Leonīda, Leonīds
2020. gada 20.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

12.V 0 komentāri

Donoru diena Limbažos pirmoreiz ārkārtas apstākļos

Rīt Valsts asinsdonoru centrs (VADC) rīko izbraukumu uz Limbažiem. Asins nodošana ierasti notiks kultūras namā no plkst. 10 līdz 13. Vieta zināmā, bet kārtība šajā Covid-19 pandēmijas laikā ir mainījusies. 

Vīruss ieviesis daudzas pārmaiņas mūsu dzīvē, bet tas nav atcēlis citas slimības un dažāda veida avārijas, kurās cieš cilvēki. Pacientiem slimnīcās joprojām ir nepieciešamas donoru ziedotās asinis. VADC speciālisti skaidro, ka pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī daudzi izbraukumi, kas bija ieplānoti pie studējošajiem izglītības iestādēs, strādājošajiem uzņēmumos un novados, ir atcelti. Tādēļ viņi ir pateicīgi ikvienai pašvaldībai, kas atbalsta donoru kustību. – Asinsdonoru skaits diemžēl strauji sarucis. Sākotnēji viņu bija pavisam maz, bet nu var sacīt, ka, mūsu centram piestrādājot pie drošības pasākumiem, donoru kustība pamazām atjaunojas, – stāsta VADC sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Bergmane. Skaidrs, ka daļa cilvēku, kuri ziedo asinis, kādu laiku to nedrīkstēja darīt – viņi bija atgriezušies no ārzemēm vai kontaktējušies ar cilvēkiem, kam bija aizdomas par inficēšanos ar ­Covid-19. 

Šī situācija padarījusi asins krājuma uzturēšanu par sarežģītu uzdevumu, tādēļ VADC speciālisti lūdz iedzīvotājus vienoties kopīgam labam darbam. Centra izbraukumu organizētāja Sabīne Teicāne stāsta, ka speciālisti paši telefona īsziņās jau uzrunājuši atsaukties ilggadējos donorus. Lai nodrošinātu vienmērīgu cilvēku plūsmu, donori lūgti iepriekš pierakstīties uz konkrētu laiku, zvanot pa tālruni 29475216. – Mēs pierakstām divus trīs cilvēkus ik 15 minūtēs. Kultūras namā būs izvietota informācija par distancēšanos, donori saņems sejas aizsargmaskas, būs dezinfekcijas līdzekļi un notiks ķermeņa temperatūras mērīšana, – skaidro izbraukuma organizētāja. Viņa arī ieteic tiem, kuriem ir tāda iespēja, iepriekšējā dienā vai asins ziedošanas rītā no VADC mājaslapas izdrukāt un aizpildīt anketu. – Spriežot pēc iepriekšējiem nesenajiem izbraukumiem, apmēram puse donoru nāk ar jau aizpildītām. Tas ietaupa laiku un arī dara cilvēku plūsmu raitāku, – secina S. Teicāne. Cilvēki arī rakstiski apliecina, ka viņi pēdējo 14 dienu laikā nav izbraukuši no valsts, nav kontaktējušies ar personām, par kuriem ir aizdomas, ka viņi ir bijuši saskarsmē ar Covid-19 inficētajiem, un ka pašsajūta ir bez vīrusa simptomiem. Dodoties ziedot asinis, notiek anketas izskatīšana un atklāta saruna ar ārstu par donora veselības stāvokli. Taujāta, vai tomēr nepastāv risks, ka asinis var nodot kāds ar Covid-19 inficētais, sabiedrisko attiecību speciāliste I. Bergmane teic, ka VADC vadās pēc starptautiskajām rekomendācijām. – Sekojam līdzi Pasaules veselības organizācijas informācijai. Tā liecina, ka donoru kustība nav pārtraukta un asins ziedošana joprojām visur notiek. Protams, ka par Covid-19 vēl ir daudz nezināma. Taču līdz šim nav konstatēts neviens gadījums, kad inficēšanās būtu notikusi asins pārliešanas rezultātā. Šī brīža pētījumi pierāda, ka tikmēr, kamēr cilvēkam nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, vīruss asinīs nav nokļuvis. Viņa uzsver, ka donoriem, protams, ir jābūt atbildīgiem un jāievēro visi drošības pasākumi. Sarunbiedre aicina ikvienu, kurš vēlas precizēt informāciju vai uzzināt vairāk, zvanīt uz VADC bezmaksas tālruni 80000003 no plkst. 8.30 līdz 17.00. 

Aija SEDLIŅA

Šobrīd asinis ļoti nepieciešamas Rojas sociālā dienesta vadītājai Lāsmai Pūcei. Der jebkura asins grupa, tāpēc viņas tuvinieki lūdz atsaukties katru, kurš ir gatavs tās ziedot jebkurā asins nodošanas punktā ar norādi Latvijas onkoloģijas centram, 9B nodaļa, Lāsmai Pūcei.

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 2

Ieraudzīju – nobildēju