Jānis
2021. gada 24.jūnijs

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

16.X 0 komentāri
Vidrižnieks Mārtiņš ar LEADER atbalstu sagādā sev darbu nākotnei

Vidrižnieks Mārtiņš ar LEADER atbalstu sagādā sev darbu nākotnei

Pirms nedēļas apmeklēju Vidrižu pagasta Mārtiņus, kur pavisam nesen pielikts punkts LEADER atbalstītam projektam remontdarbnīcas izveidei. Viss vēl tik svaigs, ka jaunuzceltajā autoservisā, šķiet, gluži labi varētu rīkot arī ballītes. Ja vien tas šobrīd būtu atļauts. Stendos izliktie instrumenti spīd jau pa gabalu, jo lielākoties vēl nav likti darbā. Saimnieks Mārtiņš Siliņš, pirms stāsta par īstenoto projektu, sarunā pakāpjas kādus gadus atpakaļ. Zemi netālu no Vidrižu un Skultes ceļa krustojuma viņam savulaik uzdāvinājis tēvs. Tā bijusi krūmiem apaugusi, vecās, pussabrukušās būves caur tiem no ceļa bijis pat grūti saskatāmas. Tagad zeme attīrīta, paša rokām izveidots pievedceļš (pērn gan līdzējusi arī pašvaldība), tāpat uzbūvēta māja. Tiesa, tā vēl neesot pabeigta. – Svarīgāk šķita uzbūvēt darbnīcu, tikai tad pabeigt māju, – Mārtiņš apliecina latvietim ierasto vispirms domāt par nodarbi un tad – par sevi.

Sarunbiedrs līdz šim strādāja algotu darbu un arī turpmāk iecerējis to darīt. Kredītu, kas ņemts gan mājas, gan autoservisa būvniecībai, taču būs jāatmaksā! Darbnīcu viņš būvējis, tā sagādājot sev nodarbi nākotnē. Patlaban ikdienā autoservisā strādā algots darbinieks, viņš pats tam pievērsīsies tikai pa vakariem un brīvdienās. Patstāvīgi to darīt varēšot, kad būs izveidojies stabils klientu loks. Savulaik Mārtiņš apguvis automehāniķa arodu Limbažu profesionālajā skolā un joprojām šīs prasmes liek lietā, šobrīd strādājot Inčukalna Timberā par mehāniķi. – Visu mūžu negribēšu skraidīt pa pasauli un ik dienu uz darbu braukāt 30 kilometru, – viņš nospriedis un pagājušajā pavasarī pirmoreiz pretendējis uz LEADER atbalstu uzņēmuma Vidrižu remonta darbnīca izveidei. 

Projekta tapšanā līdzējusi Jautrīte Legzdiņa no Lauku konsultāciju un izglītības centra. – Naudu esmu pieradis pelnīt strādājot, tagad bija jātaisa tādas papīru čupas... Bet rezultāts ir, – nosaka sarunbiedrs. Vietējā rīcības grupā Brasla viņa iecere – ēkas būvniecība un pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo iekārtu iegāde – atbalstīta, Lauku atbalsta dienestā (LAD) arī. Bijis gan jāizdara labojums – saprotot, ka maksimālais finansējums ir 50 000 eiro, nav bijis paredzēts objektam pievadīt ūdeni, to Mārtiņš gribēja vēlāk darīt neatkarīgi no projekta. Tā beigās izmaksas pieaugušas teju līdz 70 000 eiro. Tagad darbnīcas īpašnieks ar prieku izrāda nelielo, bet gaišo tualeti, kur ir arī duša, telpa tiek apsildīta no mājas krāsns, izbūvēta siltā grīda. Valsts vides dienests prasījis, lai būtu eļļas un smilšu atdalīšanas iekārta. Tas izdarīts. Objektu būvēja Staiceles firma Draugu dārzs. – Varēju to uzņemties arī pats, bet katrai skrūvītei, katram cementa maisam vajadzētu iepirkumu. Man pietika jau ar cenu salīdzināšanu iekārtu iegādē, – viņš secina. Būvniecībai izmantojis kvalitatīvākus materiālus, kas nav atbilduši attiecīgas būves veidam. – Gribas jau, lai ēka kopā turas, sienas ir biezākas, lai nav papildu jāsiltina. Plika bleķa būvi nepiesildīsi! – savu izvēli pamato Mārtiņš. Tas gan sadārdzinājis projektu, un cerēto 70% vietā no izmaksām, uz ko bija pretendēts, viņš saņēmis vien 55%. Izmaiņu rezultātā nav varēts iztikt bez kredīta, ko Mārtiņš salīdzinoši vienkārši nokārtojis finanšu institūcijā ALTUM. Ja LAD atbalsta, tad tā ir pretimnākoša! LAD nosacījums, projektu atbalstot – jāizveido vismaz viena darbavieta (tas jau izdarīts) un trešajā darbības gadā jāsasniedz 30 000 eiro apgrozījums.

Mārtiņš izrāda daļu no sagādātajām iekārtām – četrstatņu pacēlāju, diagnosticēšanai domāto lielo hidraulisko presi, telferi, pneimospilvenu, dažādus speciālos instrumentus. Ir arī metināšanas iespējas. Viņš stāsta, ka vēl derētu iegādāties bremžu, tāpat savirzes stendu. Ir noslēgti līgumi par riepām, arī detaļu piegāde nesagādās raizes – sadarbības partneri gatavi tās pievest divreiz dienā. Darbnīcai ir divas paceļamas durvis, vienas pat 4x4,5 m, lai pa tām var iebraukt arī kravas mašīnas, traktori, kombaini. Tad sarunbiedra brālis Dainis, kuram ziemā būs brīvāks laiks, varētu paremontēt savu lauksaimniecības tehniku. Arī kaimiņiem ir līdzīgas vajadzības. Mārtiņš spriež, ka siltās telpas šim nolūkam varētu lieti noderēt.

Patlaban vienīgais, par ko raizējas jaunā autoservisa īpašnieks, ir klienti. Vidrižu pusē gan nav lielas konkurences šo pakalpojumu sniegšanā, bet visupirms autoīpašniekiem vajadzētu uzzināt par piedāvājumu Mārtiņos. Derētu par to izvietot oficiālu zīmi lielā ceļa malā, bet tas nav atļauts. Tādu varot izlikt vien vairākus desmitus metru no lielā ceļa. Mārtiņš retoriski pārvaicā: – Bet kam tā kaimiņa dārzā būs redzama? Kad tikāmies, autoserviss durvis bija vēris vien nedēļu, bet auto īpašnieki jau pamazām bija izrādījuši interesi par to.

Regīnas TAMANES teksts un foto

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Kā šogad pavadīsiet atvaļinājumu?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju