Ilgonis, Ādolfs
2020. gada 27.septembris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

10.VII 0 komentāri

Dzīve pēc koronavīrusa – D vitamīns steidzas palīgā

D vitamīns koronavīrusa pandēmijas laikā bijis pasaules vadošo pētnieku uzmanības centrā. Zinātnieki turpina skaidrot un pierādīt tā pozitīvo ietekmi uz pacientu imunitāti. Tāpēc ir pamats uzskatīt, ka D vitamīns atbalstīs cilvēci cīņā pret vīrusu.

Eksperti ir analizējuši vidējā D vitamīna līmeņa rādītājus 20 Eiropas valstu iedzīvotāju vidū attiecībā pret statistiku par mirstību no koronavīrusa. Karalienes Elizabetes slimnīcas fonda un Austrumanglijas universitātes zinātnieki atzinuši, ka D vitamīna trūkums organismā varējis izraisīt lielu mirstību no Covid-19 tādās valstīs kā Spānija, Itālija un Šveice (īpaši gados vecāku cilvēku vidū). Pētījums ir publicēts žurnālā Research Square. Atsaucoties uz tā rezultātiem, viņi atzīmē, ka Itālijas iedzīvotāju organismi vidēji satur 28 ng/ml (nanogrami uz mililitru) D vitamīna, spāņu – 26 ng/ml. Šajā gadījumā tiek reģistrēts vielas trūkums, kad indikatora rādījums nokrīt zem 30 ng/ml. Zinātnieki atzīmē, ka Skandināvijas valstu pilsoņu vidū D vitamīna daudzums organismā ir daudz lielāks – vidēji 45 ng/ml.

Pētījumā, kas veikts Ziemeļrietumu universitātē Amerikā, atklājās, ka pacientiem ar smagu D vitamīna deficītu ir vairāk nekā divreiz lielāka iespējamība, ka koronavīrusa dēļ var rasties smagas veselības problēmas. Eksperti, kuri pētīja sakarību starp koronavīrusu un D vitamīnu, atklāja korelāciju starp zemu D vitamīna līmeni, kas novērots dažiem pacientiem ar koronavīrusu, un citokīnu vētru – hiperinfekcijas stāvokli, ko izraisa hiperaktīva imūnsistēma. Citokīnu vētra var nopietni bojāt plaušas un izraisīt akūtu elpošanas traucējumu sindromu, kas var izraisīt Covid-19 pacientu nāvi.

The British Medical Journal publicētais pētījums ziņo, ka D vitamīns var cīnīties ar vīrusu un baktēriju patogēniem, kas rada astmu, pneimoniju un gripu.

D vitamīns patiešām palīdz stiprināt imunitāti, un, visticamāk, tas palīdz izvairīties no koronavīrusa slimības komplikācijām. Principā vitamīnu trūkums ir saistīts ar dažām cilvēka imunitātes izmaiņām, un tas ietekmē jebkuru vīrusu infekciju. D vitamīns ir svarīgs, lai hormonālā sistēma darbotos pareizi. Īpaši tas attiecas uz sievietēm, lai gan to ignorēt nedrīkst arī vīrieši. Un, protams, tas palīdz organisma metabolismam, ieskaitot kalcija metabolismu – proti, stipri kauli ir D vitamīns, augšana – tas arī ir D vitamīns. Ir pierādīts, ka sievietēm, kurām trūkst šī vitamīna, biežāk attīstās krūts vēzis. Tādēļ šīs slimības ārstēšanas laikā tiek izmantotas arī lielas D vitamīnu devas.

iens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē D vitamīna koncentrāciju organismā, ir saule, bet šī vitamīna trūkuma simptomi sāk parādīties cilvēkiem, kuri dzīvo ne tikai ziemeļu platuma grādos, piemēram, mums. Tātad tā nav tikai saule. Īpaši D vitamīna daudzums mūsu organismā ir saistīts ar uzturu, kurā jāiekļauj dažādas eļļas, tai skaitā olīveļļa, kā arī eļļu saturoši produkti, zivis, piena produktus. Arī piena tauki var būt viens no D vitamīna avotiem. Parasti tie, kuriem patīk diētas ar zemu kaloriju daudzumu, grēko, no uztura pilnībā izslēdzot taukus saturošus produktus. Un tas savukārt samazina D vitamīna uzņemšanu organismā.

Daudzos pētījumos konstatēts, ka īpaši efektīva ir D vitamīna kombinācija ar augstākā labuma olīveļļu. Olīvu labvēlīgā ietekme ir plaši izmantota daudzu slimību ārstēšanā un profilaksē.

Eksperti iesaka katru dienu lietot D vitamīnu nelielās devās (1000–4000 SV – starptautiskās vienības). Jāatceras, ka D3 vitamīns ļoti labi šķīst taukos, īpaši kaņepju eļļā un pirmā spieduma olīveļļā. Šajā gadījumā ķermenis vitamīnu absorbē vislabāk.

Neaizmirstiet, ka olīveļļa ir bagāta ar A un E vitamīnu, arī rapšu eļļa ir bagāta ar Omega 3 un Omega 6 taukskābēm. Šī kombinācija ļauj vislabāk absorbēt holekalciferolu (D3 vitamīnu).

Lauris LĪCĪTIS,
klīniskais imunologs

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai izlietotās dzērienu taras (PET un stikla pudeles, arī skārdenes) depozīta sistēma mazinās piesārņojumu vidē?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7

Ieraudzīju – nobildēju