Asinsspiediena mērīšana
Asinsspiediens jāmēra tieši tāpat kā mēs mēram temperatūru, ķermeņa svaru vai cilvēka augumu. Ar asinsspiediena mērītāju viss notiek vienkārši, nekaitīgi. Mērīt asinsspiedienu varam, cik bieži vien vēlamies.
Taču, kā izprast asinsspiediena mērīšanas rezultātus un kad vērsties pie ārsta mērījumu dēļ?
Kas ir asinsspiediens?
Tas ir asins plūsmas spiediens uz artēriju sieniņām, kas atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma un asinsvadu stāvokļa.
Ja artērijas ir sašaurinātas un neelastīgas, asinsspiediens paaugstinās. Mērot asinsspiedienu vērā tiek ņemti divi lielumi. Augstākais tiek dēvēts par sistolisko asinsspiedienu un raksturo spiedienu sirds saraušanās brīdī, kad asinis tiek iepludinātas artērijās. Zemāko dēvē par diastolisko asinsspiedienu un tas atbilst asinsspiedienam starp divām sirds saraušanās kustībām.
Kā tas jākontrolē un jāmēra?
Asinsspiedienu daži mēra ārsta apmeklējuma laikā medicīnas iestādē. Diennakts asinsspiediena mērīšana ar speciāli piemērotu ierīci ir asinsspiediena diennakts monitorēšana.
Katram veselam cilvēkam vismaz reizi gadā ārsta apmeklējuma laikā jāizmēra asinsspiediens. Ja, ejot pie ārsta, jūtat uztraukumu, izmēriet asinsspiedienu mājās mierīgos apstākļos, mērījuma rezultātu pierakstiet un par to informējiet ārstu. Asinsspiediens būtu jāmēra no rīta un vakarā katru dienu, ja ārsts ir sācis vai mainījis medikamentozo ārstēšanu. Citos gadījumos, kad ārstēšana netiek mainīta, pietiktu ar 1–2 asinsspiediena mērījumiem nedēļā.
Spiediena paškontrolei mājās ir svarīga nozīme, jo
- objektīvi parāda asinsspiediena skaitļus, ja pacients jūtas labi vai slikti, kas tiek atzīmēts dienasgrāmatā,
- mazina cilvēka uztraukumu, nav t.s. baltā halāta sindroms,
- uzlabo pacienta līdzdalību ārstēšanā,
- var iegūt informāciju par ārstēšanās efektivitāti, medikamentu darbības ilgumu un devu intervāliem.
Asinsspiediena mērīšana mājās
Asinsspiediena mērīšanai mājas labāk lietot ap augšdelmu liekamos automātiskos vai pusautomātiskos mērītājus, pirms tam kārtīgi izlasot lietošanas instrukciju.
Tieši pirms mērīšanas ieteicams izvairīties no ēšanas, smēķēšanas un jebkāda veida darbībām. Tāpat kā ārsta kabinetā, arī mājās dažas minūtes mierīgi jāpasēž klusā telpā vai jāapguļas un jāievēro citi mierīga režīma nosacījumi.