Beāte, Beatrise
2020. gada 25.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

17.III 0 komentāri
Covid-19 ievieš pārmaiņas ikdienā

Covid-19 ievieš pārmaiņas ikdienā

Slimību profilakses un kontroles centra informācija pirmdien liecināja, ka iepriekšējā diennaktī valstī uz Covid-19 saslimšanu izmeklēti 237 pacienti, inficēšanos uzrādījuši četri izmeklējumi. Kopā valstī izmeklējumi veikti 1147 pacientiem. Inficēšanās ar Covid-19 apstiprināta 34 gadījumos. Svētdien vīrusa skarto teritoriju sarakstā bija 20 valstis, bet aptuveni 80 ieceļošana ir ierobežota. 

Dārgā analīze var radīt viltus drošības sajūtu

Aizdomu gadījumos par vīrusu analīžu paraugus noņem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes un Centrālās laboratorijas (CL) speciālisti. Apmeklējot CL Limbažu filiāli, sarunā ar ārsta palīdzi Daci Dūrēnu noskaidroju, ka tur šīs analīzes neveic. Ja jūt slimības pazīmes, pacients zvana uz 113 un gaida, kad pie viņa mājās ieradīsies mediķu brigāde, kas paņems analīžu paraugus izmeklējumam, un analīžu veikšanu apmaksās valsts. Smagi slimus cilvēkus stacionē. Ja slimības simptomu nav, bet ir vēlme pārliecināties par savu veselību, par 80 eiro var veikt analīzes. – Taču arī tās mēs šeit filiālē neveicam, – paskaidro D. Dūrēna. Viņa piebilst, ka analīzēm, ja nav slimības pazīmju, jēgas īsti nav. Tās var radīt viltus drošības sajūtu, bet simptomi var izpausties vēlāk. Tāpat inficēties ir iespējams drīz pēc analīžu nodošanas. 

CL mārketinga vadītāja Dace Buža apliecina, ka mediķu brigādes dodas pie pacientiem visā valsts teritorijā. Aizvadītajās brīvdienās izsaukumu bijis daudz, pat vairāk nekā pārsimt dienā, tā veidojot rindu. Valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa stāsta, ka izsaukumi ir gan uz maksas, gan uz valsts apmaksātajām analīzēm. – Pacients pats uz laboratoriju doties nedrīkst. Cilvēks analīzes neveic tāpat vien. Ja viņam tās nepieciešamas, tas nozīmē, ka ir aizdomas par inficēšanos un līdzcilvēkiem pastāv saslimšanas risks, – viņa skaidro. S. Lapiņa lēš, ka, ņemot vērā attālumus, ceļa apstākļus un neprecizitātes adresēs, viena brigāde dienā var nokļūt uz 8–10 izsaukumiem. Strādā aptuveni 10 brigāžu dienā. Tātad tie vidēji ir 100 izsaukumu. – Monitorējam situāciju katru dienu, bet skaidrs, ka veidojas rinda, tādēļ pašlaik Veselības ministrija apsver iespēju organizēt telšu vietas, kur iedzīvotāji var piebraukt ar privātajām automašīnām un nodot analīžu paraugus. Došanās turp sabiedriskajā transportā gan ir izslēgta, – atgādina S. Lapiņa.

Poliklīnikā un slimnīcas uzņemšanas nodaļā nav radikālu izmaiņu

Limbažu poliklīnikas reģistratūrā darbinieces stāsta, ka tur rit parastā ikdiena. Viņas veic pierakstus pie speciālistiem uz konsultācijām tāpat kā līdz šim. Ceturtdien izveidojusies ļoti gara rinda. – Tāda drūzmēšanās nebija pieļaujama, tur nebija iespējams ievērot ne mazāko distanci. Tādēļ slimnīcas administrācija nolēma atcelt visa veida ārstu komisijas. Šobrīd medicīniskās komisijas nenotiek ne autovadītājiem, ne ieroču glabātājiem, ne citiem, – stāsta darbinieces. Gados veciem cilvēkiem tuvinieki atsaka vizītes pie ār­sta, skaidrojot, ka nevēlas riskēt ar viņu veselību. Slimnīcas administrācija lūgusi atgādināt pacientiem, jo īpaši gados vecākiem, pie ārsta neierasties pirms noteiktā laika. Šobrīd jācenšas izvairīties no liekas kontaktēšanās, jo īpaši ārstniecības iestādēs. Lai gan cilvēkiem ieteikts būt sevišķi piesardzīgiem un lai kā gribas ticēt viņu veselajam saprātam, tomēr paļauties uz visu apkārtējo godaprātu un informētību īsti nevar.

Slimnīcas uzņemšanas nodaļas mediķis Valters Piebalgs teic, ka arī tur nav radikālu izmaiņu. – Uzņemšanā cilvēki ar koronavīrusa pazīmēm nevēršas. Tas ir noliegts. Viņi paliek mājās un zvana uz 113. Nav iedomājams, kas sāktos, ja slimnīcā kāds ienestu vīrusu! Mums, protams, ir viss nepieciešamais aprīkojums, lai paši mediķi neinficētos, bet palātās ir hroniski slimi veci ļaudis, – uzsver V. Piebalgs. Viņš piebilst, ka saglabāt veselību vispirms ir katra paša pienākums un atbildība, un uzsver vecāku lomu. Tas, ka skolas ir slēgtas, nozīmē, ka bērniem jāmācās un jābūt mājās, ne lielveikalā.

– Karantīnas režīms ir visās slimnīcas nodaļās. Tas nozīmē, ka pacientus apmeklēt nedrīkst. Sūtījumus var nodot ar personāla palīdzību, bet ieiet nodaļās ir liegts, – stāsta slimnīcas galvenā ārste Gunta Ozola. Tāpat slēgts terapijas nodaļas gaitenis. Lai nokļūtu tālāk uz ārstniecības kabinetiem, jāizmanto rezerves ieeja ēkā, bet visērtāk ir braukt liftā. 

Mediķi lūdz neizvērst paniku

Redakcija joprojām uzklausa iedzīvotāju sūdzības, ka cilvēki, kuriem vajadzētu būt karantīnā, diemžēl redzami publiskās vietās un staigā pa veikaliem. Neapzinīgi esot arī paši mediķi. Skarbi izteikumi par Limbažu slimnīcas ārstu, kurš it kā atgriezies no Itālijas vienā reisā ar saslimušajiem tūristiem no Červinjas kalnu kūrorta, bet neievēro karantīnu, lasāmi arī internetā. Sazinājāmies ar viņu pašu un komentāru lūdzām arī darba devējiem. Slimnīcas Veselības aprūpes dienesta vadītāja Liene Česle skaidro, ka ārsts atvaļinājumā bija citā valstī, ne Itālijā, turklāt atgriezās agrāk nekā pieminētie tūristi. Tolaik mums ārkārtas stāvoklis nebija izsludināts. – Jāatzīst, ka viņš rīkojās atbildīgi un, ierodoties darbā, neslēpa faktu, ka bijis valstī, kas vēlāk atzīta par vīrusa skartu teritoriju. Nolēmām, ka ģimenei jāievēro karantīna, kas nu beigusies. Ārstam nebija slimības pazīmju, viņš ir vesels un pēc karantīnas atgriezies darbā. 

 Limbažu slimnīcas galvenā ārste G. Ozola lūdz iedzīvotājus necelt paniku. – Mums nav neviena saslimušā – ne starp slimnīcas darbiniekiem, ne Ozolaines bērnudārzā, par ko klīst nostāsti, ne starp veikalu darbiniekiem, ne arī kādā citā iestādē. Ja tādi būtu, epidemiologi šīs iestādes nekavējoties būtu slēguši. Ārste apelē pie cilvēku atbildības pašiem ievērot visus piesardzības un higiēnas noteikumus un nebojāt pārējiem nervus.

Vidzemes slimnīcā māsu postenis

Ārkārtas pasākumi veikti arī Vidzemes slimnīcā. Tās ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa stāsta: – Arī mūsu slimnīcā nav atļauts apmeklēt pacientus. Esam atcēluši visas plānveida operācijas, tostarp endoprotezēšanu. Par operāciju iespējamo norises laiku personāls sazināsies ar pacientiem un vienosies personiski. Plānveidā notiek tikai onkoloģiskās operācijas. Atcelti arī visi medicīniskās rehabilitācijas ambulatorie un dienas stacionāra pakalpojumi. Slimnīcas rehabilitācijas nodaļa darbu turpina līdzšinējā režīmā. Ambulatoro pakalpojumu – speciālistu konsultāciju un diagnostisko izmeklējumu – norise paredzēta plānotajā apjomā. Ierastajā kārtībā nodrošināta dzemdību palīdzība. 

Slimnīca pie poliklīnikas ieejas veido māsu posteni, kurā ikviens ienācējs informēs, vai beidzamo 14 dienu laikā viņš nav atgriezies no vīrusa skartajām valstīm, vai viņam nav bijusi saskare ar personu, kas atgriezusies no turienes, un vai nav Covid-19 infekcijai raksturīgo simptomu. Nepieciešamības gadījumā māsa izmērīs ienācēja ķermeņa temperatūru. Ja atbildes būs noliedzošas, apmeklētājs drīkstēs doties tālāk – pie speciālista uz konsultāciju, uz izmeklējumu, pie sava ģimenes ārsta, kura prakses vieta ir slimnīcā, vai uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu, kas arī ir slimnīcas telpās. Cilvēkam, kurš apstiprinoši atbildēs uz jautājumiem un kam būs infekcijas pazīmes, veselības aprūpes pakalpojums nebūs pieejams. Turpmākajai rīcībai jāatbilst viņa konkrētajai situācijai. 

Aija SEDLIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Filmēt aizliegts!
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 2

Ieraudzīju – nobildēju