Lida, Lidija
2021. gada 16.janvāris

Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts

17.IX 0 komentāri

Kas jāņem vērā, iegādājoties zelta rotaslietas?

Vienas no izplatītākajām rotaslietām ir gatavotas no zelta. Tās visos laikos bijušas pieprasītas. Protams, zelts vienmēr ir laba investīcija. Bet jāatceras, kā daudzās jomās, arī rotaslietu tirdzniecībā, bieži vien var kļūt par krāpšanas upuri. Pirms zelta juvelierizstrādājumu iegādes vēlams pārliecināties par dažādiem faktoriem, kas ļautu saprast, vai noskatītā rotaslieta ir īsta. 

Prove
Prove ir galvenā norāde, kas apliecinās zelta rotaslietas īstumu. Tā vienmēr būs labi saskatāma, lai gan trīs skaitļi ir diezgan mazi. Tie norāda, cik gramu tīrā zelta ir juvelierizstrādājuma sastāvā. Ja uz jūsu izvēlētās rotaslietas proves nav, tas noteikti ir viltojums. 

Zelts ir mīksts materiāls, tāpēc tam tiek piejaukti citi materiāli, no kuriem atkarīga zelta krāsa. Rotas cena var būt atkarīga no piejaukto materiālu daudzuma. Nejūtieties pārsteigti, ja ārzemēs iegādātās rotaslietas nebūs apzīmētas ar tādu pašu provi, jo valstis, kas nav Eiropas Savienībā, izmanto karātu sistēmu, tāpēc apzīmējums uz rotaslietas var atšķirties. 

Valsts zīmogs un ražotājs
Prove nav vienīgais apzīmējums, kas norāda rotaslietas īstenumu. Katra valsts juvelierizstrādājumus apzīmē ar konkrētu simbolu. Latvijā tā ir t.s. Mildas galva. Lai gan simbols ir ļoti mazs, tā esamību iespējams konstatēt. Juvelierizstrādājumi, kam nav atbilstošā simbola, nav izgājuši konkrētās valsts kvalitātes pārbaudi un apstiprinājumu. 

Uz rotaslietas jābūt norādei par ražotāju. Tie var būt iniciāļi, kas pieder rotu izgatavotājam. Ja juvelierizstrādājums ir tapis rūpnīcā, uz rotas būs norādīti ražotājrūpnīcas skaitļi. 

Rotaslieta šķiet pārāk viegla
Zelta viltojumu var noteikt arī pēc tā svara. Ja rotaslieta ir pārāk viegla, tad, iespējams, ka tā ir viltojums. Visizplatītākie viltojumi ir veidoti ar dažādu materiālu piejaukumu vai uzpūsti ar gaisu, radot īstas zelta rotas svaru. Ja rodas aizdomas par zeltlietas kvalitāti un īstumu, no tā iegādes vajadzētu izvairīties. Viltojumi visbiežāk ir izplatīti ārzemēs, kur ir daudz tūristiem domātu tirdziņu. To pārdevēji ir gatavi apmānīt ikvienu, pārdodot viltotas rotaslietas par augstām cenām. 

Krāsas atšķirība
Visizplatītākās zelta nokrāsas ir sarkanīga un balta. Tas atkarīgs no metālu piejaukuma. Krāsa ir vēl viens svarīgs rādītājs, kas palīdzēs vieglāk pazīt viltojumu. Ja kāda no rotaslietas detaļām atšķiras ar krāsu, ir ļoti liela iespēja, ka tā nomainīta pret citu materiālu. Nepieredzējušiem pircējiem ir vieglāk kļūt par krāpšanas upuriem, jo netiek pievērsta uzmanība svarīgām detaļām, kas palīdzētu izvairīties no viltojuma iegādes. Juvelierizstrādājumu iegāde nekad nedrīkst notikt apšaubāmā vietā un lielā steigā. Tam būtu jābūt pārdomātam un rūpīgam pirkumam. 

Uzticams pārdevējs un atbilstoša cena
Vislabāk rotaslietas iegādāties zināmos juvelierizstrādājumu veikalos, kur zinošu pārdevēju vadībā būs iespējams izvēlēties jums visatbilstošāko rotu komplektu ar visiem nepieciešamajiem simboliem uz tā. Iegādājoties rotaslietas uzticamā vietā, pircējs varēs būt drošs, ka nekļūs par krāpšanas upuri un neviena no iegādātajām rotām nebūs viltojums. Juveliersalonos vienmēr būs garantija iegādāties jaunas zelta rotas, kas ir īpaši izgatavotas konkrētajam salonam. 

Latvijā ir plaša juveliersalonu izvēle. Ejot līdzi laikam, arvien izplatītāki kļūst interneta veikali, kas dod iespēju iegādāties kārotās rotas attālināti. 

Pirms iegādāties kādu no noskatītajām rotaslietām, vienmēr pārliecinieties par visu simbolu esamību uz rotām. Tāpat pārliecinieties par savu maksātspēju. Ja esat saskāries ar līdzekļu nepietiekamību, jautājiet rotaslietu pārdevējam par iespēju iegādāties juvelierizstrādājumus uz nomaksu.

Komentāri

0

Komentēt

Aptauja

Janvāra barikādēm aprit 30 gadu. Kā tās pieminēsiet?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Karikatūra 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju