Liesma, Elita, Alita
2020. gada 18.septembris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

29.V 0 komentāri
Arī skaistumkopšanas joma lēnām atgriežas ierastajā ritmā

Arī skaistumkopšanas joma lēnām atgriežas ierastajā ritmā

Kopš marta vidus Latvijā saistībā ar Covid-19 izsludināts ārkārtas stāvoklis, kas ietekmējis teju visas jomas, arī skaistumkopšanu. Par to, kādas izmaiņas ikdienas darbā ieviesuši vīrusa izplatības draudi, sarunājos ar šīs nozares pārstāvjiem mūspusē. Uzrunātie šīs jomas pakalpojumu sniedzēji atzina – viskritiskākās bijušas pirmās nedēļas pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas. Tobrīd gan paši bažījušies par savu drošību, gan klienti atteikuši vizītes un jaunus pierakstus nav veikuši. Šobrīd situācija skaistumkopšanas jomā palēnām sāk atgriezties ierastajā ritmā. 

Friziere Ina Jankava no Umurgas, bažījoties par savu veselību un drošību, pāris nedēļu pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas nestrādājusi. Klienti bijuši saprotoši. Daži zvanījuši un paši atcēluši pierakstus. Kad sapratusi, ka mūspusē saslimušo skaits ir salīdzinoši neliels un situācija mierīga, atgriezās darbā, ievērojot visus jaunos drošības nosacījumus. Jāpiemin, ka šo jomu regulē veselības ministres Ilzes Viņķeles izdotais rīkojums par pasākumiem tetovēšanas, pīrsinga un skaistumkopšanas sniedzējiem sociālās distances nodrošināšanai. – Šos noteikumus, piemēram, pēc katra klienta vairāk tīrīt, dezinficēt virsmas, biežāk vēdināt telpas, ievērot nav nemaz tik sarežģīti. Tas, ka ir likums un noteikta kārtība, pēc kā vadīties, pat nomierina baiļu sajūtu un palīdz, – teic I. Jankava. Jūtams, ka cilvēki kļuvuši piesardzīgāki. Ina uzliela, ka viņas klienti ir arī apzinīgi. Piemēram, paši zvanījuši un informējuši, ka pie viņiem radinieki no ārzemēm atbraukuši, tamdēļ frizieres pakalpojumus neizmantos. Neesot iebildumu arī aizpildīt anketu, kur prasīts apliecināt, ka nav būts ārzemēs un nav bijusi saskare ar Covid-19 inficētajiem. – Cilvēki stāsta, ka nekur nav bijuši un ar viņiem viss ir kārtībā. Tad pretim saku, ka tas ir labi, bet šāds jautājums viņiem būtu jāuzdod arī man, jāsatraucas, vai ar mani viss ir kārtībā un vai es kaut kur neesmu bijusi, – skaidro sarunbiedre. Ina stāsta, ka tagad pieraksti ir retāki, lai varētu īstenot visus drošības noteikumus, tāpēc frizētiesgribētājiem līdz pieņemšanai jāgaida ilgāk. Lai arī daži tādēļ varbūt saskumst, tomēr lielākoties visi priecājas, ka vispār var tikt pie meistares. – Tā mums visiem būs drošāk. Nevēlos pārkāpt noteikumus. Piemēram – pieņemšu paralēli vēl kādu klientu, kam kaut ko ātri vajag nogriezt. Un ko tad, ja tieši tajā brīdī ierodas pārbaude un uzliek vēl naudas sodu? Taču visvairāk satraucos pati par sevi un savu drošību. Baidos šo vīrusu aiznest mājās citiem, – atzīst I. Jankava. Viņa atgādina ikvienam nebūt vieglprātīgam, un nedomāt, ka koronavīruss ir tikai gripa. Jāpatur prātā, ka tas tomēr ir mums svešs. – Nevar jau zināt, ar ko esi saslimis. Ja ir kādi simptomi, labāk noskaidrot, vai tos izraisījis šis vīruss vai tā ir vienkārša saaukstēšanās, – viņa mudina. 

SIA Skaistuma studija «Ample» valdes pārstāve Lāsma Graudiņa stāsta, ka pirmajā nedēļā pēc 13. marta Limbažos bijis jūtams – cilvēki sabijušies. Klientu bijis mazāk, arī iepriekš veiktie pieraksti atsaukti. Visi salona pakalpojumi, izņemot masāžas, kas tobrīd tika aizliegtas, tika sniegti. Lielākoties uz šejieni nāk pastāvīgie klienti, kuri ir ļoti apzinīgi. Sarunas brīdī situācija apmeklējuma ziņā Ample jau bija sākusi atgriezties vecajās sliedēs. Tiesa, ar zināmām izmaiņām. – Ievērojam visus nepieciešamos ierobežojumus. Ar sejas maskām gan ir neērtāk strādāt, bet tas viss ir paveicams. Lai abas frizieres varētu strādāt blakus, uzcēlām starpsienu, jo starp viņu darba vietām nesanāca vajadzīgie divi metri. Klienti uzgaidot nevar pavadīt ilgāk par 15 minūtēm. Vairs nevar būt situācija, ka apmeklētājam nāk līdzi un gaida visa ģimene. Klienti par šiem noteikumiem neiebilst, ir saprotoši. Viņi atzīst, ka tā pat jūtas drošāk, – skaidro L. Graudiņa.

Staiceles skaistumkopšanas salona Santa de beaute saimniece Santa Lazdiņa atklāj, ka pirmajā ārkārtas situācijas mēnesī nestrādājusi ģimenes dēļ – viņa izvēlējusies savus dvīņu puikas uz bērnudārzu nevest. Tobrīd par laika pavadīšanu mājās bijusi pat priecīga. Kad ārkārtas stāvoklis pagarināts, vietējais bērnudārzs mazos atpakaļ vairs neuzņēma, un Santa nu bija spiesta nestrādāt, veltot laiku dēliem. S. Lazdiņas salonā, apvienojot darbu ar meitiņas audzināšanu, pāris reižu nedēļā strādā friziere. Viņa arī pirms pandēmijas vadījusies strikti pēc pieraksta, tagad tikai vairāk jāpiedomā par koplietošanas priekšmetu, virsmu un durvju rokturu dezinfekciju. – Ceru, ka drīz atgriezīsimies ierastajā ritmā un būs izveidojies ieradums vairāk rūpēties par tīrību. Mums laukos ir privilēģija, ka savus klientus zinām. Nenoslēpsi, ka esi bijis ārzemēs, Rīgā vai kaut kur citur. Tāpat zinām, kur katrs strādā, tādēļ puslīdz varam kontrolēt savu klientu loku, – teic S. Lazdiņa. 

Limbažniece, manikīra meistare Guna Cīrule atklāj, ka gan pašai, gan klientiem pirmās trīs vai četras nedēļas bijis zināms šoks. – Cilvēki nobijušies, mazāk nāca, arī pati samazināju klientu skaitu, lai varētu ievērot vajadzīgos noteikumus un arī saņemt sevi rokās. Manuprāt, pirmais stress cilvēkiem bija par to, ka jāmana savi ieradumi, piemēram, jāmazgā rokas, jāpierakstās uz procedūrām, jāsniedz apliecinājums. Viss noritēja laikietilpīgāk, sarežģītāk, preces grūtāk bija dabūt, tās kļuva dārgākas. Piemēram, vienreizlietojamie cimdi, dezinfekcijas līdzekļi maksā aptuveni divreiz vairāk nekā iepriekš. Šis krupis šobrīd vienkārši jānorij, un gan jau viss atgriezīsies kaut kādās sliedēs. Tiesa, no visa šī ļembasta ir dažas pozitīvas lietas, kas saglabājamas arī vēlāk, piemēram, roku dezinficēšana veikalos, – spriež G. Cīrule. Guna darbā izmēģinājusi dažādas sargāšanās iespējas – sejas vairogus, maskas u.c. Šobrīd starp viņu un klientu ierīkota sieniņa, ko meistare iecerējusi saglabāt arī turpmāk, jo neba šis vīruss ir vienīgais... Viņa novērojusi, ka cilvēki mēdz būt apbrīnojami bezatbildīgi. Nesen viņai no Holandes zvanījusi kliente, sakot, ka drīz būs Latvijā un vai var tūdaļ pie meistares pierakstīties. – Divas nedēļas taču pašizolācijā jāpavada! Tad viņa mēģināšot pierakstīties kaut kur citur… Skatos, kā Rīgā strādā, viena meistare piedāvā braukt pie klienta uz mājām. Bet tas šajā periodā ir ar likumu aizliegts! Šajā situācijā parādās arī cilvēku īstā daba, attieksme pret otru, cieņa. Ja mēs visi nozarē būsim stingrāki un prasīgāki, viss būs kārtībā, – uzskata sarunbiedre. Jaunie klienti šajā laikā netiek ņemti vispār vai arī tiek ļoti rūpīgi iztaujāti, uzdodot pat varbūt nepieklājīgus jautājumus, piemēram, kur strādā, vai vīrs dzīvo un strādāt tepat u.tml. – Kauns šajā situācijā jāmet pie malas un katram jādomā par visiem, – teic G. Cīrule.

 Masieri bija vieni no tiem skaistumkopšanas nozares speciālistiem, kuriem uz laiku tika pilnībā liegts sniegt šos pakalpojumus. Limbažniece masiere Leontīne Ābrama martā un aprīlī nestrādāja. Martā pēc ceļojuma uz Itāliju viņa pāris nedēļu vadījusi pašizolācijā, bet pēc tās jau bijis liegums strādāt. Aprīlī tas turpinājies. Vairāki L. Ābramas kolēģi atsākuši sniegt masēšanas pakalpojumus jau pēc 14. aprīļa, kad situācija ar vīrusa izplatību nedaudz pierima. Pati viņa masēšanas pakalpojumu atsākusi sniegt tikai no 11. maija. Tad pie viņas vērsušies tie klienti, kuri pirms tam nebija paguvuši iziet pilnu masāžas kursu. Savukārt pagājušajā nedēļā sākuši nākt tādi, kam ir ārsta nosūtījums. Speciāliste stāsta, ka klientu pagaidām ir salīdzinoši maz un arī tiem, kas pie viņas bijuši, lielākoties ir ielaistas/saasinājušās vainas – stipras sāpes dažādās ķermeņa vietās. – Lēnām sākam strādāt, – teic L. Ābrama. 

Sagatavoja Līga LIEPIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai dzerat kafiju?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu karikatūra 1

Ieraudzīju – nobildēju