Ūdens attīrīšana privātmājām – vai tiešām vajadzīga?
Vai jūsu mājās dzeramā ūdens kvalitāte atbilst gaidām? Latvijā ir gana daudz mājokļu, kur ūdens garša, krāsa un smarža ne tuvu nav tāda kādu varētu vēlēties, taču to var labot.
Izplatītas dzeramā ūdens problēmas
Vai esat kādreiz dzēruši ūdeni, kas garšo un smako pēc puvušām olām? Salīdzinoši daudzās mājsaimniecībās, kur ūdenim ir paaugstināts sēra daudzums, nākas saskarties tieši ar šādu problēmu. Ūdeni var izmantot, lai mazgātu traukus, veļu un tas parasti nav veselībai kaitīgs, bet garša ir pretīga. Rezultātā cilvēki ir spiesti regulāri doties uz avotiņu, pirkt veikalā pudelēs vai uzstādīt ūdens filtrēšanas sistēmas. Izvēle atkarīga no zināšanām, prioritātēm un finansiālajām iespējām.
Otra izplatīta kaite ir ūdens ar paaugstinātu dzelzs daudzumu. Ja pašiem mājās šādas problēmas nav, noteikti vismaz reizi dzīvē būsiet bijuši ciemos, kur mājas saimniekiem podam, vannai vai izlietnei ūdens noteces vieta ir iekrāsojusies brūna. Rūsains ūdens atstāj traipus ne tikai uz santehnikas, bet arī uz drēbēm, sevišķi baltām. Risinājums šādās reizēs ir ūdens atdzelžošanas filtri, kas ļaus samazināt dzelzs saturu ūdenī. Otra iespēja ir izmantot citu ūdens ieguves vietu, taču arī šādā scenārijā nav garantēts, ka nebūs problēmu ar paaugstinātu dzelzs saturu ūdenī.
Trešā, vēl biežāk sastopamā liga, ir ciets ūdens. Galvenās iezīmes, ko varam redzēt ar neapbruņotu aci, ir kaļķakmens nosēdumi, kas izgulsnējas pēc ūdens vārīšanas (tējkannā vai katlā) kā kaļķakmens gabaliņi vai plēksnītes. Caur sietiņu vairumu no šīm nogulsnēm var izfiltrēt, bet tas noteikti rada jautājumus par ūdens kvalitāti.
Ciets ūdens arī var palielināt elektrības rēķinus mājās, kur tiek izmantoti boileri, veļas mašīnas, elektriskās tējkannas un trauku mašīnas. Aizkaļķoti sildelementi kļūst energoneefektīvi, jo ir spiesti sildīt ne tikai metālu, bet arī apaugumu. Diemžēl ciets ūdens arī sadārdzina veļas mazgāšanu, jo nākas izmantot vairāk veļas pulvera vai cita veida mazgājamo līdzekļu. Arī šādā variantā var palīdzēt ūdens filtri, konkrētāk – speciāli ūdens mīkstināšanas filtri.
Daudz mazākas problēmas mēdz radīt ūdens, kura sastāvā ir māla vai smilšu daļiņas. Lai tiktu ar tām galā, atliek uzstādīt visvienkāršāko ūdens filtru, un problēma būs atrisināta. Tiesa, tas nepasargā no cita veida piesārņojuma.
Daudz mazāk zināms, taču bīstams ir ūdens ķīmiskais piesārņojums. Smagie metāli, pesticīdi, minerālmēsli ūdeni var piesārņot dažādos veidos. Šo piesārņojumu mēs nevaram sajust, taču ilgtermiņā tie veselībai var radīt nopietnas problēmas.
Precīzi noskaidrot ūdens kvalitāti var palīdzēt tikai sertificētā laboratorijā veiktas ūdens analīzes. Izvērtējot testa rezultātus, iespējams izvēlēties konkrētajā situācijā atbilstošāko risinājumu. Ja jūs neapmierina dzeramā ūdens tīrība mājās vai vēlaties pārliecināties par tā kvalitāti, ūdens analīžu veikšana ir pirmais solis.
Īpaši svarīgi to ir darīt privātmāju un lauku māju īpašniekiem, kas iegūst ūdeni no akas vai dziļurbuma, jo šeit atbildība ir atstāta īpašnieku ziņā. Cik bieži pārbaudīt ūdens kvalitāti? Ideāli vismaz reizi gadā, taču Latvijā ir daudzas mājas, kurās tas nav darīts nekad.
Arī pilsētu iedzīvotājiem var būt šaubas vai neapmierina ūdens tīrība un garša. Daļa izvēlas uzturā patērēt tikai fasēto ūdeni, paļaujoties uz ražotāju. Diemžēl šis pilnīgi noteikti ir pats dārgākais ūdens patērēšanas veids un var izmaksāt pat 1000 reizes dārgāk kā ūdens no krāna. Šādi cilvēki varētu atrisināt savas problēmas, ja tiktu uzstādīts ūdens filtrs vai ūdens attīrīšanas sistēma. Sākotnējās investīcijas ātri atmaksātos, jo ūdens vairs nebūtu jāpērk veikalā.
Neatkarīgi no tā kāds šobrīd ir jūsu ūdens, to var uzlabot. Ūdens attīrīšana mūsdienās ir gājusi straujiem soļiem uz priekšu. Patlaban iespējams ne tikai attīrīt ūdeni, bet arī mainīt tā garšu pēc individuālām vēlmēm.
Papildu informācija
Ja vēlaties uzzināt vairāk, pasūtīt ūdens analīzes, filtrus vai ūdens attīrīšanas iekārtas, ielūkojieties waterfilters.lv. Katrai situācijai ir savi risinājumi un speciālistu konsultācijas ir pilnīgi bez maksas.
Sadaļā “Ūdens filtri” atradīsiet informāciju par dažādiem filtru veidiem un to pielietojumu. Daļa paredzēta lietošanai birojā un ļauj vienlaikus pagatavot arī karstus dzērienus. Ūdens mīkstināšanas filtri ļaus tikt galā ar cietu ūdeni, bet osmozes filtri attīra ūdeni līdz farmakoloģiskai tīrības pakāpei.
Privātmājām bieži piemērotāki būs speciālie piecu pakāpju ūdens filtri, kas attīra no visa veida piesārņojuma, t.sk. mikrobioloģiskā un dažāda veida vīrusiem, taču ir reizes, kad pietiek ar daudz vienkāršākiem risinājumiem (jāveic analīzes). Iespējas uzlabot dzīves kvalitāti ir ļoti plašas, atliek tikai izvēlēties.