Beāte, Beatrise
2020. gada 25.oktobris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

01.IV 0 komentāri
Arī Limbažos ražo sejas aizsargmaskas

Arī Limbažos ražo sejas aizsargmaskas

Šis visiem ir gana satraucošs laiks, kad rūpēs par savu un tuvinieku veselību sabiedrībā audzis pieprasījums pēc dezinfekcijas līdzekļiem un sejas aizsargmaskām. Zināms, ka vairāki uzņēmumi Latvijā kāpinājuši ražošanas jaudas vai pat mainījuši savu profilu, lai kaut cik apmierinātu pieprasījumu pēc dezinfekcijas līdzekļiem. Tāpat ir uzņēmumi, kas pievērsušies dažādu sejas masku ražošanai, jo tās kļuvušas par retumu. Viens no tādiem ir SIA I&L Reklāmdruka Limbažos. Uzņēmuma pārstāvjiem šobrīd darba pilnas rokas, jo pieprasījums pēc viņu ražotajām sejas aizsargmaskām ir liels. Īpašnieki Ilmārs un Līga Čarnas darba dunā atrada brīdi sarunai ar Ausekli.

L. Čarna atzīst, ka brīdī, kad valstī izsludināts ārkārtas stāvoklis, atcelti pasākumi, abiem ar vīru bijis satraukums par turpmāko darbību, šķitis, ka arī viņu ražošana apstāsies, jo I&L Reklāmdruka dizainē, maketē un drukā pasākumu afišas. Tobrīd pat nevarējuši iedomāties, cik liela būs interese par sejas aizsargmaskām. I. Čarna stāsta, ka tādas gatavot rosinājusi viena no klientēm. Ilmārs apmēram dienu pavadījis eksperimentos, lai atrastu optimālo aizsargmaskas variantu, kādu ar sev pieejamajām iekārtām varētu izveidot. Interesentei rezultāts derējis un paticis, šī informācija ielikta sociālajā vietnē Facebook.com un reklāma no mutes mutē aši izplatījusies. Rosinātāja – manikīra meistare Guna Cīrule – atklāj, ka redzējusi citviet Latvijā tādas ražojam un interesējusies, vai arī Limbažos tādas nevarētu gatavot, lai parūpētos gan par savu, gan klientu drošību. – Pati un klienti ar tām jūtamies drošāk. Protams, ir neierasti tādas valkāt, jo jāpierod gan pie pašas maskas, gan skaņas, kā atskan pašas balss, un dzirdamības, – teic G. Cīrule. 

Ilmārs un Līga secina, ka ar Covid-19 inficēto Latvijā kļūst arvien vairāk, tādēļ iedzīvotāji pērk sejas maskas. Uzņēmuma īpašnieki skaidro – viņu gatavotās nēsātājam palīdz izvairīties no tieša kontakta ar otru, tāpat pašu attur no savas sejas aiztikšanas, acu berzēšanas (tas bieži vien notiek automātiski) un tādējādi ierobežo vīrusa iespējamu pārnesi.

Ņemot vērā iedzīvotāju interesi par individuāliem aizsardzības līdzekļiem, Limbažu uzņēmums SIA I&L Reklāmdruka sākuši gatavot sejas aizsargmaskas. Uzņēmuma saimnieki Ilmārs un Līga Čarnas atklāj, ka pieprasījums pēc tām ir liels. Šos individuālos aizsarglīdzekļus iegādājas gan mediķi, gan policisti, pārdevēji, tāpat skaistumkopšanas jomā strādājošie. Tās pērk arī citi interesenti un redzēts, ka tās nēsā, arī staigājot pa ielām. Arī sarunbiedri valkā pašu gatavotās maskas, tāpat vēdina telpas un izmanto dezinfekcijas līdzekļus. 

L. Čarna piebilst, ka šādas maskas nevarētu izgatavot bez lāzergravētāja iekārtas, kuras iegādi pērn atbalstīja Vidzemes lauku partnerība Brasla. Šajā iekārtā no speciālas plastikas tiek izgriezti masku aizsargstikli. Uzņēmuma īpašnieki atklāj, ka par viņu maskām interesējušies arī izplatītāji no Rīgas. Šobrīd gan esot problēmas ar izejmateriālu, pieaug arī tā cena. Tamdēļ Limbažu uzņēmējiem nācies sākumā noteikto cenu par aizsargmasku paaugstināt. I&L Reklāmdruka izmanto VIVAK PETG 0,5 caurspīdīgo plastiku, bet arī tās trūkst, jo rūpnīca, kas šādas plastikas plāksnes ražo, nespēj apmierināt pieprasījumu. Uzņēmēji atzīst – cik pašiem krājumos materiāli sagādāti, no tā arī ražos un paralēli domās, kā rīkoties tālāk. 

Sabiedrībā domas dalās par sejas aizsargmasku valkāšanas lietderību. Ir tādi, kas uzskata, ka tās sniedz drošību un aizsardzību pret vīrusu izplatību, bet citiem šķiet, ka veselajiem tādas valkāt nav nepieciešams. Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā www.spkc.gov.lv pagaidām norādīts, ka veseliem cilvēkiem nav jālieto medicīniskā maska, lai sevi pasargātu no inficēšanās ar Covid-19 infekciju izraisošo jauno koronavīrusu. Šo masku lietošana profilaktiskos nolūkos rada viltus ilūziju par aizsardzību no inficēšanās, tādēļ cilvēki nereti aizmirst par pareizas roku un respiratorās higiēnas (pareiza klepošanas, šķaudīšanas un deguna šņaukšanas kultūra) ievērošanu.

Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs konsultējis iedzīvotājus par aizsargmaskām un respiratoriem. Elpošanas ceļu aizsardzības līdzekļi iedalāmi trīs grupās: respiratoros, medicīniskajās vai ķirurģiskajās maskās, kā arī vienkāršās sejas vai higiēnas maskās. Centrs norāda, ka abām pirmajām grupām jāatbilst noteiktām prasībām. Visas pārējās elpošanas ceļu maskas, kas neatbilst ne respiratoru, ne medicīnisko masku prasībām, ir vienkārši higiēniskās sejas maskas, kam ražotāji nedrīkst piedēvēt aizsardzības funkcijas. Šādu vai pašgatavotu masku lietošana var mazināt risku to lietotājiem, bet to aizsardzības līmenis un efektivitāte nav novērtēta, līdz ar to nav zināma un garantēta. Starp citu, jaunākais LTV1 raidījums Aizliegtais paņēmiens bija veltīts tieši šai tēmai. Tajā skaidroja, ka medicīniskās jeb ķirurģiskās maskas nepasargā no vīrusa, bet palīdz to neizplatīt. Pasargāt no tā var noteikta fil­trācijas līmeņa respiratori. Raidījumā sejas maskas tomēr ieteica ikvienam, lai mazinātu vīrusa cirkulāciju sabiedrībā un neinficētu citus. Piemēram, šķaudot maska rada fizisku barjeru, kas šķaudītājam neļauj savu siekalu pilienus, kuros varētu būt arī vīrusi, izplatīt apkārtnē. Jāpatur gan prātā, ka jebkurā gadījumā – ar vai bez maskām – nedrīkst aizmirst par roku biežu mazgāšanu un virsmu dezinficēšanu.

Limbažu aptiekās, kurās interesējos par vienreizlietojamām medicīniskajām sejas maskām vai respiratoriem, atteica, ka tādu šobrīd viņu piedāvājumā nav. Kamēr pie šādiem individuālās aizsardzības līdzekļiem tik viegli netikt, internetā pieejami vairāki ieteikumi, kā pašiem mājas apstākļos pagatavot sev sejas maskas. Šodien ir 1. aprīlis, tādēļ atļaušos atkārtot jancīgākos padomus, piemēram, maskas pagatavot no krūštura bļodiņas vai vīriešu bokseršortiem. 

Līga LIEPIŅA

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Vai lietojat sejas aizsargmaskas vietās, kur tās noteiktas kā obligātas?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Filmēt aizliegts!
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2

Ieraudzīju – nobildēju