Rauls, Rodrigo
2022. gada 25.septembris
11.VI
Limbažos durvis vērusi amatnīca «Pate»

Limbažos durvis vērusi amatnīca «Pate»

Maija beigās Limbažos durvis vēra ādas apstrādes meistares Agneses GRAUDIŅAS lolojums – amatnīca Pate. Atvēršanas dienā interesenti varēja iepazīt Agneses jaunās darba telpas. Gaidot atklāšanas dienu, pašu pārņēmis zināms satraukums, kā viss izdosies. – Bet bija ļoti labi. Nāca cilvēki, dāvināja puķes, skanēja laba vēlējumi. Nostiprinājās sajūta, ka tas, ko daru, ir pareizais virziens, – teic Pates saimniece. 

Ideja par amatnīcas nosaukumu nākusi no draugu vidus. Agnese uzsver, ka šis nav nedz veikals, nedz salons, tā ir vieta, kur viņa pati strādā un kur interesenti var ienākt aplūkot jau paveikto, kaut ko iegādāties vai arī izdarīt pasūtījumus. Iepriekš Agnese vairākus gadus rosījās savā darbnīcā Cēsu ielas 31.a namā, taču jau kādu laiku vēlējās telpas tuvāk centram, lai būtu redzamākā vietā un apmeklētāji varētu vieglāk viņu atrast. Nu telpas ir ideālas, jo pati ar ģimeni dzīvo dažu soļu attālumā no amatnīcas. – Savureiz naktī ir uznākusi iedvesma, bet neiešu jau tik tālu uz darbnīcu. Tagad šādā gadījumā atliek tikai noskriet lejā. Galvenais – nepārcelties dzīvot uz darbu, – smej sarunbiedre. Turklāt šādā situācijā meistare var būt fleksibla arī ārpus darbalaika. Ja kāds sestdienā vai svētdienā atceras, ka vajadzīga dāvaniņa, atliek sazināties ar Agnesi un painteresēties par iespēju apmeklēt amatnīcu. 

Kad Cēsu ielā 5 atbrīvojās telpa blakus fotosalonam Linda, mājas īpašnieks Māris, būdams labs Graudiņu ģimenes draugs, piedāvājis, vai Agnese vēlētos iekārtoties brīvajā pusē. – Viss atnāk tad, kad tam ir jānotiek. Sākotnēji prātoju, vai telpa nebūs par mazu, jo gribēju plašāku stūri savam radošajam haosam. Bet arī tas, kā top darbi, cilvēkiem ir jāredz, – atzīst Agnese. Starp citu, blakus telpā viņas vīrs Ivars jau ierīkojis vietu savam vaļaspriekam – visa kā gatavošanai no koka. Savas prasmes viņš lika lietā arī sievas amatnīcas iekārtošanā. Lielo no koka veidoto sienas plauktu autors ir Ivars. – Āda ir dabīgs materiāls, tādēļ arī interjerā vajadzēja būt kaut kam tādam, – pamato sarunbiedre. Plaukti arī ļoti labi izceļ tajos izvietotos ādas darinājumus – dažāda izmēra un platuma aproces, rokassprādzes, īsākus un garākus auskarus, kaklarotas, tauriņus, brošas. Pēc pasūtījuma Agnese darina arī somas, jostas, makus un citu, ko kāro interesents. Apmeklētāji arī pasvieduši ideju izveidot personīgo portfolio – fotoalbumu, lai amatnīcā ienākušie varētu redzēt, ko amatniece iespēj darināt. – Par visu pat nevar iedomāties, tādēļ ir labi, ka varu ar cilvēkiem parunāties, tā rodas arī kāda jauna ideja. Šādās sarunās, tāpat internetā viņa smeļas idejas saviem darbiem. Telpu iekārtošanas un apdzīvošanās procesā (darbiem starts dots gada sākumā) vislielāko atbalstu sniedza vīrs, ģimene, draugi. Cits stiprināja morāli, cits nāca talkā darboties. 

Zīmols Pate ir Agneses izlolots. Tā, varētu sacīt, aizmetņi veidojās, kad Agnese sāka strādāt Limbažu Bērnu un jauniešu centrā, kur reizi nedēļā vada ādas apstrādes pulciņu. Mācījusi ar šo materiālu darboties bērnus, bet arī viņu mammas izrādījušas interesi. Tāpat sarunbiedre gatavojusi dāvanas radiem un draugiem viņu svētkos. Viņai ir arī pieredze ādas apavu šūšanā – aptuveni gadu limbažniece braukāja uz Rīgu strādāt šajā jomā. Pakāpeniski nonākusi pie domas sākt kaut ko savu. Tā radās Pate

Kopš Agnese ādas amatniecību apguva skolā, tehnoloģijas un iespējas ir ļoti mainījušās. Noteikti daudzi atminēsies, ka agrāk amatniecībā izmantojamā āda bija pieejama tikai brūnos vai melnos toņos. Tā bijis arī, kad Agnese savulaik sāka apgūt šo mākslas jomu profesionālā līmenī. – Tagad krāsu, faktūru ir tik daudz un dažādas! Patīkami un ļoti interesanti strādāt, – viņa teic. Tiesa, cilvēki uz košajām krāsām ādas darinājumos gan vēl raugoties piesardzīgi. Šobrīd sarunbiedrei vairāk sanācis gatavot dažādas viesu grāmatas, kuru darināšanā bijis jāatsvaidzina arī ilgi neizmantotās zīmēšanas prasmes. Ja agrāk visi burti, ornamenti, figūras vai citas detaļas vispirms ar nazīti bija jāizgriež no kartona un jāaplīmē ar ādu, tagad izgriešanu precīzi izdara lāzers, tā ļoti atvieglojot darbu. Agnese ir gandarīta par labo sadarbību ar SIA I&L Reklāmdruka, kas palīdz šo detaļu izgriešanā. 

Jau tad, kad darbnīca bija iekārtota iepriekšējā mītnes vietā, Agnese rīkoja interesentiem meistarklases ādas apstrādē. Šo tradīciju iecerēts turpināt arī jaunajās telpās Cēsu ielā 5. Saprotams – kad to ļaus epidemioloģiskās drošības noteikumi. Agnese piebilst: – Ja nevarēs to darīt telpās, mājai ir jauks iekšpagalms, kur labos laikapstākļos aicināt mācītiesgribētājus. Sarunbiedre dodas arī izbraukuma meistarklasēs. Pērnvasar šāda iespēja bija ļoti pieprasīta vecmeitu ballītēs. – Parasti sievietes, kad atnāk, bažījas, vai viņām sanāks. Tomēr cenšas, dara un viņām arī izdodas, par ko pašas ir priecīgas. Man tas rada tik foršas sajūtas, ka cilvēks mājās aiziet laimīgs, – atklāj A. Graudiņa. Pandēmijas laiks daudz ko pārcēla attālinātā režīmā, arī ādas amatniecības pulciņu. Sarunbiedre ir priecīga, ka bērnu interese par nodarbībām šajā posmā tomēr nemazinājās. Skolotāja gatavoja materiālus, instrukcijas, videolekcijas un no audzēkņiem sajuta arī atgriezenisko saiti. Tiesa, tas, ka vienubrīd slēgto veikalu dēļ klātienē nevarēja iegādāties izejmateriālu darbam, gan krietni apgrūtinājis. – Āda ir materiāls, kas jāpērk klātienē, to nevar pasūtīt. Tai atšķiras biezums, plastiskums, faktūra, arī krāsu nianses, ko var novērtēt, tikai aptaustot un apskatot.

Kamēr sarunājamies, durvis ver kāda apmeklētāja. Ieraudzījusi informāciju par amatnīcas atvēršanos sociālajā vietnē ­Facebook.com un nākusi lūkot, kas piedāvājumā. Viņa priecīga noteic, ka turpmāk zinās, kur nopirkt skaistas dāvanas draudzenēm. – Lai veicas! Noteikti vēl ienākšu, – promejot saka interesente.

Līga LIEPIŅA
Foto no Agneses GRAUDIŅAS albuma

Foto: Limbažniece Agnese Graudiņa priecīga par gaišo un gaumīgo amantnīcu Pate

Aptauja

Vai gatavojat krājumus ziemai?

Arhīvs

Reklāma

Šeit ir vieta jūsu reklāmai!

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 2
 • Karikatūra 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju