Beāte, Beatrise
2020. gada 25.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

18.III 0 komentāri

Bibliotēkas aicina iedzīvotājus to pakalpojumus izmantot attālināti

Ņemot vērā valsts un pašvaldību noteiktos ierobežojumus saistībā ar vīrusinfekcijas Covid-19 izplatību, ikdienas darbu pārkārtot nācies arī mūspuses bibliotēkām. To durvis iedzīvotājiem ir slēgtas – pēc šābrīža nosacījumiem vismaz līdz 14. aprīlim. Paši darbinieki turpina veikt pienākumus iekšienē un saziņā ar lietotājiem, kā arī, pielāgojoties situācijai, pārplāno aktuālāk veicamo.

Limbažu Galvenās bibliotēkas (LGB) direktore Dzintra Dzene pastāstīja, ka tikai darbdienās laikā no plkst. 10 līdz 18 tiek sniegti atsevišķi pakalpojumi pēc iepriekšēja pieteikuma pa tālruņiem, tostarp Bērnu literatūras centrā. Saziņa notiek arī e-pastā. Par iespējām saņemt pakalpojumus attālināti Limbažu novada pagastu bibliotēkās jāsazinās ar konkrēto iestādi. Vienīgi reģistrētiem lietotājiem LGB minētajā kārtībā piedāvā pasūtīt un saņemt grāmatas. Tās iepako un ar papildinformāciju izsniedz pie ieejas durvīm, rēķinoties ar pieteikto apmeklējuma laiku. Tāpat jāatceras, ka gan šajā periodā izsniegtajām grāmatām, gan vēl nenodotajām termiņš tiek automātiski pagarināts līdz 15. aprīlim bez kavējuma naudas piemērošanas, tāpēc nav jāsteidzas tās nodot. Ja tomēr būs kāds, kas izlems atnest izdevumus, tos varēs ievietot īpašajā nodošanas iekārtā ēkas ārpusē tāpat kā līdz šim. Taču esošās karantīnas apstākļos bibliotekāri tās patlaban nereģistrēs. Arī preses lasītava ir slēgta un datorpakalpojumi nav pieejami, jo nav iespējams nodrošināt atbilstošu dezinfekciju lietotāju drošībai. Līdz ar to radiniekiem vai kaimiņiem lūgums šādā reizē palīdzēt gados vecākajiem ļaudīm, izdarot nepieciešamo viņu vietā, izmantojot savas elektroniskās ierīces.

LGB Klientu apkalpošanas centra vadītāja Elīna Āboltiņa informēja, ka pirmdien jau bez kontakta ar darbiniekiem izsniegtas uz mājām pieprasītās grāmatas tiem, kuri iepriekš piesacījušies. Saaktivizējušies tie, kuri vēlas iegūt autorizācijas datus, lai attālināti piekļūtu datubāzēm – EBSCO, letonika.lv, arī 3td e-grāmatu krātuvei. – Izskatās, ka sevišķi sarosījušies studenti, kuri šo mēnesi acīmredzot iecerējuši veltīt darbu rakstīšanai. Ar viņiem ir viegli sastrādāties, jo tie zina, tieši kādi materiāli vajadzīgi mācībām, – raksturoja E. Āboltiņa. Ja kādam rodas nepieciešamība kaut ko ieskenēt no bibliotēkas materiāliem, tas ir iespējams. – Atnākt pie mums un kaut ko nokopēt vai izdrukāt šobrīd nevar, bet piedāvājam noskenēt konkrētu rakstu un nosūtīt e-pastā. Mēneša laikā visi iemācīsimies maksimāli strādāt ar e-resursiem! – aicina LGB speciāliste. Bibliotēkas darbinieki lūdz iedzīvotājus, kuri nesen atgriezušies no ārzemēm vai izjūt slimības simptomus, citu lietotāju drošības dēļ neizmantot bibliotēkas grāmatas un ar tām nedalīties tālāk. Tas tādēļ, ka vīruss noteiktu laiku saglabājas arī uz priekšmetu virsmām. Jāatgādina, ka pie visām Latvijas gaismas pils ēkām nodrošināta bezmaksas piekļuve Wi-Fi internetam. 

Dz. Dzene piebilda, ka viss iepriekš minētais ir šābrīža situācija. Viņa pieļauj, ka kaut kas var arī mainīties atkarībā no notikumu pavērsieniem un rīkojumiem valstī kopumā un katrā pašvaldībā atsevišķi, tāpēc lūdz sekot informācijai. 

Arī Salacgrīvas novada bibliotēkas līdz aprīļa vidum ir slēgtas, bet paši bibliotekāri turpina strādāt pēc ierastā darbalaika. – Norakstām nokalpojušos izdevumus, izvērtējam plauktu saturu, kārtojam novadpētniecības materiālus un tā tālāk. Lielākoties esam pievērsušies iekavētajiem darbiem, – atklāja Salacgrīvas novada bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa. Cilvēki aicināti nopietni izvērtēt situāciju un sazināties ar iestādēm pa tālruni vai e-pastu, lai galējas nepieciešamības gadījumā rastu iespēju tikt pie grāmatām. Lasītājiem ieteikts aktīvāk izmantot e-bibliotēku, piemēram, 3td.lv. Pirms tam, protams, jāsaņem autorizācijas dati, ja vien tādu jau nav. – Fiziskās grāmatas izsniedzam pa logu. Šīs un lasītāju rīcībā jau esošās gan tagad pretī neņemsim. Vēlreiz aicinu pārdomāt pašreizējo pieprasījumu pēc tām, jo bibliotēkas pakalpojumi tomēr nav pirmās nepieciešamības lieta. Ja jāizdrukā kāds ļoti svarīgs dokuments, cilvēks atsūta mums tekstu vai to nodiktē pa telefonu, mēs to izdarām un izsniedzam līdzīgā veidā kā grāmatas. Piekļuvi datoriem gan patlaban nenodrošinām, – skaidroja H. I. Podziņa un piebilda, ka paļaujas uz lietotāju apzinīgumu šādā laikā vairāk uzturēties mājās.

Savukārt Alojas novada bibliotēkās ar pašvaldības rīkojumu nolemts organizēt krājuma inventarizāciju. – Bija ieplānots to darīt vasarā, taču apstākļi piespieda veikt tagad. Un tas nozīmē, ka šobrīd iedzīvotājiem nav iespējas saņemt mūsu pakalpojumus arī attālināti, – teica Staiceles bibliotēkas vadītāja Anita Strokša. 

Ilva BIRZKOPE

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 1
 • Kas jāzina ceļotājiem

Ieraudzīju – nobildēju