Jānis
2021. gada 24.jūnijs

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

05.XI 0 komentāri
Piecas idejas, kā kopā ar bērnu atzīmēt Latvijas valsts dzimšanas dienu

Piecas idejas, kā kopā ar bērnu atzīmēt Latvijas valsts dzimšanas dienu

Mūsu dzīve un visa gada cikls ir kā lielas vai mazas laimes un prieka saliņas. Mums ir daudz aizraujošu, skaistu pieturu visa gada griezumā – tās ir dzimšanas un vārda dienas, gadskārtu svinības, tradīcijām bagātas paražas, ģimenes vai valsts svētki, galu galā – brīvdienas! Tām ejot cauri, bērni soli pa solim iepazīst pasauli, izglītojas un gūst dzīves apziņu. Tuvojoties valsts svētkiem, mēģināsim atcerēties, cik liela nozīme mums pašiem bērnībā bija Lāčplēša dienai un 18. novembrim un kā mēs varam bērnu iepazīstināt ar šo tematu.

Bērns ir vecāku spogulis, tāpēc ir svarīgi, lai par tādām tēmām kā patriotisms, dzimtene, Latvija un valsts svētki ar bērnu vispirms tiktu runāts ģimenē. Pavisam mazākiem bērniem 18. novembra nozīmi var pasniegt caur salīdzinājumu: arī Latvijai ir dzimšanas diena. Tāpat kā dāvanas bērniem var būt ļoti daudzveidīgas, radošas un aktīvas, arī mūsu valsts svētkos kopā ar bērnu var iesaistīties visdažādākās aktivitātēs un sarūpēt Latvijai ilgtspējīgas dāvanas – paaudzi, kurai rūp mūsu valsts un tās tradīcijas.

1. Dodieties nelielā ceļojumā pa Latviju. Dodieties tur, kur jums vislabāk patīk būt kopā, saglabājot pacilātu noskaņojumu. Pa ceļam varat iebraukt kādā no minizoo vai lauku sētām, kur bērni var pabarot dzīvniekus un jūs – iegādāties pārtikas preces tieši no zemniekiem. Nav nepieciešams doties tālu. Skrīveros un pilsētas apkārtnē iespējams izstaigāt dabas takas, aplūkot latviešu tradicionālo mūzikas instrumentu ekspozīciju un baudīt īstu saldējumu Skrīveru saldumu kafejnīcā. Savukārt, izvēloties maršrutu uz Tukuma pusi, izbrauciet cauri mazajiem, romantiskajiem zvejnieku ciematiņiem, iegādājoties zivis, apmeklējot Mērsraga bāku un jūras krastā sameklējot akmeņus, kas līdzinās Latvijai. Idejas ir neizsmeļamas, ja plānojat ceļojumu kopā!

2. Likteņdārza apmeklējums. Lielā platībā izvietots, parks apvieno visu latviešu pagātni, tagadni un nākotni, un katram tā apmeklētājam ir iespējam rast to garīgumu un sajūtas, ko katrs meklē. Stāstiet bērnam pozitīvos stāstus no dzīves, gremdējieties atmiņās vai sapņojiet kopā par jūsu nākotni. Likteņdārzā ir plašas iespējas atpūtai ar ģimeni. Jūs visi kopā varat arī atbalstīt Likteņdārzu, ieguldot savu darbu, ziedojot līdzekļus vai nepieciešamos materiālus dārza uzlabošanai. 

3. Spēlējiet spēles, kas saistītas ar Latviju. Garajos rudens un ziemas vakaros ekrānus aizvietojiet ar galda spēlēm! Erudīcijas spēles un viktorīnas varat sagatavot paši, uzticot par pienākumu arī bērniem sagatavot āķīgus jautājumus. Piemēram, izdrukājiet vai uz planšetdatora saglabājiet attēlus ar dažādām Latvijas pilsētām, nozīmīgām vietām, cilvēkiem. Grāmatnīcās ir pieejamas arī dažādas spēles, piemēram, “Iepazīsti Latviju”, “Ceļotājs Rūdis grib zināt, kā radās Latvija”, “Latvija. Faktu spēle”, “Ko tu zini par Latviju?”. Spēle būs vērtīga dāvana bērnam svētkos!

4. Bērnu dāvanas Latvijas valsts svētkos. Katrus svētkus caurvij tradīcijas un paražas. Daudziem no mums novembrī tās saistās karoga krāsas lentītes un piespraudes, kā arī sarkanbaltsarkanos toņos veidoti aksesuāri – šalles, cepures, cimdi. Bērnu emocijas un iespaidus var vairot, arī viņiem pašiem pasniedzot patriotiskas dāvanas. Tās var būt Latvijā ražotas cepures, mīkstās mantiņas, nelieli suvenīri, ziedi sarkanos un baltos toņos un īpašas kūkas. Latviešu klasiķu – Raiņa, Aspazijas, Annas Sakses, Kārļa Skalbes, Annas Brigaderes – sarakstītās grāmatas ir patiesi labas idejas dāvanām. Bērniem ir svarīgi, lai lasāt tās kopā, sniedzot arī atbildes uz viņu jautājumiem.

Izrunājiet, kas ir jūsu svētku simbols mājās. Varbūt tas būs karogs, ko celt mastā katru gadu, vai svētku apģērbs. Mācīt vēsturi bērnam nav nepieciešams, atstājiet to skolotāju ziņā. Savukārt, sniedzot izpratni par svētku nozīmi pašu ģimenē, jūs veidojat arī patriotisma iedīgļus savos bērnos.

5. Dāvana Latvijai dzimšanas dienā. Noteikti mazs bērns asociēs dzimšanas dienu ar dāvanu pasniegšanu. Pajautājiet, kādu dāvanu viņš vēlas šādos svētkos dāvināt un arī saņemt pats! Patiesībā mēs, pieaugušie, apzināmies, ka vislielākā dāvana Latvijai ir slēpta mūsu sirdīs un attieksmē. Dāvana šajos svētkos var būt ziņa, vēstījums vai laika kapsula saviem tālākajiem pēctečiem. Uzzīmējiet kopā Latviju tādu, kādu jūs to redzat savām acīm. Izdrukājiet bildes un kopā ar bērnu izveidojiet fotoalbumu, ko nodot pēcnācējiem. Izcepiet kopā kūku vai savām rokām izgatavojiet sarkanbaltsarkanās piespraudītes, ko dāvināt citiem!

Stāstiet bērnam par lietām, kas ir unikālas Latvijā, – par dabu, cilvēkiem, garšīgiem ēdieniem. Veidojiet savu patriotisko «fondu», kurā uzkrāt labas, pozitīvas, sirsnīgas lietas, atmiņas un lepnumu par to, ka dzīvojam Latvijā.

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Kā šogad pavadīsiet atvaļinājumu?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 2

Ieraudzīju – nobildēju