izvairoties no tieša kontakta ar tā darbiniekiem. Ja nav citu iespēju, veikals jāapmeklē, uzliekot medicīnisko masku vai aizklājot muti un degunu ar lakatu vai šalli. Gājienam uz veikalu jāizvēlas laiks, kad tur ir mazāk cilvēku, jāievēro higiēnas noteikumi, 2 m distance no pārējiem pircējiem un jācenšas iztikt bez sabiedriskā transportā.

Karantīnas jeb pašizolēšanās prasības pašlaik neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām.

Vaicāts, vai prasības attiecas uz pašizolētā tuviniekiem, ar kuriem viņš dzīvo kopā, sarunbiedrs uzsver: – Kamēr šie cilvēki, ar kuriem mājas karantīnā esošais dzīvo kopā, nav kļuvuši par kontaktpersonām ar saslimušo, mājas karantīna uz viņiem neattiecas. Ja pašizolētajam parādās saslimšanas pazīmes un apstiprina inficēšanos, tad mājnieki automātiski kļūst par kontaktpersonām. 

Taču ir skaidrs, ka karantīnā esošajiem un viņu tuviniekiem jo īpaši jāpiedomā par higiēnu un piesardzību, kas šajos pandēmijas apstākļos nevar būt par daudz. Ir arī gadījumi, ka cilvēki, kuri atgriezušies no Covid-19 skartajām valstīm, lai gan tā nav prasība, tomēr izvēlas karantīnas laiku dzīvot atsevišķi, lai būtu drošāki par tuviniekiem, jo īpaši, ja mājās ir mazi bērni vai cilvēki gados. 

Sagatavoja Aija SEDLIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5

Ieraudzīju – nobildēju