Beāte, Beatrise
2020. gada 25.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

18.III 0 komentāri

Covid-19 būs jāizslimo tiešā un pārnestā nozīmē

Vakar Limbažu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēdē piedalījās ne vien triju – Alojas, Salacgrīvas un Limbažu – novadu, bet arī jo dažādu dienestu un iestāžu pārstāvji. Viņi informēja par savu darbību valstī izsludinātās ārkārtas situācijas apstākļos. Civilās aizsardzības komisijas, reizē arī Limbažu novada domes priekšsēdētājs Didzis Zemmers apliecināja, ka pēc ārkārtas stāvokļa izziņošanas valstī Limbažu ielās redz mazāk cilvēku un automašīnu. Viņaprāt, sabiedrība cenšas ievērot piesardzības pasākumus. – Ja ārkārtas stāvoklis ieilgs, vai mēs nenogursim no šī miera? Vai necentīsimies atgriezies savā ikdienas ritmā? Kā noturēt šo mieru un distancēšanos? – viņš retoriski jautāja. Klātesošie novadu domju pārstāvji lēsa, ka pašvaldības no savas puses izdarījušas visu, ko vien varējušas.

Dienesti gatavi sadarboties un palīdzēt

Kā zināms, Eiropas Savienības ārējās robežas šobrīd ir slēgtas. Bet arī igauņi aizvēruši vairākus robežšķērsošanas punktus un uz pārējiem atjaunojuši kontroli. Valsts robežsardzes pārstāvis Raivo Ozoliņš informēja, ka Latvijas robežas ir vaļā un patlaban tā arī paliks. – Igauņi strādā mūsu vietā, – viņš noteica. Pēdējās dienās uz robežas Ainažos bijušas pat kilometriem garas rindas, bet vakarrīt viņš pats konstatējis, ka autoplūsma mazinājusies. – Ja aizliks ciet Tallinas ostu, tā mūsu virzienā pavisam apsīks, – ­progno­zēja robežsardzes pārstāvis un piebilda, ka vīzas patlaban iebraukšanai mūsu valstī netiek izsniegtas. Līdz sapulces laikam neviens arī nebija iestrēdzis valstī, lai būtu vajadzīga palīdzība. Robežsargiem nepieciešamo palīdzību, ja nu tāda vajadzība rastos, solīja Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 27. kājnieku bataljona pārstāvis Juris Dārziņš. Viņš pastāstīja, ka, izvērtējot situāciju, zemessargi ir gatavi palīdzēt arī pašvaldībām. Šobrīd darbs bataljonā kā jau daudzviet notiek attālināti, nekādu mācību nebūs. 

Komisijas sēdē piedalījās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Valsts policijas (VP) ļaudis. Ingars Dalka no VUGD informēja, ka arī viņu dienests konsultācijas sniedz attālināti, nenotiek pārbaudes. Galvenais ir neienest vīrusu dienestā, lai vīri varētu pildīt savus uzdevumus – dzēst, glābt un palīdzēt arī mediķiem, ja nu vajadzīgs. Individuālie aizsardzības līdzekļi – cimdi, maskas – sagādāti, vakar vēl bija gaidāms pievedums. Līdzīga situācija ir arī VP, par ko informēja Limbažu iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieka p.i. Gatis Teders. Kā zināms, ārkārtas situācija paredz – ja esi atgriezies no vīrusa skartas valsts, cilvēkam jāveic 14 dienu pašizolācija. – Kā rīkosieties, ja kāds neievēros šos noteikumus? – jautāja Alojas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jurģis Rācenis. Un ne bez iemesla, jo pašvaldība plānoja vakar VP rakstīt iesniegumu par kādu savas teritorijas iedzīvotāju, kurš šo nosacījumu nepilda. Policijas pārstāvis atzina, ka tādas situācijas vēl nav bijušas, bet ja būs, protams, brauks un izolēs šo cilvēku. Tiem, kuri neievēro ārkārtas situācijas noteikumus, var draudēt ne vien administratīvais sods līdz 350 eiro, bet arī kriminālā atbildība. Vēlāk gan pašvaldības pārstāvis piezvanīja redakcijai un informēja, ka pagaidām vēršanās policijā atlikta. Situāciju mēģināšot noregulēt pašvaldības cilvēki. 

Sabiedrības attieksme ar plusa un arī mīnusa zīmi

Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības uzraudzības un kontroles departamenta Vidzemes kontroles nodaļas veselības analītiķe Dina Līte-Zaķe gan rosināja, ka ar bezatbildīgiem cilvēkiem īpaši auklēties nevajag. Ja kāds, neievērojis noteikumus, citu aplaimojis ar vīrusu, vainīgajam jāpiemēro kriminālsods. Komisijas sēdē ļoti daudz runāja tieši par cilvēku (bez-)atbildīgu rīcību, kā arī par sabiedrības attieksmi. Kā zināms, pēdējās dienās Latvijā atgriežas ļoti daudz ļaužu no vīrusa skartajām valstīm, un tas var radīt jaunu Covid-19 uzliesmojumu. Vai šie visi cilvēki paliks mājās uz 14 dienām? Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs sprieda, ka šeit sabiedrība varētu būt liels palīgs. Iedzīvotāji jau zina, kurš no kurienes atgriezies, un sabiedrības attieksme varētu piespiest bezatbildīgos atbraucējus ievērot ārkārtas situācijas noteikumus un pašizolēties. Sabiedrības attieksme gan var būt arī ar negatīvu nozīmi. – Nedod, Dievs, ka pēc tam, kad pie kāda mājas parādījies ātrās palīdzības auto ar cilvēkiem spectērpos, sāktos raganu medības un panika. Tas taču labi, ja cilvēks negrib riskēt un pārbauda savu veselību, nevis staigā pa ielām, pa publiskām vietām! – uzskata D. Straubergs. 

Viņa Limbažu kolēģis D. Zemmers pastāstīja, ka pašvaldībā saņemti zvani, kas informē par cilvēkiem, kuri atgriezušies no vīrusa skartajām valstīm. D. Līte-Zaķe uzsvēra, ka viņiem nav aizliegts iet ārā, piemēram, izvest laukā suni, bet atbraucējiem jāatturas no publisku vietu apmeklējumiem. Būtu labi, ja viņi arī uzvilktu plānos gumijas cimdus un uzliktu masku. – Nevajag izturēties pret šiem cilvēkiem kā pret spitālīgajiem! Pēc laika atgriezīsimies ierastajā ritmā, un kā tad mēs skatīsimies viņiem acīs? Bez tam mēs ikviens varam iegūt šo vīrusu un pārslimot. Un pat labi būtu, ja to pārslimotu vieglā formā, jo tad iegūtu imunitāti. Galvenais – no saslimšanas jāpasargā gados veci cilvēki, kuri ir riska grupā, – skaidroja veselības analītiķe. Viņa rosināja uzņēmējus padomāt par iespēju atbraucējiem sniegt tādu pakalpojumu kā viesu namus un pārtikas piegādi cilvēkiem, kuri vēlētos pašizolēties. J. Rācenis sprieda, ka par apstākļiem karantīnai varētu padomāt arī valsts, jo daudzas viesnīcas patlaban stāv tukšas. D. Līte-Zaķe uzskata, ka valsts jau tā tērējusi daudz resursus, lai kontrolētu situāciju. Gana daudz maksās arī cilvēku atgriešana Latvijā.

Alojas novada domes pārstāvis arī uzskata, ka pašvaldībām vajadzētu zināt par saslimušajiem viņu teritorijā, lai vajadzības gadījumā varētu palīdzēt. Nav vajadzīgs vārds, uzvārds, bet vismaz pagasts. – Dzīvojam informācijas vakuumā, – secināja alojietis. Slimību profilakses un kontroles centra publicētā karte par Covid-19 izplatību valstī neko neizsaka – bijušais Limbažu rajons atrodas Pierīgas reģionā, un tā ir teritorija no Ainažiem līdz pat Tukumam… Tika spriests, ka vismaz Civilās aizsardzības komisijas vadītājs tādu informāciju varētu iegūt. 

Aicina īpaši saudzīgi izturēties pret mediķiem

D. Līte-Zaķe aicināja īpaši saudzīgi izturēties pret mediķiem, jo nav zināms, ko varam vēl piedzīvot, un bez viņiem jau nu nekā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra Limbažu punkta pārstāve Evita Spravņikova pateica ziņu, kas visus klātesošos ļoti iepriecināja – speciālās brigādes izbraukušas uz Aloju un Salacgrīvu (uz Limbažiem nav), un saslimšana ar koronavīrusu nevienā gadījumā nav apstiprinājusies. Tiesa, tas bija vakar ap pusdienlaiku, bet situācija mainās ātri un, iespējams, šobrīd tā jau mainījusies. E. Spravņikova pastāstīja, ka dienests ir nodrošināts ar nepieciešamo ekipējumu, lai izbrauktu arī pie Covid-19 inficētajiem. Viņu darbību koordinē dispečers Rīgā, katru dienu tiek atjaunoti rīkojumi, kā kurā situācijā rīkoties. 

Ar Covid-19 saslimušos hospitalizēs pagaidām uz galvaspilsētu – uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru Gaiļezerā un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Vajadzības gadījumā sasirgušos no šīm slimnīcām plānots pārvietot uz Vidzemes slimnīcu Valmierā, lai atbrīvotu vietu ar koronavīrusu slimajiem. Limbažu slimnīcas galvenā ārste Gunta Ozola pastāstīja, ka tiek izzināta informācija, kādu atbalstu nepieciešamības gadījumā varētu sniegt viņas vadītā medicīnas iestāde. Galvenā ārste atgādināja, ka slimnīcā patlaban noteikta karantīna. Resursu darbam un pašaizsardzībai viņiem pietiek, un tiek cerēts, ka ar dezinfekcijas līdzekļiem, maskām u.tml. palīdzēs arī valsts. Viņai gan bija lūgums pašvaldībai, vai skolu medicīnas māsas, kuras šobrīd varētu nebūt tik ļoti noslogotas, varētu palīdzēt veikt pacientu anketēšanu pirms uzņemšanas slimnīcā. Vajadzības gadījumā viņa interesējās arī par pašvaldības policijas iespējamo atbalstu. Bet ne patlaban. – Cilvēki šobrīd ir mierīgi, visu uztver adekvāti, galvenais jau arī ir saglabāt mieru un necelt paniku, – viņa rezumēja.

Regīna TAMANE

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 3

Ieraudzīju – nobildēju