Beāte, Beatrise
2020. gada 25.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

17.III 0 komentāri
Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē ierasto dzīvi

Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē ierasto dzīvi

Valdība ceturtdien saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatību nolēma visā Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināt ārkārtas situāciju, nosakot virkni stingru ierobežojumu – skolās pārtrauktas klātienes mācības, valstī atcelti kultūras un sporta pasākumi, bet epidemioloģiskās drošības pasākumi iedzīvotājiem, kuri atgriežas no vīrusa skartajām valstīm, ir obligāti, nevis tikai ieteikums ievērot tos brīvprātīgi. Piektdien šo lēmumu apstiprināja Saeima.

Ārkārtas situācija nozīmē daudz stingrākus ierobežojumus faktiski visai sabiedriskajai un ikdienas dzīvei, pie kādas līdz šim bijām pieraduši. Teātri jau paziņojuši, ka atceļ visas izrādes, tāpat nenotiks publiski pasākumi. Tiesa, situācija visu laiku mainās, un arvien jaunas iestādes paziņo par izmaiņām ierastajā darbā, lai mazinātu vīrusa izplatīšanās iespējas. Tāpēc cilvēkiem ieteikums, pirms doties uz kādu no iestādēm, vispirms noskaidrot, kādā režīmā šobrīd tā strādā un kā iespējams saņemt vajadzīgos pakalpojumus.

Sestdien valdība noteica vēl papildu drošības pasākumus. Ar šodienu atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu. Tāpat no 17. marta personām un transportlīdzekļiem aizliegts pārvietoties caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu robežšķērsošanas vietām. Šis aizliegums neattiecas uz kravu pārvadājumiem. Kopš vakardienas pirmsskolas izglītības iestādēm un iestādēm, kas nodrošina bērnu pieskatīšanu, jānodrošina dežūrgrupu darbība, lai pieskatītu bērnus, kuru vecākiem tas nav iespējams. 

Šonedēļ bija paredzēti centralizētie svešvalodu eksāmeni 12. klasēm. Ceturtdienas rīkojumā bija plānots, ka tie tomēr notiks, savukārt tagad paziņots, ka pārbaudījumi pārcelti uz laiku no 12. līdz 15. maijam. Tātad arī divpadsmitklasniekiem šonedēļ ir brīvlaiks.

Tāpat neatkarīgi no apmeklētāju skaita aizliegti visi publiskie svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta un atpūtas pasākumi, tai skaitā naktsklubos un diskotēkās. Aizliegtas arī sapulces, gājieni, piketi un reliģiskā darbība pulcējoties. Tiek ierobežota arī neorganizēta pulcēšanās kultūras, izklaides, atpūtas, sporta un reliģisko norišu vietās vairāk nekā 50 cilvēkiem vienlaikus. Kultūras, izklaides, sporta un citu atpūtas vietu darba laiks ir ne ilgāks kā līdz pulksten 23.

Gadījumos, kad netiks ievēroti visi minētie drošības pasākumi, tiks piemērota atbilstoša administratīvā vai kriminālā atbildība.

Piektdienas rītā Limbažu novada domē notika sanāksme, kurā piedalījās visu nodaļu vadītāji, lai vienotos par turpmāko rīcību. Līdz 14. aprīlim atcelti visi pašvaldības organizētie publiskie kultūras un sporta pasākumi, bet izglītības iestādēs, sākot ar 23. martu, tiks nodrošināts attālināts mācību process. – Situāciju nedaudz atvieglo tas, ka šonedēļ skolās ir brīvlaiks, un šajās dienās vēl varēs pārdomāt, kā labāk turpmāk attālināti organizēt mācības. Līdz trešdienai skolām jāinformē pašvaldības Izglītības un kultūras nodaļa, kā plānots turpmākais darbs. Savukārt vecākiem vajadzētu nopietni pārrunāt ar saviem bērniem, ka šobrīd nevajag pulcēties grupās, izklaidēties, bet laiku pavadīt mājās, – pastāstīja Limbažu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Zariņa. Atbilstoši valdības norādījumiem šobrīd strādā pirmsskolas izglītības iestādes, taču vecākiem, pirms vest bērnu uz dārziņu, jāraksta valdības lēmuma prasībām atbil­stošs iesniegums. Limbažu novada speci­ālajā pamatskolā piektdien tika atcelts 60. jubilejas pasākums, arī viņu audzēkņi pašlaik ir brīvlaikā, tomēr, ja kādam no skolēniem ir tādi apstākļi, ka viņam jāpaliek skolā, pieskatīšana tiks nodrošināta. Protams, ievērojot visas prasības. Tāpat līdz 14. aprīlim apmeklētājiem būs slēgts Limbažu muzejs, Tūrisma informācijas centrs, arī peldbaseins un halle (visi treniņi un sacensības ir atcelti), Limbažu Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs, Bērnu konsultatīvais centrs. Sociālās aprūpes centrā Pērle Pociemā un Umurgā noteikta karantīna. – Ilgas diskusijas bija par to, kā rīkoties Limbažu Galvenajai bibliotēkai un tās filiālēm pagastos. Bibliotēka vienlaikus ir arī centrs, kur cilvēkiem pieejams dators un iespēja veikt maksājumus. Savukārt Nacionālās bibliotēkas speciālisti uzsvēruši, ka arī grāmatas var būt veids, kā no viena cilvēka pie otra nokļūst vīruss, – stāsta I. Zariņa. Limbažu novadā apmeklētājiem slēgtas arī bibliotēkas. 

Visām iestādēm lūgts izlikt paziņojumus, kā iedzīvotāji var ar tām sazināties un konsultēties, jo darbs jau turpinās. – Taču aicinām cilvēkus ievērot piesardzību un saziņai ar pašvaldības iestādēm izmantot telefonu vai e-pastu, pārdomāt, kur iet un kad iztikt bez klātienes tikšanās, – uzsvēra I. Zariņa un piebilda, ka ikviena situācija ir atsevišķi izvērtējama un katram iestādes vadītājam jāpieņem savi rīkojumi par turpmāko darbu. Pagastu pārvaldes būs iedzīvotājiem pieejamas, tomēr tiks izvērtēts, kuri darbinieki var strādāt attālināti, tāpat iedzīvotājiem atgādinās par drošību, lai iespējami mazinātu savstarpējos kontaktus. 

Limbažu novada pašvaldības kase domes ēkā turpinās strādāt, lai iedzīvotāji varētu saņemt pabalstus, taču lūgums iedzīvotājiem nenākt klātienē kārtot maksājumus. Sociālais dienests, tāpat kā līdz šim, nodrošinās palīdzību vientuļajiem pensionāriem un krīzes situācijā nonākušajiem. Tomēr apmeklētāji lūgti vispirms ar dienestu sazināties, nevis ierasties pašiem. SIA Namsaimnieks, SIA Limbažu siltums un SIA Limbažu komunālserviss klientus aicina norēķinus par saņemtajiem pakalpojumiem veikt elektroniski. Tiem klientiem, kuri norēķinus par pakalpojumiem veic tikai kasē, kavējuma procenti par novēlotu rēķinu apmaksu šajā mēnesī netiks aprēķināti. – Sekosim līdzi, kāda būs situācija Latvijā un ko turpmāk lems valdība. Centīsimies saglabāt mieru un lūdzam neizplatīt baumas, – aicina I. Zariņa.

Laila PAEGLE

P.S. Šodien un turpmākajos avīzes numuros lasot ziņas par pasākumiem un sporta sacensībām, droši vien lasītājiem rodas jautājums – vai tad vēl kaut kas notiek. Nē, nenotiek. Šie ir notikumi un mači, kuri risinājās vēl pirms valstī izsludinātās ārkārtas situācijas.

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 4

Ieraudzīju – nobildēju